Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Mübarek Aylar ve İbadetlerimiz


22 Nisan 2014 Salı 18:55

Hamd âlemlerin rabbine olsun. O Allah ki bizleri affetmek için bizlere güzel günler, aylar verdi. Öyle ki bir af vesilesi olan 3 aylarımız hepimize hayırlı ve uğurlu olsun.
Salât ve selam bu af yolunun önderi olan ve rabbimiz ile bizim aramızda aracılık yapan Muhammet Mustafa (SAV) olsun.
Ebubekir El Verrak’ın dediği gibi “Recep ayı ekini ekme, Şaban ayı ekini sulama, Ramazan ayı ise hasat zamanıdır.
Ramazan ayında bütün nimetlere ulaşabilmek için recep ve Şaban ayını çok güzel değerlendirmeliyiz.  Peygamberimiz (SAV) şöyle buyurur; “Allahım Recep ve Şabanı bereketli kıl ve bizi ramazan’a ulaştır” (Ravi: Ahmet bin Hambel)
İşte bizi bizlerde daha iyi tanıyan rabbimiz, bizleri affetmek için bu mübarek ay ve günleri vesile kılıyor. Kulum bana gelsin af dilesin ki bende bağışlayayım diyor.
Yine peygamberimiz bir hadislerinde şöyle buyurur; “Recep ayı Allah’ın, Şaban ayı benim, Ramazan ayı ise ümmetimindir”  yani recep’te Allahın rahmeti Şabanda peygamberimizi şefkati, ramazanda ise ümmetin günahlarının affedilmesi vardır. Öyle ise bu mübarek ayları dolu dolu geçirelim. İbadetlerde yarışalım. Her şeyle savaştığımız bu fani dünyada birazda nefsimizle savaşalım, şeytanla savaşalım.
Tövbeye de sım sıkı sarılalım. Zira günahsız olan peygamber efendimiz dahi; “ben günde 70 defa tövbe ediyorum” diye buyurur.
Acaba biz bu kadar günahkâr halimizle günde kaç kez tövbe ediyoruz. Ve ya tövbe etmeye hiç mi ihtiyacımız yok?
Bir de bu 3 aylarda bol bol nafile orucu tutmamız lazım. Ebu Hureyre (r.a)'tan rivayet edilmiştir: Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmaktadır: "Adem oğlunun (işlediği) her iyi amel, on mislinden yedi yüz misli­ne kadar katlanır.
Şanı yüce olan Allah: “Oruç, müstesna! Çünkü oruç, benim için tutulur. Onun mükafa­tını (ancak) Ben veririm. (Zira oruçlu kimse,) benim için; yemesini ve cinsel arzusunu bırakır' buyurdu.
Oruçlu kimse için iki sevinç vardır: (Biri) iftar anındaki sevinci, (diğeri ise;) Rabbine kavuştuğu andaki sevincidir.Emin olun ki, oruçlunun ağız kokusu, Allah katında misk koku­sundan daha güzeldir. (Hadisin lafzı, Müslim'e aittir.)
Allah (c.c.) şöyle buyurdu: “Ben kulumun, Benim hakkımdaki zannı üzereyim ve Ben, kulum Beni zik­rettiği vakit kendisiyle beraber olurum. Kulum Beni, nefsinde zikir edecek olursa Ben de onu nefsimde zikrederim. Kulum Beni bir topluluk içerisinde zikrederse Ben de onu daha fazi­letli bir topluluk içerisinde zikrederim. Kulum Bana bir karış yaklaşacak olursa, Ben de ona bir arşın yaklaşırım. Kulum Bana bir arşın yaklaşacak olursa Ben de ona bir kulaç yaklaşı­rım. Kulum Bana yürüyerek gelecek olursa Ben de ona koşa­rak giderim.”
Öyle ise bu mübarek günleri ibadetle geçirelim. Ona yürüyelim ki oda bize koşsun.
Bu güzel ve mübarek gün/ayları güzel bir şekilde geçirmek dileği ile…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com