Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Prof. Dr. Musa Kazım YILMAZ

KÜRE-İ ARZIN YANGINI


Prof. Dr. Musa Kazım YILMAZ
25 Ağustos 2013 Pazar 16:11


Şekvâ değil, şükrettirecek rahmetin izini, yüzünü, özünü görmeye çalışmalıyız. (Tarihçe-i Hayat)
Ben tahmin ediyorum ki, bütün küre-i arzın bu yangınında ve fırtınalarında selâmet-i kalbini ve istirahat-ı ruhunu muhafaza eden ve kurtaran yalnız hakikî ehl-i iman ve ehl-i tevekkül ve rızadır. Bunların içinde de en ziyade kendini kurtaranlar, Risale-i Nur’un dairesine sadakatle girenlerdir.
Çünkü bunlar, Risale-i Nur’dan aldıkları iman-ı tahkikî derslerinin nuruyla ve gözüyle, herşeyde rahmet-i İlâhiyenin izini, özünü, yüzünü görüp her şeyde kemâl-i hikmetini, cemâl-i adaletini müşahede ettiklerinden, kemâl-i teslimiyet ve rızayla, rububiyet-i İlâhiyenin icraatından olan musibetlere karşı teslimiyetle, gülerek karşılıyorlar, rıza gösteriyorlar. Ve merhamet-i İlâhiyeden daha ileri şefkatlerini ileri sürmüyorlar ki, elem ve azap çeksinler. (Kastamonu Lâhikası-84)
Hem dünya sahipsiz değil; sen kendi kafana dünya yükünü yüklettirerek, dünyanın sıkıntılarını düşünüp merak etme. Çünkü onun sahibi Hakîm'dir, Alîm'dir. Sen de misafirsin; fuzulî olarak karışma, karıştırma.
Hem insanlar, hayvanlar gibi mevcudat da başıboş değiller; bilakis birer vazifeli memurdurlar. Bir Hakîm-iRahîm'in nazarındadırlar. Onların acılarını ve ızdıraplarını düşünüp, ruhuna elem çektirme. Şefkatini de onların Hâlik-ı Rahîm'inin rahmetinden daha ileri sürme.
Sana düşmanlık vaziyeti alan, mikroptan, tâ veba, tufan, açlık ve zelzeleye kadar bütün eşyanın dizginleri, o Rahîm-i Hakîm'in elindedirler. O Hakîm'dir, abes iş yapmaz; Rahîm'dir, rahimiyeti ve şefkati çoktur. Yaptığı her işinde bir nevi lütuf vardır." (Sözler 32. Söz, 3. Mevkıf)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com