Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Ahmet Davut MİLASLI

MERVE’NİN TWİT YALANI…


Ahmet Davut MİLASLI
7 Aralık 2013 Cumartesi 12:05

Öğrencim Merve; son derece akıllı ve safiyane bir fıtrata sahip. Öğrenci evlerinde kalıyordu. Aileden mükkemel bir terbiye almıştı. Dünya bir araya gelse ona yalan bir söz söyletemezlerdi. Merve derslerine çalışır, ev arkadaşlarıyla iyi geçinir ve dışarıdan eve verilen nizamlara harfi harfine uyardı. Siyasetle ilgisi, derslerinin yoğunluğu sebebiyle fazla sayılmazdı.

Evde yaşayan kızlar eve gelen gazeteden, dershanelerin ıslah edilmesi konusunun, ülke gündeminin en birinci maddesi olduğunu anlamışlardı. Fakat gazete dershanelerin yeni oluşacak statüsüne, bütün varlığıyla karşı duruyordu. Gazetede her gün, dershaneler kapatıldığı takdirde akla- hayale gelmeyecek korkuların ülkeye hakim olacağını yazıyordu. Hatta yeni bir 28 Şubat’ın kapıda olduğunu ve cemaatle hesaplaşacağını, aktörün de, Firavunca hareket eden Başbakan Erdoğan olduğunu ima ediyordu. Bu durum Merve’nin ve diğer iki-üç kızın dikkatinden kaçmamıştı.

Buna paralel olarak her gün televizyon ekranlarında, “dershanesi kapatılacağı için ağlayan” çocukların ve feryad-u figan eden ebeveynlerin videoları yayınlanıyordu. Merve vize sınavlarına çalışmak üzere gittiği arkadaşının evinde dershane haberlerini çok fazla izlemişti. Fakat Merve’nin arkadaşı, ağlayan çocukların ve feryad eden ebeveynlerin bindirilmiş kıtalar ve senaryo icabı çekilen videolar olduğunu söyleyince, Merve önce inanmak istemedi. “Nasıl olur ya… Bu ağlayan çocuklar gerçek değil mi yani?” dedi. Arkadaşı ise Merve’ye, “Hiç bunca dershane masraflarını ödeyen bir aile dershane kapatılacak diye feryad eder mi? Sen kendi aileni düşün sene… Sen dershaneye gittiğin için ailen çok mu mutluydu, yoksa mecburiyetten mi masrafları ödüyordu?” dedi.

Merve bu sözle kuşkulanmış ve dershaneler etrafında koparılan fırtınanın mübalağalı olduğuna inanmıştı. Ama hala kendilerini yetiştiren hocalarının böyle bir şey yapacaklarına inanmıyordu. Nasıl olur da, dindar, eli-ayağı temiz bu öğretmenler ve onları yetiştirenler, senaryo icabı memleketi böyle bir velveleye vereceklerdi… Buna bir türlü inanmak istemiyordu.

Merve tam bu çelişkili düşünce içerisinde gidip gelirken bir gün eve bir abla gelmişti. Oldukça ciddiydi. Görevli olduğu ve bir şeyler söyleyeceği her halinden belliydi. Önce bütün kızları evin salonunda topladı ve onlara şöyle dedi: “Arkadaşlar, dershanelerimiz hükümet tarafından kapatılıyor. Yeni bir 28 Şubat’la karşı karşıyayız. Bizler dershanelerle ilgili bu kanun tasarısına tepki göstermezsek bir hafta içinde tasarı kanunlaşır. O zaman hizmet büyük bir darbe yer, 30 yıllık emekler heba olur. Bize düşen resmi makamlara Tiwit atmaktır. Herkes bir Tiwit atmalıdır. Ancak sizler, birer doğulu öğrenci olarak Tiwit atacaksınız. Mesela “Senin adın nedir?” dedi. Böylece her öğrencinin, kendi asıl adıyla değil, doğu ve güneydoğu isimlerini çağrıştıran isimlerle Tiwit yazmaları gerektiğini söyledi.

Merve anlatılanları hayret içinde ve can kulağıyla dinliyordu. Eve gelen abla kendisine “Adın Nedir?” dedi. “ Adım Merve abla” dedi. Abla, “Hayır, senin adın Berfin’dir. Seniki Rojda’dır, senin ki de Rojin’dir. Senin ki de Gülşilav’dır… Her biriniz bu yeni ve Kürtçe isimlerle Tiwit atacaksınız. Böylece doğu ve Güneydoğulu öğrencilerin dershaneler sayesinde terörden uzaklaştıklarını anlatmalıyız.” Merve bu teklif karşısında dehşete kapılmıştı. Kendisi nasıl böyle bir şey yapabilirdi? Hem aile terbiyesi hem de evlerde kendilerine verilen eğitim bunu asla uygun görmüyordu.

Tereddüt içinde kalan Merve telefonla beni aradı: “Hocam, başka bir adla resmi makamlara Twit atacakmışız. Acaba bunun mesuliyeti var mı? Gerçekten ikilem içinde kaldım. Bana yardımcı olun!” dedi Ben de kendisine, özgürce hareket etmesini, özgürlüğünü hiçbir şeye karşılık satmaması gerektiğini, inanmadığı bir şeyi asla yapmamasını söyledim. Merve inanmış olduğu bir davaya hıyanet etmek istemiyordu. Ama dava adamalarının söylediklerine de bir türlü inanmak istemiyordu.  Büyük tereddütler geçiriyordu.  İnşallah rahatlamıştır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com