Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet CENGİZ

Müslüman’ın Vasıfları


Mehmet CENGİZ
9 Mayıs 2012 Çarşamba 18:14
            Müslümanlık teslimiyettir, Allah’a kulluktur. Bütün yaşantısının zaptu rapt altına alınmasıdır. Müslüman’ı polis düzeltemez, ıslah edemez, beşeri kanunlar hiç düzeltemez. Her Müslümanın kalbinde manevi bir polis var biz ona Allah korkusu, peygamber sevgisi diyoruz. Kalbinde Allah korkusu olamayan bir toplum fertlerinin her birinin başına bir polis dikseniz boştur.
            Müslüman beşeri kameralardan değil, ilahi kameralardan korkmalıdır.  Kalpler Allah’ın nazargahıdır. Kulun Allah’a en yakın olduğu an secdedir. Günde beş kere abdest alma, o azalarla kötülük yapmayacağına bir sözdür, ahittir. Tüm ibadetlerde kötülüklerden arınma vardır. İnsanı kötülüklerden alıkoymayan bir ibadet, adet ibadetidir. Sevabı da çok azdır. Kimin iyi kimin kötü olduğunu ancak Allah bilir. Elimizdeki ölçü insanın yaşantısındaki eylemidir. Yani zahiri şeylerdir. İnsan amelini ölçmek için elimizde ölçme aleti de yoktur. Bizi halk eden Rabbimiz Rahman ve Rahimdir. Rahman sıfatı ile dünyada her kese eksiksiz verir. Haşa ayrım yapmaz kim çok çalışırsa ona verir. Müslüman için helal daire keyfe kafidir.İşin birde Ahiret yönü vardır.Rahim sıfatı da orada tecelli edecektir.Herkes ameline göre muamele görecektir.  Peygamberimizin veda hutbesi insanlık için tam bir evrensel hukuk kaynağı, ahlak abidesidir. Ne yazık ki,  bırakın inanmayanları, inananlar bile, çoğu bu ilhamdan bihaberdir. Kurtuluşları için beşeri lafızlardan ilham alıyorlar. “Size iki şey bırakıyorum onlara sarılırsanız sapıtmazsınız. Dalalete düşmezsiniz, onlar ilahi kelam olan Kuran’ı Kerim ve benim sünnetimdir.”Buyurur yüce Peygamber. Malesef insanlık ikisinden de kopuktur.uzaktır, Dünyevileşmiştir. Mücahitlikten müteahhitliğe  terfi etmiştir. Böyle mi olacaktı Müslüman, her tarafı gül gülistanlık gösteriyor. Daha ne istiyorsun deniyor, kusura bakma sakallı hüsnü efendi, bu yaşanan din Yüce Rabbimizden gelen din değildir. İçine beşeri şeyler karışmış müstamel bir din anlayışıdır. Elimizdeki bir maddeyi tartı ile ancak kilo gramını net öğrenebiliriz. Tahmini bu kadar gram kilo demekle asıl ağırlığı anlayamayız.
         Müslümanın vasıflarını kısaca yazacak olursak İlahi Kelama kulak verelim: “Mu’min her şeye karşı Allah’ın tarafındadır.”(Mücadele Suresi:22) “Cihad ettiği için kınanmaktan korkmazlar.”(Maide Suresi:54) “Çok az uyurlar.”(Zariyat Suresi:15–17) “Yalnız Allah’a güvenirler.”(Tevbe Suresi:51) “Hiçbir ticaret kendisini Allah’ı anmaktan alıkoymaz.”