Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Recep Akyol

LOZANI BİLMEK…?


Recep Akyol
30 Temmuz 2013 Salı 11:32

Lozan Barış anlatmasının 90.Yıldönümü hakkında dost Türk Ulusal Medyasının  birkaç akil yazar ve çizerleri Lozan meselesini kendi köşelerinde yazdılar. Lozan’ı yazan bu akil yazarları saymış olsak bir elin parmaklarını geçmez.

24 Temmuz Basın Özgürlüğü konuşulurken 24 Temmuz 1924 yılında  antlaşmaya varılan Lozan Barış antlaşmasın da aynı tarihte imzalanmış Türkiye’nin  ilk sansürlenen sayfalarının  içeriğidir.

Cumhuriyet Türkiye’sinin Uluslar arası Ulusal Bağımsızlık kaynağımız olarak kabul edilen
Lozan Barış Antlaşma metni’ni neden bilmiyoruz peki…?  Kırmızı çizgilerimizin  madde madde yazıldığı Barış antlaşmasını bu Ülkenin insanları neden bilmiyor…?

Okul müfredatında okutulan Atatürk İnkılap Tarihinden bilmeyen sınıf geçemiyor. Ama Ulusal Bağımsızlık denildiğinde Uluslar arası bağlayıcılığı olan Lozan antlaşmasını neden bilmiyoruz. Bu konu neden okullarda okutulmuyor.

Lozan Barış Antlaşması Ülkemizin Meşru milletler arası geçerliliği olan haklar antlaşmasında  neden meşru haklarımızı bilmiyoruz…?  Peki taraflar arasında varılan antlaşma metinleri bütün taraflar arasında olmaz mı…? Bu antlaşma metni açıklanmasından ürken ve korkan birileri mi var.

Bu konu hakkında, yani Lozan hakkında yaklaşık beş aydır yazılı bir çok kitap okudum ve halen araştırmaya devam ediyorum.  Tabi tek taraflı değil yerli ve yabancı kaynakları karşılaştırarak doğruları öğrenmek  genel anlamda çok önemlidir.

Doğrusu tarihçi değilim. Fakat Kürt Sorunu çözümü ile ilgili barış görüşmeleri çok önem arz ettiğinden Başbakan ERDOĞAN bu konuda çok zekice davrandığını söyleyebilirim.

Ülkemizde toplumsal barışın sağlanması açısından Ülkemizin geleceğini düşünen bir Başbakan var.  Çok insan ileriki yıllarda Başbakan ERDOĞAN’I anlayacak Çünkü Lozan Barış antlaşmasının gereğini yerine getiren çok zeki insan bazı soru ve ip uçlarıyla konuyu irdelemek gerekirse:

Ülkesi ve toprakları işgal edilen bir Devlet Emperyalist Devletlerin ayağına kadar gidip uzun sürekli görüşmeler yapması manidar değimlidir... . Dillere destan Ulusal Kahramanlarımız ülkenin bağımsızlığını Ankara’daki Mecliste mi yoksa Lozan’da mı ilan ettiler. Acaba…?

Lozan antlaşması öncesi imzalanan Sevr antlaşmasında Kürtlerin Özerk yönetimi öngörülmüş. Ankara Cumhuriyet tarihinin
ilk anayasasında da Kürt’ler var 1921 anayasasında da varlar.

İlk Meclisin fesh edilmesinden sonra 1924 Anayasasında Kürtler yok.  Dikkat edilirse. 1924 Lozan tutanaklarında Kürdistan’ın K Harfi bile yok. Yok edilen Kürt yönetimine karşılık hangi tavizler verildi acaba….?

Bizim Lozan Barış tutanaklarının Fransa Dışişleri Bakanlığında mühürlü aslının orda olduğunu biliyoruz da, Bu tutanakların kopyasının Mavi Köşkte mi veya Pembe Köşkte mi olduğunu bilmiyoruz acaba neden…?
Çok yakın bir tarihte İngiliz ve Fransızların ellerinde yeni yakın illerimizi kapsayan tutanaklarla karşımıza çıkarlarsa kimse şaşırmasın.   Herkese saygılar


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com