Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Recep Akyol

KÜRTLER VE İSTİKRAR


Recep Akyol
22 Temmuz 2013 Pazartesi 21:12


Ortadoğu Coğrafyasında Kürtler ve mevcut Arap Devletlerinin domino etkisi yapan bağımsızlık ve özgürlük talepleri ülkemiz için siyasal ve ekonomik getirisi açısından bize fayda ve zararları mantık çerçevesinde ele alırsak doğrular kendinden ortaya çıkar.

İstikrarsızlık politikaları her yerde ve her zaman toplumsal faciaları , yıkımları beraberinde getirmiştir.Özellikle vesayet rejimi ile ülkeyi yönetip, ülkenin tüm zenginliklerini alarak yoksul halka bir ayranı bile çok gören zihniyetler egemenliklerini kaybederken ayak nasırlarına basılmış gibi feryat figan etmeye başladılar.

Özellikle Kürtlerin her hareketini bir Devlet kurma ve potansiyel düşman gözü ile bakılması hakim bir anlayış olarak basın ve çıkarcı gruplar tarafından topluma bölünme endişesi enjekte ediliyor.

Binlerce yıldır çeşitli Devletler tarafından her türlü zulüm, katliam ve sömürü politikaları ile Kürtler yok edilmeye çalışılmasına rağmen Dili ile Kültürü ile Adalet anlayışı ile dimdik ayakta olduklarını görmekteyiz. .

Kürtler bu coğrafyanın asli unsurlarıdır. Baskı sonucu yapılan tüm göçler ve zorunlu ikameye rağmen bu insanlar kültürlerini kaybetmeden günümüze kadar gelmeleri Kürtlerin ne kadar asil bir millet olduğunu gösteriyor.

Bana göre değil Türk ülkücü ve Arap dostlarımız dahi Erbil’de ki değişimi görünce  Mesut BARZANİ Kürdistan yönetiminin nasıl bir değişim içinde olduklarını ve hayretlerini itiraf ediyorlar.

Şimdi istikrarlı bir şekilde gelişen Kürtler istikrarsız diye manipüle edildiğinde Türkiye’nin çıkarlarını ele alıp kar ve zarar analizini yaptığımızda günümüze kadar uygulanan yaptırımların hiçbir faydasının olmadığı görülür.

Görüldüğü kadarı ile Kürtler artık kendi içlerinde çatışma içinde olmadıkları aksine büyük bir dayanışma içinde oldukları yapılan ve yapılacak olan Dünya Kürt Ulusal Konseyinin toplantıları bunu göstermektedir.

Osmanlı ve Cumhuriyet Türkiye’sinde yaşanan olumsuzluklara rağmen Barzani Kürdistan yönetimi ile yapılan ekonomik işbirliği “ Eski dost Düşman olmaz “ Atasözünün hayata geçirildiğini görüyoruz.

Bölgede ki istikrar yalnız Kürtlerin lehine olmadığı diğer Arap Devletlerinde ki istikrarının Bölge Barışına büyük bir katkı sağlayacaktır.Türkiye’nin  orta doğu coğrafyasında lider bir ülke konumuna gelmesi birçok ülkenin uykularını kaçırıyor.

Cumhuriyet Türkiye’si dönemi boyunca savaş tamtamlığı yapan Türkiye Medyası artık Kürtlerin petrol zenginliklerini değerlendirip demokrasi ve insan haklarına nasıl saygılı olduklarını Arap , Türkmen ve diğer dini azınlıklara verilen haklar Kürtlerin Adilane yönetimi ile ispat ediyorlar.

Kürt Aydın ve yazarları Medyanın “ Yeni komşumuz “ demeye başladıkları fakat bizim yeni komşu olmadığımızı ata ve dedelerimizden dostluk mirasını aldığımızı artık bilmeleri gerekir denilmekte.

Artık yeter diyerek zenginliklerimizi ölümlere vermeyelim.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com