Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Ahmet Doğan

Merdiven Boyama ve LGBT


Ahmet Doğan
27 Aralık 2015 Pazar 19:52


Son iki yıldır ülkemizde, belli yerlerde kimliği belirsiz kişiler tarafından şehir merkezlerinde bulunan üst geçit, alt geçit gibi merdivenler farklı renklere boyanıyordu. Daha sonra temmuz ayında LGBT (Lezbiyen Gay Biseksüel Trans) Hareketinin kamuya açık bir şekilde dile getirip, protesto amaçlı şehirlerde merdivenlerin renklere boyanmasıyla Türkiye gündemine oturmuştu. İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır illeri bu protestonun öncüleri oldular.

Peki Gökkuşağı renklerinin LGBT’ler için önemi nedir?

Gökkuşağı bayrağının eşcinsel toplum tarafından ilk kullanımı 1978 yılında San Francisco Gay ve Lezbiyen Özgürlük Günü Yürüyüşü sırasında oldu. Hippi hareketlerinin zenci yurttaşlık hareketlerini simgeselliğinden esinlenen San Franciscolu sanatçı Gilbert Baker, eşcinseller tarafından her yıl kullanılabilecek bir simge arayışı içinde gökkuşağı bayrağını tasarladı.

Bir sonraki yıl Baker, 1979 yılındaki yürüyüşte kullanılmak üzere seri üretimi için San Francisco Paramount Bayrak Şirketi’ne başvurdu. Üretimdeki bazı kısıtlamalar yüzünden pembe ve cam göbeği tasarımdan çıkarıldı. Altı renkli bu tasarım, San Francisco’dan diğer kentlere de sıçradı ve kısa sürede içinde eşcinsel bilincin ve çeşitliliğin dünyaca tanınan simgesi haline geldi. Hatta Uluslararası Bayrak Yapımcıları Kongresi tarafından da resmen tanındı.  

Ülkemizde de belli şehirlerde hızlı yayılan bu boyama işlemi en son kendini Peygamberler Diyarı, güzel memleketim, Şanlıurfa’da gösterdi. Belediyenin üst geçitleri farklı tonda boyamasıyla LGBT farkındalığının artması kayda değer bir gelişme.

Peki Urfa  halkı bu tarz şeylere açık mı?

7 haziran seçimleri miting dönemlerinde Halkların Demokrat Partisi’nin LGBT hakları konusundaki açıklamasından sonra, Parti’ye tavır alıp, oy vermeyen vatandaş, acaba kendi destekledikleri partinin farkında olarak veya farkında olmadan LGBT protestosuna destek vermesini içlerine sindirebilecekler mi?

Bence bu hükümet döneminde fuhuş olayları ne kadar arttı diye hesaba ÇEKMEYECEK ve aksine destek verecekler. Eskiden genelevlerde kadınlar sigortasız çalışırlardı şimdi sigortalı ve güvenli bir şekilde çalışıyorlar. Hali hazırda ülkemizde 45 tane genel ev var. Fuhuş işinde çalışan (kesin olmamakla beraber) yaklaşık yüz bin kişi çalışıyor. Şu an elli bin bayan çalışmak için sırada bekliyor.

Velhasıl kelam, bizim halkımız kendi dedikleriyle sürekli çeliştikleri için bu tarz eleştiriler her zaman halkta ters etki yapmıştır.

Ömer Hayyam ne güzel de özetlemiş durumu asırlar önce;

Celladına Aşık olmuşsa bir millet,
İster ezan ister çan dinlet,
İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet,
Müstahaktır ona her türlü zillet.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com