Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet İMRE

Menfaat Üzerine Kurulan Ortaklık


Mehmet İMRE
18 Şubat 2014 Salı 09:25

İnsanlar meşru dairede beraber ortaklık kurabilirler. Ortaklıkta menfaat değil, ilkeler üzerinde anlaşılır her iki ortak taraf ilkelere riayet eder. Menfaat üzerine kurulan ortaklıklar mezara kadar değil, pazara kadardır. Tarihler buna şahittir. Menfaat üzerine kurulan ortaklık bozulunca dostluğu da bozar. Zaten ticaretle başlayan dostluklar sağlam değildir. İfrat tefritler çoğalır. .İftiralar, suizanlar, gıybetler, dargınlıklar, ayyuka çıkar. Üç kuruşluk dünya menfaati için günah denizine gözü kapalı balıklama atılır. Ortaklık feraset, liyakat, samimiyet ister. Ortaklık ticarette, siyasette, ferdi ve devletlerarasında insanlığın kopmaz bağıdır. Hatta ilkelere bağlı kalmak şartı ile Müslüman olmayanlarla bile ortaklık kurulabilir. Yeter ki, ilkelere bağlı kalınsın ve ihanet olmasın.

Dinimizde insanı sıratı müstakimden ayıran kötü hasletlerden biri de menfaat’tir. Menfaat uğruna çok aileler dağılmış, devletler işgal edilmiş, insanların evleri başlarına yıkılmış, insanlar öz yurdunda koparılmış, kanlı olayları zuhur etmiştir. İslam ülkelerinde akan kanın temelinde menfaat ve çıkar vardır. Akan, akıtılan kan üzerine vicdansızlar kendilerine menfaat payı çıkarmaya çalışıyorlar, söndürülen hayatlar onlar için bir anlam ifade etmez, hele elime bir tutam ot geçsinde zıkkımlanayım diye. Menfaat öyle kötü bir şeydir ki, kardeşi kardeşten eder.  Eller menfaat balında iken, Menfaatlanan’lar için her şey güzeldir. Menfaate çomak sokuldu mu melek gibi temiz olan insan şeytanşalır insafsızca saldırır.

Menfaat örneğini uhut savaşında bile görüyoruz. Allah Resulü okçulara tembihte bulunmuş, benden emir gelmeden ayrılmayın diye savaş başlamış ilahi hikmet gereği bazı okçular ganimet almak için yerlerini terk edebilmişledir. Savaşın sonucu 70 şehit vermekle sonuçlanmış, menfaat insana neler yaptırıyor bir düşünmek lazım. Bu kıyas belki yeri değildir denilebilir ancak ibret almak tablosudur. Menfaat uğruna tüm ilkelerini alt üst eden, insanların kafasını karıştıran, insafsızca birbirine saldıran kesimlere ders olsun. Çünkü menfaatin gözü karadır hiç bir değeri tanımaz.

Meşru dünya menfaati iyidir. Hele manevi menfaat daha da çok iyidir. Vahiy kültürünü âlim birisinden öğrenmek en büyük menfaat’tir. Geçtiğimiz günlerde kutlanan 14 Şubat sevgililer gününe menfaat günü dense daha yerinde ve gerçekçi olur. Yeri gelmişken anlatayım. Son zamanlarda adeta moda haline gelen sözde sevgililer günü nereden geliyor biliyor musunuz? Geçmiş zamanlarda kokuşmuş Avrupa da zina yapan iki genci destekleyen bir rahibi oranın halkı döverek öldürürler o günde 14 Şubat’tır. Müteakip yıllarda 14 Şubat rahibi anma günüdür. Ancak son yıllarda Avrupalı zinacılar bu günü sevgililer günü olarak kutlarlar. Söz konusu gün zina yapanların günüdür.

Bu sevgililer günü ile benzer günler kapitalizmin günleridir. Fakir ve İslam’dan bihaber olan bir kısım halkı sömürme aracıdır. Tıpkı son zamanlarda çoğalan ve sağlam olmayan bir kısım sözde cemaatler gibi. Kurulan bu cemaatler dini istismar ederek saf temiz Müslümanları kullanarak menfaat şebekeleri kurmuşlardır. Tüm darbelerin, isyanların, itaatsizliğin, temelinde menfaat vardır. Menfaati Allah’tan beklemek en doğru yoldur. Din adına zengin olanlar, banka kuranlar, kargo çalıştıranlar, dershane, okullar açanlar, Karun gibi zengin olanlar kısaca pazarın her yerinde tezgâhlarını kuranlar dış hainlerle ortak olanlar, paralel devlet oluşturanlar, insafsızca meşru iktidara baş kaldıranlar, kumpas kuranlar, Katillere bir laf etmeyenler en hafif ifade ile menfaat şebekeleridirler.

Bu hain insan düşmanı hak gaspçılarını yeni yeni öğreniyoruz. Değişik isimlerle, paralel devlet, dost, darbesi, Amerika tipi din adamını, cunta kitlesi, kumpasçılar,  yargı kılıcı, iktidar kapma oyuncuları ki, geçmişte ne kadar insan fıtratına aykırı işler yapılmışsa demek bunların payı var. Bir yazar demiş ti bu oluşumların içinde şeyh da, İmamda, müftüde, vaizde var. Vay bizim halimize, din adına mazlum halktan toplanan hesabı belli olmayan zekâtlar, hayırlar demek hep bu vurucu timlere gitmiş. Müslümanlar uyanık olun tuzaklara düşmeyin doğru ve sağlamları arayın onlara yapışın. Birde tövbe edin çünkü Müslüman ne aldanır nede aldatır. 30 Martta galibiyet menfaat şebekelerinin değil, İnşallah hakperestlerin zaferi olacaktır. Bindiği dalı kesenler bir şekilde fena halde düşecekler. Mevtam Müslümanları bindiği dalı kesecek kadar aşağı derekelere düşenlerden eylemesin…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com