Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Prof. Dr. Musa Kazım YILMAZ

Kürtçe Özel TV: Dünya


Prof. Dr. Musa Kazım YILMAZ
22 Nisan 2014 Salı 18:55

Türkiye'de güzel şeyler oluyor.  24 saat Kürtçe yayın yapan Trt-6'dan sonra şimdi de Dünya TV. Gaziantep'ten yapacağı yayınlarla izleyicileriyle buluşacak. Başbakan'ın iki yıldan beri sürdürdüğü demokratik açılım sürecinin meyveleri bunlar… Daha güzel örnekler de gelecek.

 TRT-6'nın yayına başladığı 2009 yılının Ocak ayından itibaren ben ve Cüneyt Hoca "Diyay Dilan" (Gönüller Dünyası) programını sürdürüyoruz. Kuşkusuz Kürtçe yayın çok kolay gibi görünse de epey emek isteyen bir iştir. Hele programa konuk bulmak, uygun bir dil kullanabilen konukları bulmak oldukça zordur.

Geçen yıl Ramazan ayı boyunca 16 Doğu ve Güneydoğu vilayetinde devam eden "Dema Fıtaré" (İftar Vaki) programına konuk ararken bu sıkıntıyı çok yaşadık. Hatta bazı illerde konuksuz olarak program yapmak zorunda kaldık. Bu yüzden mecburen konuk pozisyonuna giriyordum. Sunucu soruları bana soruyordu. Neyse ki, bu yılki Ramazan'da il il dolaşılmayacak, İftar programı (Dema Fitaré) sadece Diyarbakır'da gerçekleştirilecektir. İlk on beş günde Sunucu Muhammed Akar ile birlikte Cüneyt Hoca olacak,  Ramazan'ın son on beş günde ise ben olacağım.

 Bilindiği gibi Kürtçe, yayın ve yazım dili bakımından fazla gelişmiş bir dil değildir. Kürtçe'nin yazım ve dilbilgisi kurallarının belirlenme tarihi çok yeni sayılır; 50-60 yıllık bir tarihi vardır.  Medyada ve kitap dilinde yaygın olarak kullanılması ise çok daha yeni sayılır. Halkın ekseriyeti bu kurallardan habersiz bir şekilde Kürtçe konuştukları için, TRT-6'da dilbilgisi kurallarına uygun olarak haber sunan spikerleri anlayamıyor. Halkımız bazen bize de: "Hocam bazı Kürtçe kelimelerinizi anlayamıyoruz" diyorlar. Oysa biz Dinyaya Dilan programında Osmanlı medreselerinde kullanılan klasik Kürtçeyi konuşmaya çalışıyoruz. Halkımız genellikle bu dili anlıyor. Bununla birlikte diller canlı varlıklar kabul edildikleri için, Kürtçenin modernleşmesi ve kendi kendini yenilemesi bir süreçtir ve bu süreç devam ediyor. Umarım on yıl sonra anadili Kürtçe olan insanların ekserisi bu durumdan şikâyetçi olmayacaktır.

Dünya TV'yi kuran Gaziantep'lileri ve genel yayın yönetmeni Remzi Ketenci'yi kutluyorum. Duyduğum kadarıyla Ramazan ayı boyunca Balıklı Göl'den canlı yayınla iftar ve sahur programları yapacaklar. Ancak Ketencinin bir sözüne itirazım vardır: Diyor ki: "Dünya TV TRT-6'ya ciddi bir rakip olacaktır." Keşke Dünya TV TRT-6'ya değil menfi yayın yapan diğer televizyonlara rakip olabilseydi… Biz TRT-6'nın programcıları olarak Dünya TV'yi kendimize rakip görmüyoruz. Aksine insanların yolunu kapatan büyük bir taşı yoldan kaldırmak isteyenlere ne kadar el yardım ederse güzel olur, düşüncesiyle Dünya TV'yi kardeş bir kuruluş görüyoruz ve "Hoş geldin" diyoruz.

Geç kalınmış da olsa bu tür projelere el atılmış olması çok sevindirici.  Bu vesileyle Dünya TV'nin tüm İslam âlemine ve bölgeye hayırlı ve uğurlu olmasını Allah'tan dilerim.
Hoşça kalın.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com