Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet CENGİZ

MERHAMET


Mehmet CENGİZ
4 Şubat 2013 Pazartesi 10:19

Rabbimiz ve tüm Peygamberler merhametlidirler. Merhamet! Acıma duygusudur. El uzatmadır. Yardıma koşmadır. Hele Ahır zaman peygamberinin merhameti ise, insanlık için zirvededir. Çünkü o âlemlere rahmet olarak gönderilmiştir.

Rahman sıfatı ile Rabbimiz! Yağmur yağdırıyor, topraktan bitkiler bitiriyor, kayalıklardan sular fışkırtıyor, Güneş tüm canlıları ısıtıyor. İşe yaramaz topraktan, meyveler sofralarımıza kadar geliyor. Merhamet çoğunlukla fıtridir. Bazen kesbi olur. Yanı çalışarak elde edilebilir. Sadece Müslümanlara has değildir. Merhamet, hayvanlarda da bulunur. Müslüman olmadığı halde merhamet damarı olabilir insanın, bu fıtridir. Yani yaratılışında vardır.

Bir tavuk civcivlerini kanatları arasına alıyor, yavruları için başını tilkiye kaptırma pahasına, yavrusunu dış etkenlerden koruyorsa, bir anne, bebeği için tüm zahmetlere katlanıyorsa, bir koyun yavrusunu emzirmek için, ayağını kaldırıyorsa bunlar merhamet abideleridirler. Hele kadınlar toplumda şefkat kahramanı olarak kabul edilir. Anne kadar merhametli, acıma duygulu, başka mahlûk çok nadirdir. Kadını, annelik ve fıtratından koparmaya çalışanlar boşuna uğraşıyorlar. Antalyada bulduğu özürlü Rus çocuğuna karşılıksız bakan anne merhamet örneğidir.

Yeryüzündekiler bir birlerine merhamet göstermeli ki, gökyüzündekiler de merhamet göstersin, Koca karısına, kadın, kocasına, anne baba, çocuklarına, öğretmen öğrencisine, patron işçilerine, amir memuruna merhametli olmalıdır. Canlı olan her yaratığa merhametli olmak islamın şiarıdır. Merhametsiz, acıma duygusundan mahrum bir toplum, yüce Rabbimizin gazabına uğrar.

Sahabeler anlatıyor. Bir gün Arabistan çöllerinden Allah resulü ile beraber yolculuk yapıyorduk, karşı taraftan delikanlının birini gördük, koşarak bize doğru geliyor. Bize yetişti, selam kelamdan sonra,

—Allah Resulü sordu? Hayrola ihvan? Nedir telaşın, çok yorgun görünüyorsun, deyince

—delikanlı genç! Henüz peygamberi tanımıyor. Adam!

—Amca dedi, bir devem vardı. Dündendir elimden kaçtı gitti, onu arıyorum, bir türlü bulamıyorum. Deyince

— (Sahabeler yemin ediyor) Allah Resulü işaret ederek!

—Gel dedi deveye Baktık ki, deve koşa, koşa geliyor deve bize yetişti, Resulullahın önünde diz çöktü.

—Resulullah deveye

—Nedir bu halin ya hayvan, sahibini niye yoruyorsun deyince.

—Deve lisanî hâl ile

—ya Resulullah! Bu sahibim var ya,  ben gençken bana iyi bakıyordu, yemimi tam verir, beni tımar ederdi, bana yük yükler üstüne de binerdi, şimdi yaşlandım. Bana bakmıyor. Aynı hizmetleri benden bekliyor. Ben de takatsizim isyan etmek zorunda kaldım.

—Dedi.

İşte acıma duygusunun hayvanlarda ki hâli

 

Allah Resulü Mekke’den taife gidiyor. İnsanlara Dini anlatacak, birde ne görsün, bir gurup bedevi taşlarla Allah Resulünün üzerine hücum ediyorlar. O yüce peygamber kan revan içinde kalıyor ellerini açarak yarâb! Bunlar bilmiyorlar, bilseler bunu yapmazlar buyuruyor.

Rivayetlere göre İslam dininin yayılmasında yapılan tüm savaşlarda ölen insan sayısı 240 tır. Mimsiz medeniyet savaşçılarına ders olsun. Acıma duygusu nedir? İnsana değer nedir? Bakılsın yeter.

Kıtlık zamanında İsrail oğullarından biri Arap çöllerinde bir yığın kuma rastlıyor. İnsanlara acımadan ya Râb bu kum yığını un olsaydı aç olan insanlar yeseydi karınlarını doyursaydı diye dua ediyor, o kavmin peygamberine vahiy gelir o adama söyle amel defterine hayır yazıldı. Acımada düşünme bile insana sevap kazandırıyor.

İbrahim AS. Çok mert bir peygamber misafirsiz hiç günü geçmezdi sofrası fakirsiz olmazdı. Bir gün bakıyorlar İbrahim Peygamber çok ağlıyor. Niye ağlıyorsun ya İbrahim denince neden ağlamayayım tam bir hafta oldu soframda fakir, misafir oturmadı? Korkarım Allah beni dergâhından atmış diyor. Alman usulü, misafirsiz, fakirsiz sofra severler ders alsın.

Allah Resulü BUYURUR ”CENNETE SADECE MERHAMETLİLER GİRECEKTİR” Ya Resulullah hepimiz merhametliyiz derler cevap verir yüce peygamber.” Sırf nefsini düşünen merhametli değildir. Merhametli kimse! Hem kendini hem de başkalarını düşünendir buyurdu. İbni mübarek zühd.1/352 devamla “Ümmetimin seçkinleri(idarecileri)Çok oruç tuttukları, çok namaz kıldıkları için değil, her kese karşı temiz kalpli, cömert ve merhametli davranmaları sayesinde cennete girerler. ”bini ebi dünya kitabül evliya 58. ”Müminin niyeti, amelinden daha hayırlıdır.” Taberani kebir.6/185 “Kim bir yetimi yedirir, içirir, barındırırsa Yüce Allah onu kesinlikle cennetine koyar” Taberani Muccemül kebir 669 Demek merhamet büyük bir servettir. Bir aile yuvasında merhamet varsa orada huzur vardır. Amirde, memurda, yöneten yönetilende merhamet varsa orada yüzler güler. Devletin imkânlarını ellerine geçirerek halkına zulmedenler er geç dünyada, ahrette rüsvay olacaklardır.

Hz. Ali R.A.Anlatıyor bir gün Hz. Ömer’i bir vadide deve üzerinde gördüm. Telaşlıydı sordum

—Nereye ya Ömer?

—Oda cevap vererek

—Ya Ali zekât develerinden biri kaybolmuş da onu arıyorum dedi.

—Bende

—Ya Ömer senden sonra gelecek halifelerin canına okudun deyince

—Kükreyerek cevap verdi

—Ey hasan ve Hüseynin babası Ali, Fıratın kenarında bir koyun kaybolsa sorumlusu Ömer dir.

 

İşte bu olaylar idarecilere ders olsun.

 

Allaha Emanet Olun.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com