Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Ömer ASLAN

MER-DER başarısı ve dershanesi


Ömer ASLAN
22 Nisan 2014 Salı 18:55

Mersavi Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Kültür Ve Eğitim Derneği (MER-DER) büyük bir başarıya imza attı.

MER-DER sosyal anlamda birçok faaliyetler yürüten bir dernektir. Eğitim alanında ise tüm derneklere ve STK'lara fark attı.

Türkiye'de “iki kere ilk” gerçekleştirdi. SODES (Sosyal Destekleme Programı) kapsamında dershane açması bir ilk.

Cumartesi günü Devteyşti mah. Süleymaniye caddesinde açtıkları etüt merkezini bir şehrin kenar semtinde (varoş) faaliyete açması Türkiye'de ayrıca bir ilk olarak tarihe geçti. 

Açılışa Vali vekili ve Bozova Kaymakamı Mehmet Özel, Şanlıurfa Belediye başkan vekili Fevzi Yücetepe, Ş.Urfa İl Milli Eğitim  Müdürü Hanifi Şahin, yardımcıları Mehmet Sarmış, Bekir Ayhan ve Mehmet Alay, Emniyet müdür yardımcısı Hasan Yılmaz, Uğur Dershanesi Müdürü M. Emin Karahan, Gazeteci yazar Misbah Hicri, Şahban Kılıç ve ilgili tüm bürokratlar katıldılar.

Tabii en önemlisi Mersavi aşireti mensupları ve Şanlıurfalılar yoğun bir şekilde açılışa ilgi gösterdiler.

Eğitim alanında yaptıklarına kısaca değinirsek;

SODES kapsamında Geçen yıl Bahçelievler'de Uğur Dershanesi bünyesinde açtıkları etüt merkezinde 125 öğrenciye eğitim verdiler. 50 öğrencisi üniversiteli oldu. Bu yıl kendi imkânlarıyla açtıkları merkezde o kadar büyük talep oldu ki; öğrencileri sınavla almak zorunda kaldılar. 125'i SODES (Sosyal Destekleme Programı)  kapsamında, 25 öğrenci ise MER-DER yönetiminin desteğiyle birlikte öğrenci kapasitelerini 150'ye çıkardılar. Son teknolojik araçlarla ve alanında başarılı öğretmenlerle ÖSS'ye girecek öğrencilere eğitim veriyorlar.

Şimdi…

Bazen “siyasi” bazen de “töre(!)” ile gündeme gelen aşiretler “kötü” gösterilmek ve kullanılmak için hazır bir kitle gibi gözüküyor.

Oysa bir aşiret derneği bu kadar önemli projelere imza atıyorsa tebrik etmek gerekir bu derneği.  Aşiret faydalı ve hayırlı işlerle “birlikteliğin” en güzel örnekleri sunan bir yapı olması lazım. İnsanlara ve insanlığa faydalı işler de bayağı yapabiliyorlar. Dershaneye gidemeyen 150 gence sahip çıktılar.

Belki de bu gençlerimiz yarın ülkeyi yöneten kadrolara girecekler.

Bu anlamda MER-DER, diğer aşiret derneklerine ve STK'lara bir örnektir.

İLGİLİSİNE

Bir insanın gerçek zenginliği, onun bu dünyada yaptığı iyiliklerdir. (HZ.MUHAMMED (s.a.v)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com