Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet CENGİZ

Muhasebe Yapmak


Mehmet CENGİZ
30 Aralık 2014 Salı 10:14

Hayat ilahi kanunlarla devam ediyor. Devam eden, bu hayatın akışından insan çoğu zaman Bihaberdir. Ölümü cenazelerde, ölü salası okunurken hatırlar. Bilmez ki, ecel yani ölüm bir gün benimde kapımı çalacak. Mezara bende gireceğim. İnsanoğlu mezara girince iş bitiyor mu? Hâlbuki ebedi hayat yeni başlıyor. Dünyada yaptıklarından hesaba çekilecek. Dünyada yaptığı ameline göre işlem görecek. İnsanın yapacağı, kaçınacağı şeyler ilahi kelamda belirtilmiş, helal ve haramlar açıklanmıştır. Ahrette insanın hiç mazereti olmaz. İlahi emirlerin ilk muhatabı peygamberlerdir. Günümüze kadar o hak davayı sırtında taşıyanlar ise gerçek âlimlerdir. Gerçek âlimler toplum fertleri için karanlığın kandilleridir. Gerçek âlimler hak dava savunmasında çok bedeller ödemişler. Asrımızda bu tip âlimler olmakla beraber sayıları çok azdır.

Gerçek ilimden yoksun, mihrapta bıyıksız, son model arabalarla yolları turlayanlar, başaçık, amelsiz, takvasız, Haksızlık karşısında susanlara, zalim yöneticilere karşı bülbüle dönenlere,  Dünyalıkları dine tercih edenlere, Hakkın hâkimiyeti için çaba göstermeyenlere, toplum fertleri günahlarda boğulurken, dert edinmeyenlere siz,  Âlim mi diyorsunuz? Olsa olsa rejim imamları olabilirler. Topluma faydaları olmaz. Asrımızda dinini öğrenmek gibi. Çok kolaydır. Çünkü dini öğrenme araçları çoğalmıştır. Topluma bakıyoruz kılınan Namaz bizi kötülüklerden alıkoyuyor mu?  Haccımız, umremiz sakalımız, şeyhlığımız, Müritliğimiz, tüm ibadetler eğer insanı ıslah etmiyor. İnsan günahlara dalıyorsa insanın muhasebe yapması gerekir.

Geçmiş ümmetlere bakıyoruz. Hangi kavim ilahi emirlerin tümüne inanmış, yaşamışsa Dünyada huzurlu olmuştur. Tam tersi dini kendine göre yorumlamış, yaşadığı asrın fitnesine uydurmuşsa dünyada huzur bulamamıştır. Ben namaz kılarım, hacca giderim. Faize karışmam, İslam hukukunu tanımam, bu asırda hırsızlık yapanın elimi kesilir. Zina yapanlar recimmi edilir, Miras hukuku bu asırda nasıl geçerli olabilir söyler, inanırsa bu söylemler insanı küfre götürür.  Kuran hükümleri evrensel olduğu için her asırda geçerlidir. Değişken olan insandır. İnsan bu fani dünyada gafletin tuzağına düşmemek için her gün kendisini hesaba çekmeli. Günlük, aylık, yıllık muhasebesini yapmalıdır. Yaptıklarımı kimse görmedi diyen gafil insan her an murakabe altındadır. Yaptıkları amel defterine yazılmaktadır. Hele kabir-mezarda gümrük melekleri var ki, insan hiç kurtulamaz. Dünya’da iş yerlerinde, resmi dairelerde cadde sokaklarda kameralar varsa İnsanı halk eden yaratcının kameraları hayatımızın her alanında mevcuttur. Yapılanları kaydetmektedir. Ne de olsa insan kafasını kuma sokmuş, ancak tüm vücudu dışarıda farkında değildir gafil insan.

Gerçek anlamda Ahrete inananlar karıncaya bile zarar vermezler. İslam ümmetini üç hastalık beklemektedir. Her an müptela olması kaçınılmazdır. Birincisi: ehlisünnet çizgisinde dinini bilmemek(Cehalet) İkincisi: bozuk fırkalar uydurulmuş dinler uydurulmuş dincilerle ekranlar mukaddes oturaklar, hatta mihraplar işgal edilmiş. Üçüncüsü: selefilik, tekfircilik çok çirkin bir akım. Ehli sünnetle alakası olmayan akıl yürütme taktiği din adına insan öldürme kasapları. Yüce Rabbim Ümmeti bu fitnelerden muhafaza eylesin. Bozulan ümmetin birliği, partide, dünyalık liderlerde, sahte tarikatlarda, meşreplerde, tapınak putlarında hiç olmaz. Birlik gerçek din anlayışında olur. Dinin aslı tüm alanlardan silinirken, hoca geçinenler millete misvakın uzun kısalığından bahsediyorlar. Hangi duayı okusam oğlan çocuğum olur. veya zengin olurum sakız çiğnemek helal mi haram mı, Bir hoca da çıkmış günde bu kadar salavat çekersen (Salavat ruhların gıdasıdır)   milyonlarca sevabı var. Diyor yapanları hemen cennete sokuyor.Bu cennet o kadar ucuz mu ?

Ticarette, siyasette, komşulukta, devlet yönetiminde, eğitimde, hukukta, ihracatta, ithalatta, yabancı devletlerle ilişkilerde, Devlet hazinesinden sarf ve gelirinde dinin d si yoksa. İnsanlık uydurulmuş din anlayışı ile uyutuluyor demektir. Beşeri sistemler insanlar uyanmasın diye her gün gündem değiştiriyor. Görsel, yazılı basında kural tanımadan Ümmet fertlerinin kafasını karıştırıyor. Elin gâvuru tamda becerdi din işit gibidir. Eyvah! Mışıl mışıl uyuyan Müslüman ne zaman uyanacaksın. Gündem bir gün Ergenekon, bir gün, yakamoz, bir gün balyoz, bir gün 28 Şubat, bir gün paralel, bir gün kumpas, bir gün Vandalizm, bir gün Kobani, bir gün haşhaşi, bir gün tahşiye, bir gün 14-17-25 Aralık V.S. Günlerimiz bunlarla mı geçecek. Ülkenin başka sorunları yok mu? Boş şeylerle zaman geçirenler aslına dönerek gerçek gündem olan nefis muhasebesini yapmalıdır. Yoksa Akıbet çok kötüdür. Bu gün Allah için ne yaptım diyen feraset sahiplerine selam olsun. Not. Kısmet olursa 7 Şubat 2015 Tarihinde 20 Günlük Umre seyahatim olacak Bu vesile ile Tur Center yetkililerine tebriklerimle, benimle aynı havayı tatmak isteyenler 0546 263 78 52 telefonla irtibat kurabilirler.  


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com