Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Recep Akyol

KÜRT İTAATSİZLİĞİ


Recep Akyol
23 Eylül 2014 Salı 12:04

Günümüzde artık Kürtlerin resmi itaatsizliği yerine sivil itaatsizlik ile Kürt siyasi hareketi legal bir şekilde mücadelesini sürdürüyor. Bu şekilde Demokratik platformlarda ve meşru zeminde hak arama yöntemleri herkes tarafından takdir dilmektedir.

Aslında Arap hareketi olan ve çoğunluğu Sünnilerden oluşan bir örgütlenme yapısı ile haberlerde ve sosyal medyada IŞİD’in Katliam haberleri servis ediliyor. Kendilerini cihat hareketi olarak gören IŞİD başta Ezidi Kürtleri, Barzani Kürtleri Türkmenler ve en son Suriye Kürtlerine karşı silahlı saldırıları ile Kürtlere göçebe bir hayat ortamında sefalet acı ve açlık çekmekteler.

Anadilde eğitimin temel vurgusu yapılan barış sürecinin ana omurgası ana dilde eğitim hakkıdır. Barış süreci ile başlayan demokratikleşme paketinde ana dilde Kürtçe eğitim henüz yasal bir zemine oturtulmuş değil. İşte bu yaşanan çifte standart Kürtlerin sivil itaatsizliğine zemin hazırlamakta.

Binlerce yıldır geçmiş tüm hükümetler dahil Kürtlere ve Kürtçe dile karşı yapılan reddetme yok sayma siyaseti sonucu oluşan Kürt siyasi hareketi ete kemiğe bürünüp günümüze kadar gelmiş gösteriler, direnişler ile sivil itaatsizlik eylemleri kendini göstermiştir.

Türkiye’de meşru siyasetin yapıldığı Millet Meclisi’nde Kürtlerin Ana dilde eğitim taleplerine çözüm getirilmemesi Kürtlerin sivil itaatsizliğini gündeme getirmekte. Güneydoğu’nun birçok ilinde ve birçok okulda ders yapılmaması elbette ki tasvip edilmiyor.

Son bir yılda özellikle Ortadoğu’da IŞİD olarak bilinen grupların hedefinde Irak Kürtleri, Suriye Kürtleri Türkmen ve Ezidilere yönelik kanlı olaylar dağınık olan Kürt grupları ve diğer etnik unsurları birleştirdi diyebiliriz.

Aslında Arap hareketi olan ve çoğunluğu Sünnilerden oluşan bir örgütlenme yapısı ile haberlerde ve sosyal medyada Işid’in Katliam haberleri birçok kaynak tarafından servis ediliyor.

Kendilerini cihat hareketi olarak gören IŞİD başta Ezidi Kürtleri, Barzani Kürtleri Türkmenler ve en son Suriye Kürtlerine karşı silahlı saldırıları ile Kürtlere göçebe bir hayat ortamında sefalet acı ve açlık çektirmekte.. Artık Kürtler için Tampon ya da Kanton yaşam seçeneği
Sunulmaktadır..
Başbakan DAVUTOĞLU Hükümeti programında Kürt sorunu ve barış süreci konularının olması çok önemli bir gelişmedir. Ortadoğu coğrafyasında ve her yerde Kürtlere yapılan saldırıların insani hiçbir boyutu yoktur. Bu nedenle Kürtler de ki sivil itaatsizlik eylemleri çok tehlikeli boyutlara varmaz inşallah.

NATO zirvesinde IŞİD’e karşı eylem yaptırımlarına imza atmayan Türkiye dolaylı olarak Sünni bilinen Militanlara göz yumduğu, Şia mezhep yanlısı Şam yönetimine karşı olması Türkiye’nin denge politikasına ters düşmektedir.

Kürtlerin sivil itaatsizliği sisteme karşıdır. Fakat Şia’nın sivil itaatsizliği Sünni mezhep mensuplarıdır. İşte bu Ortadoğu için çok büyük bir tehlike. Kaos ortamına davetiye çıkaran bu tabloya karşı Başbakan DAVUTOĞLU’NUN İlk ciddi girişimi 49 Rehinenin kurtarılma olayıdır.

Paralel yapı ve onların uzantıları Kürt siyasi hareketine provoke edilmesini ve sivil itaatsizliğin daha da geniş alanlara yayılması ile yeni Türkiye’nin başbakan DAVUTOĞLU’NUN başarısızlığını dört gözle beklemekteler.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com