Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Kurban Kesmenin Fazileti


6 Kasım 2011 Pazar 21:50
 
Öncelikle bütün okurlarımın kurban bayramını kutlar, size ve tüm sevdiklerinize nice bayramlar geçirmenizi dilerim.
Kurban: Hz. İbrahim’in oğlu İsmail’e olan sevgisinin sınavı ve Abdulmuttalib’in oğlu Abdullah için verdiği kefarettin temsilidir.
Hz. İsmail’e cennetten bir koç, Abdullah’a 100 deve bedel verilmiştir. Hz. Muhammed (SAV); “ben iki kurbanlığın oğluyum” demişti.
Abdullah Bin Kırt kırt rivayet ettiğine göre, Resulullah SAV şöyle buyurmuştur: “Allah katında günlerin en büyüğü Kurban günüdür.”
Peygamberimiz kızı Hz. Fâtıma’ya : “Kurbanın kesilirken orada hazır bulun. Zira işlemiş olduğun her günah, kurbanın kanından ilk damlası yere düştüğünde, bağışlanır” buyurmuştur.
Hz Davut Allah’u Teâlâ’ya şöyle sordu: ilahi, Muhammed Ümmetinin kurban kesme sevabı ne kadardır? Allah’u Teâlâ şöyle buyurdu:
Onların sevabı şudur ki, kesilen kurbanın kıllarından her birisinin bedeli için onlara 10 sevap yazılır. 10 kötülükleri silinir. 10 kat dereceleri artar.
Tekrar sordu:
İlahi, kurbanın karnını yardıklarında ne kadar sevap alırlar? Şöyle buyurdu:
“Bunun sevabı olarak kendilerine kabirlerinden kaktıkları zaman açlıktan, susuzluktan ve kıyametin dehşetinden emin olurlar. Ya Davut; kesilen kurbanın her bir lokma etinden cennete bir kuş yaratılık ki: koca bir deve gibidir. Onun her budundan cennette bir binek yaratılır. Onun bedeninde bulunan kılların her birinden cennette bir köşk yapılır. Başındaki her bir kıldan bir huri kızı yaratılır.
Ya Davut, kurbanların binek olduğunu bilmez misiniz? Kurbanlar hataları sile, belaları defeder”
Ayeti kerimede şöyle buyrulur: “muttakiler Rahman’a binekli olarak gideceklerdir” (19/85)
Rasulullah SAV buyuruyor: “Kurban kesiniz; kurbanınızı da süsleyiniz. Bir kimse kurbanını tuttuktan sonra, kıbleye doğru yatırır ise onun kanı ve tüyleri, kendisi için ta kıyamete kadar bir kale olur. Kurban kesilip de, kanı yere damladığı zaman, onu kesen Yüce Allah’ın korumasına girer. Az veriniz; çok ecir alınız.” (Gunyet’üt Talibin)
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) büyük, boynuzlu çok güzel iki koç istedi, birsini yere yatırıp besmele çekip, tekbir getirerek “Allah’ım! Bu Muhammed ve Ehl-i Beytimdendir” deyip kesti, sonra ikincisini isteyip ayni şekilde keserken “Allah’ım! Bu da Muhammed ve ümmetindendir” dedi.
İşte o sevgili peygamberimiz bizi görmeden bizim için kurban kesmiş. Yani bu kadar ümmetini seven birisi. Öyle ise Biz bu sevgiye karşılık olarak sünneti seniyesine uyalım. Allah’a emanet olun!..
NOT: teşrik tekbirlerini unutmayalım…

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com