Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Recep Akyol

Listelere Darılmak Yok


Recep Akyol
20 Ocak 2014 Pazartesi 20:54

Bu yazıyı kaleme aldığım günlerde Şanlıurfa Belediye İlçe Başkanları henüz belli değildi. Fakat her an İlçe Adaylarının isimleri açıklanabilir diye belirtmek istiyorum. Urfa genelindeki tüm adaylar kendi istekleri doğrultusunda Belediye Meclis Aday adayları dâhil. Adaylık başvurularını şendi istekleri ile yapmışlardır.

Tüm Parti Genel Merkezleri adaylarını belirlerken seçmenlerin nabzını yoklar. Parti teşkilatların görüşünü alır daha sonra ideal isimler açıklanır. Tespit edilen adaylar açıklanırken diğer adaylarda neden ben olmadım? Veya neden beni göstermediler diye bir burukluk olur. Ülkesini, Şanlıurfa’yı ön planda tutan partisinin ilke ve görüşlerine saygı duyduklarında en doğru şeyi yaptıkları takdir edilir.

Uzun bir süreden beri yaşanan Yerel Seçimler başvurusundan 30 Mart Seçim gününe kadar 6 ay gibi bir sürede her partide kızmalar ve kopmaların olması doğaldır. Yerel Seçimlerde hizmet esastır. Yerel Seçimlerde siyaset üretilmez ancak ve ancak hizmet üretilir.

Urfa’da ki Yerel Seçimlere ve Belediye Başkanlarına baktığımızda yani 1970 yılından bu yana geçen 45 yıllık Belediye Başkanlığı dönemlerinde hep Muhalefet tarafı tercih edilmiş...Yani İktidar Partileri tercih edilmemiş..

İşin açıkçası Urfalılar en büyük yanlışlığı ve haksızlığı kendi kendilerine yapmışlar. Gaziantep örneklemesine göre Urfa yerel hizmetler ve yatırımlardan faydalanmamıştır. Tıpkı bir üvey evlat muamelesi görmüştür. Bunu görmezlikten gelmek büyük hataları örtmek demektir.

Yerel belediye ilçe başkanlıkları ve meclis üyeliği başvuruları yine AK Parti’de daha yoğunlaşmış. Özellikle AK Partinin güçlü iktidar oluşu ve Şanlıurfa’nın ilk olarak yerel belediye seçimlerine Büyükşehir statüsü hakları ile kırsal kesimde ki vatandaşların da ilgi ve müracaatları olmuştur.

Bu yaklaşım tespitimiz BDP içinde geçerlidir. BDP seçmeni daha tutucu ve daha ilkeli bir şekilde seçimlerde hareket etiklerini görüyoruz.

BDP için Şanlıurfa’nın ne kadar önemli olduğunu anlamamak kara cahillik olur. Çünkü Osman BAYDEMİR gibi Diyarbakır’da başarısını kanıtlamış ismin Şanlıurfa’da aday gösterilmesi BDP nin Urfa’daki seçimlere nasıl bir ciddiyet içinde olduklarını gösteriyor..

Mağduriyet yönünden BDP Milletvekili İbrahim AYHAN’IN seçmenlerine vereceği moral, Celal ERKMEN gibi Kürt siyasetinde başarılı bir ismin İl Başkanı olması Altan TAN gibi her kesim tarafından sevilen bir ustanın SKM başkanlığına getirilmesi BDP tabanı ve diğer Kürtler üzerinde moral ve motivasyon yönünden çok etkili olacaktır.

AK Parti Şanlıurfa teşkilatı ise kurumsallaşmış bir yapı içinde olup tüm ilçelerde örgütlü bir çalışmaları var. AK Parti Başkanı Sayın Yusuf EĞİLMEZ ve çalışma arkadaşlarının yanı sıra Vekillerin Seçime büyük katkıları olur Medya üzerinden yapılan cemaat kavgası Şanlıurfa’yı etkilemez.

AK Parti tabanı oyları Eyyübiye tarafında Ahmet BAHÇİVAN ve Kemal SARAÇOĞLU tarafına kayabilir. Bu ise BDP İlçe adayı için bir avantajdır.

BDP cephesinde Siverek ve Hilvan’da Bucak Aşireti ile barışma ve helalleşme görüşmeleri herkes tarafından takdir görmekte ve diğer taraftan BDP’nin seçim hanesine bir artı olur mu? Bunu BDP tabanı nasıl karşılar bilinmez ama….

Her zaman Barıştan yana olmak en doğru hareket olur.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com