Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Ömer YILDIRIM

Kutsal Yuvamız


Ömer YILDIRIM
22 Nisan 2014 Salı 18:55

Aslında aile konusu sadece bir-iki yazıya sığmayacak kadar uzun ve önemli bir konudur. Ancak bizde kendi imkânlarımız ve bilgilerimiz çerçevesinde size aile hakkında düşüncelerimi aktaracağım.

Maalesef ben aile konusunda çok muzdarip biri olarak kendi yaşadıklarımdan gördüklerimden de etkilenerek ve örnekler vererek size duygu ve düşüncelerimi paylaşacağım.

 

Aile; insanların kader birliği ettiği, acı-tatlı anları yaşamaya söz verdiği, aynı, ortak değerleri paylaşan, bencillik yerine yardımlaşmayı önceleyen, maddi ve manevi değerler konusunda birbirine destek olan, ortak akıl oluşturmayı başaran bir çekirdek yapıdır. Bir ağacın kökü, evin temeli, şehrin altyapısı, milletin, devletin, dünyanın varlığını ve devamını sağlayan temel taşıdır.

 

Aile anne-baba için sığıma ve korunma yeri olduğu gibi çocuklar içinde kendilerini bireysel olarak maddi ve manevi dinamiklerini tamamladıkları bir sevgi ocağıdır. Yani hayatın en sıcak yeridir. Kışın sıcaklığında size soba, kalorifer neyi ifade ediyorsa ailede insanların içtima-i hayatta en çetin meseleleri yaşadıkları, çoğu zaman acılarla kavruldukları, kendilerine sığınak aradıkları en sıcak yer, en büyük nokta-i istinattır. Mesela Hz. Muhammed (s.a.v) hirada kendisine ilk vahiler geldiği anda, o ağırlık altında ezildiği anda, dayanılmaz ağırlığı his ettiğinde ilk aklına gelen aile yuvası oldu. Hz. Hatice’nin sıcaklığına onun samimiyetine, fedakârlığına dayanmıştı; çünkü biliyordu en candan insan ailemdir, yuvamdır, eşimdir!

 

Aile çocukların ilk eğitim yeri, güvenin tesis edildiği menzildir. O açıdan ailede sanıyorum en önemli meselelerden biri güvendir. Anne-baba arasındaki tutarlılık, anne-babanın eğitim seviyesi, karşılıklı anlayış,sevgi ve fedakarlık üzerine bina edilmiş bir yuva sanıyorum yıkılmaya karşı çok daha kuvvetli olur.

Anne-babaların evlilik sözleşmeleri, anne-babanın evlilik öncesinde günümüz imkânları ile evlilik ve aile hakkında çok kitap okuması, konferans, seminer ve bilge insanlardan faydalanmaları çok önemsenmelidir.(tabii ki kişilerin yapısı kitaptan daha önemlidir, ayrıca benim bir teklifim var: kesinlikle evlenmeden önce anne-olacak her eş evlilik kurslarına gitmeli bunun eğitimini almalı ve resmi nikah sırasında bu sertifikada istenmelidir. Aslında artık bunu bazı dernekler yapmaya başladı ancak daha ciddi anlamda devlet destekli yapılmalıdır.)

Devam edecektir…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com