(Nun Suresi:36–37)  “İşleri aralarında istişare iledir.” (Şura Suresi:36–39) “Ana babasına öf demezler.” (İsra Suresi:23) “Ayakta, oturarak ve yan yatarak Allah’ı zikrederler.” (Al-i İmran Suresi:191) “Allah’ı haram kıldığı cana kıymazlar” ( En’am Suresi:151) “İsraf ve cimrilik etmezler.” (Furkan Suresi:67) “Kendisinden olmayanı sırdaş edinmezler.” (Al-i İmran Suresi:118) “Tevazu sahibidirler, cahillerle tartışmazlar” (Furkan Suresi:63) “Namazını Huşu içinde kılarlar.” (Mu’minun Suresi:2) “Namusunu korurlar” (Furkan Suresi:68) “Gayb’a inanırlar.” (Bakara Suresi:3) “Ahirete kesin inanırlar.” (Bakara Suresi:4) “Allah’tan başka hiç kimseden korkmazlar.” (Ahzap Suresi:39) “Allah’a ve Resulüne inanırlar.” (Hucurat Suresi:15) “Faydasız işlerler uğraşmazlar.”(Mu’minun Suresi:3) “Kendisine verilenden infak ederler.”(Kasas Suresi:54) “Zekâtını hakkıyla verirler.”(Bakara Suresi:177) “Cihad ettiği için kınanmaktan korkmazlar.” (Maide Suresi:54) “Kötü hesap yapmaktan korkarlar.”(Rad Suresi:21) “Yalan söylemez hatalarında ısrar etmezler.”(Al-i İmran Suresi:135) “Allah’ın adı anıldığı zaman kalbi titrer.” (Enfal Suresi:2)
            İşte anladığımız Müslüman tipi! Bu, Müslüman ne aldanır, nede aldatır, Kendisi tokken, komşusu aç olamaz. Bir insana zulüm yapılırken, dini ne olursa olsun o muzdarip olur,gerçek ilim nerede ise oraya koşar,aile efradını başı boş bırakmaz, kız çocuğunu,gelinini soydurarak çarşı pazara salmaz,midesine haram indirmez, sözünde ve vaadinde durmayı ilke edinir,hakkı üstün tutanlarla beraber olur,haramın semtine uğramaz,moda,çağdaşlık,cici demokrasi,laiklik kelimelerinden uzak kalır.şehvetine düşkünlüğü sevmez ,öz yakınının aleyhine de olsa hakkı üstün tutar,merhamet ve şefkat kahramanı olur,siyasetini,ticaretini,arkadaşlığını,komşuluğunu,akrabalığını İslama göre yapar,İslam da olmayan  kötü adetler kimden gelirse gelsin elin tersiyle iter,çok yemez,çok uyumaz,çok konuşmaz,hadiselere karşı dirençli olur. İnancından hiç taviz vermez, yeme içme zaruri ihtiyaç olduğu gibi, dinini her gün az da olsa öğrenmeye çalışır, ölümü hiç aklından çıkarmaz. Kapitalizmin çekici, sömürücü vasıtalarına önem vermez, cihat etmeyi ilke edinir. Eline, diline, beline sahip olur. Kalp kırmaz, kalpleri fethe çalışır. Öldükten sonra hesap vereceğini bilir ve korkar, dünyalık menfaat uğruna  dik duruşundan taviz vermez, boş yere yemin etmez, ehli sünnet çizisinden dışarı çıkmaz insanların kendisinden razı olduğu değil, yaratıcının  razı olup olmadığına bakar, yapacaklarını sadece Allah rızası için yapar. Kimseye ne zulüm eder, nede zulme uğrar, elde ettiği servetle karunlaşmaz, yazlık kışlık hazırlığını hiç sevmez. Müslümanlara karşı şefkatli,  inançsızlara karşıda yeri gelince haddini bildirir. Gurur, kibir, kıskançlık, hasetten şeytandan kaçtığı gibi kaçar.

Bu yazdıklarımın tesirini mevlam halk eylesin, cümlemize yaşamayı nasip etsin. Ölüm her an bize çok yakın, geçen günler geri gelmez. Ölünce kefenden başka bir şeyde götürmeyiz. Amelimiz iyi olsun. Beyaz hayat libasımız kirlenmesin. Fırsat elde, ruhsat dilde iken kıymetler bilinsin. Vesselam…  

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com