Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet Halit AYHAN

Mü’minin Vasıflarından: Mü’min kardeşine karşı şefkatlıdır


Mehmet Halit AYHAN
22 Haziran 2013 Cumartesi 17:31

Değerli kardeşlerim Yüce rabbimiz Kur-an’ı Kerimin birçok yerinde af ve merhameti bildirerek bizlere nasihatte bulunmuştur.Ayette:

merhamet edenlerin en merhametlisi

olduğunu belirtmek sureti ile bizlerinde merhametli ve af edici olmamız yolunda bizleri uyarmıştır.Allah Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurur:

“Cenâb-ı Hak rahmetini yüz parçaya ayırdı; bunun doksan dokuzunu kendi katında tuttu, bir cüz’ünü de yeryüzüne indirdi. İşte bu bir cüz rahmet sebebiyle bütün yaratılmışlar birbirlerine merhamet ederler. Hattâ ana atın, (süt emzirirken) yavrusuna zarar vermemek için ayağını yukarı kaldırması bile, bu yüzde birlik rahmetin eseridir.”

Yüce rabbimizin isimlerinden  Raûf (çok şefkatli) veRahîm (çok merhametli) isimleri bulunmaktadır.

Merhamet ve şefkatla ile ilgili Peygamberimiz:

“Merhamet edenlere Rahmân olan Allah Teâlâ merhamet buyurur. Yeryüzündekilere şefkat ve merhamet gösteriniz ki, gökyüzündekiler de size merhamet etsin.”

“Merhamet etmeyene merhamet edilmez.”

“Merhamet, ancak şakî olanın kalbinden alınır.”

Birgün Efendimiz -aleyhissalâtü vesselâm-:

“–Nefsim kudret elinde bulunan Allâh’a yemin ederim ki, birbirinize merhamet etmediğiniz müddetçe cennete giremezsiniz.” buyurmuşlardı.

Ashâb-ı kirâm:

“–Yâ Rasûlallah! Hepimiz merhametliyiz.” dediler.

Allah Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, sözlerini şöyle îzah etti:

“–Benim kastettiğim merhamet, sizin anladığınız şekilde yalnızca birbirinize olan merhamet değildir. Bilâkis bütün mahlûkâta şâmil olan merhamettir, evet, bütün mahlûkâta şâmil merhamet!..”

“Mü’minlerin, birbirlerine acımakta, birbirlerini sevmekte ve birbirlerine şefkat göstermekte bir vücut gibi olduklarını görürsün. Bu vücûdun herhangi bir uzvu muzdarip olduğu takdirde, diğer kısımlarının da uykuları kaçar, ateşler içinde onun ıztırâbını duyarlar.”

Değerli kardeşlerim Buyurarak birbirimize karşı şefkatli ve merhemetli davranmamız gerektiği bu sayede toplumun hu sayede mutluluğa kavuşacağı bu sayede huzurlu olacağı yaşamakta olduğumuz dünya hayatının mutlu yaşamakta, mutsuz yaşamakta bizim sayemizde olacağını unutmamamız gerekir. Kardeş olarak birbirimize sarılırsak birbirimizi incitmez isek hem bu dünyada hem de ahirette mutlu olmak bizim elimizdedir. Rabbim bizleri hem bu dünyada hem de ahirette mutlu eylesin. Rabbim bizleri birbirimize karşı şefkatli eylesin. Rabbim bizleri kendisine layık kul sevgili Peygamberimize layık ümmet etsin. AMİN.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com