Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet CENGİZ

MUHARREM AYI VE MUHASEBE


Mehmet CENGİZ
22 Nisan 2014 Salı 18:55

              Muharrem ayı fıkıh kitaplarımızda Şehrüllah (Allah’ın Ayı) olarak geçer. Fazileti, olan olaylardan dolayı bu isim verilmiştir. Muharrem ayında hicret vardır hicri yılbaşı vardır. Aşure günü vardır,  Bu mübarek ayda Müslümanlar tarafından nedense bir babalar analar öğretmenler günleri kadar benimsenmemektedir.

 

Gafletten, cehaletten olsa gerek. Laik sistem öyle günler belirlemiş ki nerede ise günler bitecek. İnananlar da bu günleri çiçeklerle çılgınca kutlamaktadır. Bu çiçekler nereden geliyor parası nereye gidiyor düşüncesinde değil bile. Bu hastalık dini günlere de bulaşmış aşure malzemesi aynı kaynaklardan temin edilmekte marketlerde pazarlanmaktadır. İslami kesim alacağı vereceğinin kime gittiğini araştırıp bilmelidir. Sevap kazanacağı yerde günaha girmemelidir. Allah’ın her günü ayı mübarek ve mukaddestir. Hicret dedik Mekke den Medine ye göç, Hicretten önce Mekke de işkence var, zulüm var Hicret: yüce Mevla nın Resulü ne bir emir ve lütfüdür. İslam Dinini kitlelere yayma taktiğidir Muhacirle Ensarın Kardeşlik tohumudur. İyilikleri emretme kötülüklerden arındırma iksiridir. Mekke’ye tekrar dönüp Mekke’nin kurtuluşudur Bedir savaşının zaferi ve Ebucehil saltanatının sonudur. Hz. Ömer’in İslam dinine girmesidir. Uhut ta Hz. Hamza nın şahadetidir.İlahi emirlerin tedrici inişidir.İslam bayrağının yer yüzüne dalgalanmasıdır Hicret Aşure ise Arapça bir kelime olup, Muharrem ayının onuncu günüdür.İslam dini gelmeden önce Yahudilerce de kutsal sayılan bir gün,Resulullah’ın torunu Hz. Hüseynin yezit ve taraftarları tarafından şehit edildiği gün.İnananların Yahudilere benzememesi için Muharremin 9,10,11 veya 10,11 inde oruç tuttukları gün Muharrem ayı haram sayılan aylardandır.

 

Gafletle geçirmemek bir vecibedir. Aşure günü Yüce Mevla tarafından 10 Peygamberine 10 ikram bahş edilmiştir. O ikramlar ise şunlardır. 1.)Hz. Yakub un oğlu Hz.Yusufun hasretinden kapanan gözleri bugün görmeye başlamıştır.2.)Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail bugün doğmuştur.3.) Hz.Eyyup A.S.bugün hastalığından kurtulmuştur.  4.) Hz. Davut’un tövbesi bugün kabul edilmiştir.5.)Hz. İsa A.S. bugün yer yüzünden kayıp olmuştur.6.) Kardeşleri tarafından kuyuya atılan Hz. Yusuf bugün kuyu zindanından kurtulmuştur.7.) Hz. Adem’in tövbesi bugün kabul edilmiştir.8.)Hz. Nuh gemisini cudi dağına aşure günü demirlemiştir.9.) Hz. Yunus aşure günü balığın karnından kurtulmuştur.10.)Yüce Mevla Hz. Musa’ya aşure gününde bir mucize ihsan etmiş denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür. İşte yaratanın kuvvet kudreti budur, dünyaca güçlü olanlardan medet umanların güçlüye dayanmasak perişan oluruz diyenler, küfre yalakalık yapanlara, zalimin zulmüne alkış tutanlara, Siyonizm’in işbirlikçilerine, Dinimizle savaşanlara, Dini Camilere hapsedenlere, Dini maslahat icabı kullananlara, Birlik ve beraberliğimizi bozanlara, Beşeri sistemleri ilah edinenlere, kadın, para, mevki, makam düşkünü olanlara, karnı tok açtan habersiz olanlara, kadını sömürü aracı olarak kullananlara, helalı haram haramı helal sayanlara, Dinin emirlerini ketmedenlere,kan ve gözyaşı dökmekten zevk alanlara,Devletin malı milletin parasını çar çur edenlere,yandaşlarına peşkeş çekenlere,bir nesli camiden uzaklaştıranlara,internet ve spora abone edenlere,Faiz dünya gerçeğidir diyenlere,   veyl olsun.Her şeye hükmeden kuvvet ve kudret sahibi yüce Allah’tır.Hicri yılbaşından da alacağımız dersler vardır.

 

Bir yılı geride bıraktık nefis muhasebesi yaparak günahlarımızdan tövbe etmek günah isyana kalkışmamak, Dinin cihat şuuru ile bezenerek hayat sürmek düşer bize. Taklidi İmanla değil Tahkiki imanla yaşama arzusunda olmak dileğiyle tüm inananların hicri yılbaşını tebrik eder, inananların siyonizm’in, haçlı, Nazi zihniyetinin, tasallutundan kurtulmasına vesile olmasını Allah’tan dilerim.Unutmayın ki  midesi aç olanın kafasını dolduramazsınız.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com