Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Recep Akyol

KÜRT RÖNENSANSI


Recep Akyol
3 Mayıs 2013 Cuma 12:34

Gerek Osmanlı döneminde, gerekse Kurtuluş Savaşlarında Kürtlerin Anadolu işgaline karşı Türklerle beraber birlikte mücadele sonucu sömürge olmaktan kurtulmuşlardır.

Selçuklu Sultanı Alparslan Gazi Anadolu’ya girerken dahi Bizanslılara karşı savaşırken binlerce Kürt atlısı İslam’ı seçen Türklerle birlikte savaşarak adeta samimiyet testinden geçmişler.

Ortadoğu’da halklar arasındaki birlikte yaşama kültürünün en güzel örneği Kürtler ve Türkler arasında yapılmış ve yapılmaktadır. Bunun son örneğini Başbakan R.Tayyip ERDOĞAN tarafından başlatılan barış sürecidir. Kürtler hiçbir zaman Türklere karşı topyekûn bir savaş içinde olmamıştır.

Türkiye’deki iktidarlar Kürtlere karşı tekçi anlayış ve asimilasyon politikaları Kürtleri yok edememiş silahlı örgütlenmeler ile Türklere karşı değil, düzene ve yönetim sistemine de karşı silahlı mücadeleler vermiştir.

Geldiğimiz noktada silahla artık hiçbir şey halledilmiyor. Bu düşünceye görüş söylemden ziyade pratikte uygulamaya geçilmiştir.

Ortadoğu coğrafyasında Kürtler Türk tarihle yüzleşiyor diyebiliriz. Ortadoğu’da halklar ve milletler arsındaki savaşların tek sebebi zenginlik paylaşımı nedeniyle olmuştur.
Ortadoğu’daki bu zenginlik birilerini zengin ederken, diğer yandan Kürtleri ise yüzyıllarca mağdur etmiştir. Kürtler artık özellikle Irak Kürdistan Yönetimi petrol zenginliğini birlikte yaşadığı halklarla paylaşılıyor. Adil bir paylaşım Kürtleri giderek söz sahibi yapıyor.

Arap halkların sahip oldukları Petrol zenginliği Emperyal güçler tarafından saptırıldı. Ye, İç, Yat kültürü ve mantığı Araplarda hâkim kültür haline getirildi.

Arap  dostlarımız  İslam’ın çalışkanlık anlayışını  terk edip tüm yiyecek, araç ve gereçlerini ithal ederek zenginliklerini heba ettiler. Bu anlayış ile Ortadoğu’daki etkinliklerini kaybetmeye başladılar.

Dünyanın hatırı sayılır dergilerinden  “ The Ekonomist “ Dergisi son sayısında Kürdistan’da Barış, Uyum ve Petrol başlığı ile dünyadaki Kürt  ortaya koyarken, Türkiye’nin Almanya’dan sonra ikinci önemli pazarın Kürt yönetimi bölgesine yapıldığı vurgulanıyor.

Irak Kürdistan’ı sahip olduğu zenginliğini Ülkemizle işbirliği yaparak Ekonomimizin her türlü enerjisini paylaşıyorlar. Bu Komşuluk ilişkileri hiçbir ülkeyle yapılmıyor.

Ciddi işbirlikleri ciddi dostlukları beraberinde getirir.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com