Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet Halit AYHAN

Mü’min Yeni Yıla Nasıl Girmeli?


Mehmet Halit AYHAN
29 Aralık 2015 Salı 00:34

Değerli Kardeşlerim 2015 Yılını Bitirip 2016 Yılına Rabbimin izni ile Gireceğiz İnşallah. Ömür Sermayesinden Bir Yılı geride bırakıp Yeni Bir yılla birlikte Rabbimizin bize Nasip ettiği nefes sayısınca bir yıl geçireceğiz.

Üzüntü ile gözlemlediğim toplumumuzda oluşan batılılaşma kültürünü yılbaşı yaklaştıkça artışının tavan yaptığını görüyorum. Ne tarafa dönerseniz(İnternet, Televizyon, Basın, Radyo)her tarafta batılılara ait olan yılbaşı kültürünü bizlere empoze etmeye çalışılıyor.

Yılbaşı kutlamalarının temeli ne dinimizde nede asırlar ötesinden getirdiğimiz kültürümüzde bulunur. Yılbaşı kutlamaların temeli batı orijinlidir. Asıl olarak bizim yılbaşı tabiriyle eski yılın sona ermesi yeni yılın başlamasını anlamamız gerekir. Nitekim 31 Aralık/1 Ocak gecesi miladi takvimi olarak bir yılın bitip diğer yılın başlangıcıdır. Ama batı dünyasında durum böyle değildir. Konumuzu daha iyi anlayabilmek için “Noel ”’in ne olduğu, hangi dinin ve hangi kültürün ürünü olduğu üzerinde bilgi vermeye çalışacağız.

Türkçede yanlış olarak yılbaşı kutlamalarıyla özdeşleştirilen “Noel” Latincede, “Tanrının doğum günü” anlamına gelen ve Hz. İsa’nın doğum günü kutlamasını ifade eden “dies natalis” teriminin Fransızca karşılığıdır. Noel kutlamasının bir başka unsuru olan çam ağacı ise, Yunan ve Roma pagan kültüründeki Attis tanrısına yönelik ayinden kaynaklandığı kabul edilmektedir. Bereket tanrısı Attis’in çam ağacında yeniden vücut bulduğuna inanılmakta, buna bağlı olarak çam ağacına bereket sembolü diye tapınılmaktaydı. Bir başka inanışta ise, çam ağacı ölümsüzlüğü temsil ettiğine, ağaca bağlanan mumların ise kötü ruhları ve cadıları kovmak için yakıldığına inanılır. Ayrıca ağaca asılan küçük ay, güneş ve yıldız süsleri Babil tanrılarının simgeleri olup Hıristiyanlığa ise Yunan ve Roma yoluyla girerek günümüze kadar ulaşmıştır

Günümüzde yılbaşı kutlamaları alkollü içeceklerin çokça tüketildiği, kumarın çokça oynandığı israfı aşan alışverişlerin yapıldığı bir zaman dilimi olmuştur.

Oysaki Dinimizin yasakladığı bu davranışlar yılbaşı gecesi çokça yapılmaktadır.

Peki, Mü’min Yeni Yıla Nasıl Girmelidir;

Mü’min yeni yıla girerken Nefis muhasebesi yaparak bir önceki yılda Yüce Yaratanın rızasına uygun olarak yaşadım mı sorusunu kendisine sorarak nefis muhasebesi yapmalıdır. Nefsini ayaklarının altına alabilmelidir.

 “Nefsinin arzusunu ilâh edinen, Allah’ın; (hâlini) bildiği için saptırdığı ve kulağını ve kalbini mühürlediği, gözüne de perde çektiği kimseyi gördün mü? Şimdi onu, Allah’tan başka kim doğru yola eriştirebilir? Hâlâ düşünüp ibret almayacak mısınız?” (CASİYE SURESİ – 23. AYET)

     Elmalılı Hamdi Yazır, bu konuda şöyle diyor:

     “Hevâ ve şehvet; gözü kör, kulağı sağır, kalbi hissiz eder. Kişi âlim de olsa ilmine rağmen hakkı duymaz olur. Filozofların ve dünya hayatına düşkün din âlimlerinin çoğu böyle olmuştur.”

Hz Peygamber (SAV), bir hadisinde şöyle nitelemiştir:

     “Akıllı kişi, nefsini hesaba çeken ve ölümden sonrası için çalışan; aciz kimse ise, nefsinin arzularına tâbi olan ve Allah’tan (olmayacak şeyler) temenni eden kimsedir.”  

 

 

Sevgili Peygamberimiz:

"Ölüm gelip çatmadan evvel, şehvanî ve nefsanî hislerinizi terk etmek suretiyle bir nevi ölünüz."

Bu Hadisi hayatına düstur edinerek Ölmeden önce ölerek Yüce yaratıcının emrine uymayan hal ve hareketleri varsa bunlardan uzak durur. Netice itibari ile her an son nefesini verebileceğini düşünerek Yüce Rabbimizin emrettiği Müslüman çizgisinden çıkmaz.

Değerli Kardeşlerin Yılbaşı kutlaması Yazının Başında da zikrettiğim Hz. İsa’nın doğumu Hristiyanlar tarafından kutlanmaktadır. Peki, Müslümanlara ne oluyor da Hristiyanları taklit ediyor. Yüce Rabbimizin Maide Suresinde Yahudi ve Hristiyanları dost edinmememizi istememesine rağmen:

Ey inananlar! Yahudi ve Hristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. Sizden kim onları dost edinirse, kuşkusuz o da onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğunu doğruya iletmez.

Bizler neden Hristiyan bayramını taklit eder olduk.

Üzüldüğüm bir hususta haberleri izlerken piyango kuyruğunun uzayıp gittiğini görüyorum. Piyangonun haram olmasına karşın toplumumuz piyangodan medet umuyor. Haramdan medet umar oldu toplumumuz maalesef.

Mü’min Olarak Yeni Yıla Dualarla, Nefis Muhasebesiyle girmeliyiz. Rabbimizden Sağlıklı, Sıhhatli, Huzurlu, Mutlu, Helal Rızık isteyerek yeni yıla girer Mü’min.

Rabbim hepinizin yeni yılını hayırlara vesile kılsın inşallah. Rabbim özümüze dönmeyi, İslama uymayan hal ve hareketleri terk etmeyi nasip etsin inşallah. Rabbim bizleri kendisine layık kul, Peygamberimize layık ümmet etsin. AMİN.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com