Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet Halit AYHAN

Mü’minin Vasıflarından: Birlik ve beraberlik halindedir


Mehmet Halit AYHAN
10 Haziran 2013 Pazartesi 09:31

Değerli kardeşlerim bizleri yoktan var eden rabbimiz bizlerin bir ve beraber olmamızı istemektedir. Geçmişte bir ve beraberlik halindeyken ne olduysa zaman zaman bizleri parçalamak için iç ve dış hainler bizleri parçalamak için içimize kin ve nefret tohumları ekmektedir. Geçmişte bir ve beraber olduğumuzda dünyaya hükmeden bizdik.Bugün Allah-u Teala’nın Kur’an-ı Kerim’de bildirdiği hükümlere yeniden sarılma günüdür. Al-i İmran süresi 103. Ayette şöyle buyrulmaktadır.

“Hep birlikte Allah'ın ipi­ne sımsıkı yapışın; bölünüp parçalanmayın. Allah'ın size olan nimetini hatır­layın. Hani siz birbirine düşman kimseler idiniz de Allah gönüllerinizi birleş­tirdi ve O'nun nimeti sayesinde kardeş oldunuz. Siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi Allah kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle açıklıyor ki doğru yolu bulasınız.”

Aramızda fikir ayrılıkları olabilir. İnsani yapımızdan kaynaklanan farklı düşünceler ortaya çıkabilir. Bu insanın yaratılış özelliğidir. Ancak hiçbir farklı fikir bizi ayrışmaya götürmemelidir. Hiçbir fikir ayrılığı bizleri düşmanlığa sevk etmemelidir. Ayeti kerime iyi tahlil edildiğini görülecektir ki; toplumsal barışı tehdit eden -ve İslâm'dan önce örnekleri çokça görülen- çekişme hallerini her an içerisi­ne düşüp yanabilecekleri ateşten bir çukurun kenarında bulunmaya benzetilmiştir. Yüce Allah, insanların böyle bir tehlike ile karşı karşıya kalmamaları için toptan Allah'ın ipine (Kur'an) sarılmalarını, onun genel prensiplerinin dışına çıkmamala­rını emretmektedir. İslâm'ın insan­lar arasında birlik ve beraberliği sağlama konusunda ne derece kaynaştırıcı önem­li bir unsur olduğunu, hatta din kardeşliğinin, dolayısıyla inanç ve dava birliğinin soy kardeşliğinden daha kuvvetli olduğunu gösterir. Zira soy, dil ve vatan birliği­nin, aynı ırktan olan Araplar arasında meydana getiremediği barış, kardeşlik ve da­yanışmayı İslâm, bu millet arasında başardığı gibi farklı ırklar ve soylar arasında da başarmıştır. İslâm tarihi bunun örnekleriyle doludur.

“Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. İşte onlar için büyük bir azap vardır.”

Fiziki özelliklerimiz birbirimizin arasında ayrılık sebebi olamaz. Kimden doğacağımızı bilmediğimiz şu dünyada, doğmuş olduğumuz bölgenin farklılığı birbirimiz arasında asla ayrılık sebebi olamaz. Çünkü Yaratan bizleri istediği bölgede, istedi fiziki yapıda yarattı. Kur’an-ı Kerim’de bu husus bizlere şöyle bildirilmektedir.

“Ey insanlar! Şüphesiz sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık, tanışasınız diye sizi kavim ve kabilelere ayırdık, Allah katında en değerli olanınız O'na itaatsizlikten en fazla sakınanınızdır. Allah her şeyi hakkıyla bilmekte­dir, her şeyden haberdardır.”(Hucurat, 49/13)

“Allah’a ve Resûl’üne itaat edin ve birbirinizle çekişmeyin. Sonra gevşersiniz ve gücünüz, devletiniz elden gider. Sabırlı olun. Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir.”( Enfal, 8/46)

Sevgili peygamberimizde:

“Allah sizin sûretlerinize ve servetlerinize bakmaz. Fakat kalplerinize (îman veya inkâr halinize) ve amellerinize bakar”

Değerli kardeşlerimÖncelikle kendimiz için neyi istiyorsak kardeşlerimiz içinde aynısını istemeliyiz. Efendimize (s.a.s.)’e :

“Sizden biriniz kendisi için sevip arzu ettiği şeyi din kardeşi için de sevip arzu etmedikçe gerçek anlamda iman etmiş olmaz.”

Bizler birbirimize sırt dönemeyiz. Birbirimizden ilgi ve alakayı kesemeyiz resulullah:

"Birbirinize kin tutmayınız, hased etmeyiniz, sırt dönmeyiniz ve ilginizi kesmeyiniz. Ey Allah'ın kulları, kardeş olunuz. Bir müslümanın, din kardeşini üç günden fazla terk etmesi helâl değildir."[

Bugün öfkemize hâkim olma vaktidir.Resulullah:

“Gerçek pehlivan, güreşte rakibini yenen değil, öfkelendiğinde nefsine hâkim olan kimsedir.”

Bugün tek bir vücut gibi olma vaktidir.Resulullah:

“Müminler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.”( En’am, 6/153)1

Bugün Rabbimizin yoluna dönme vaktidir.Ayette:

“İşte bu, benim dosdoğru yolum. Artık ona uyun. Başka yollara uymayın. Yoksa o yollar, sizi parça parça edip, doğru yoldan ayırır. İşte bunları, sakınasınız diye Allah size  emreder.”

Rabbimiz:

“Şayet yeryüzündeki şeyleri tümüyle harcasaydın sen onların kalplerini uzlaştıramazdın. Fakat Allah onların arasını uzlaştırdı. Şüphesiz O mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.”( Enfal, 8/63)

Buyurarak bizleri uyarmıştır.

Değerli kardeşlerim yukarda  da zikrettiğim üzre insanın rengi ,ırkı,soyu dinimizde önemli değildir önemli olan imanıdır. Onun için birbirimizi hafife almak, birbirimizle alay etmek, birbirimizi küçük ve hakir görmek bunlarda bizlerin parçalanmasına sebebdir.Allah katında en iyi olan imanı en kuvvetli olandır. Şunu unutmayalım ki birlik ve beraberlik bizleri kuvvetlendirir. Birbirimizle olan kavga bizi bitirir ve güçsüz hale getirir. Rabbim bizleri bir ve beraber etsin. Rabbim bizleri bölmeye çalışanlara fırsat vermesin. Rabbim bizleri kendisine layık kul, Sevgili peygamberimize layık ümmet etsin. AMİN.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com