Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet CENGİZ

KURBAN


Mehmet CENGİZ
13 Ekim 2011 Perşembe 11:53
Kurban yakınlık demektir. Kime yakınlık! Allah'a yüce Peygamberine, emirlerine yakın olmak her Müslüman'ın görevidir. Diğer ibadet şekillerinde olduğu gibi, Kurban ibadetinde de insanımız bazı şeyleri es geçerek, kurban ibadetini yerine getirmeye çalışıyor. Önerim Her Müslüman'ın Ömer Nasuhi Bilmenin Büyük İslam İlmihali isimli kitabından Kurban bölümünü en az önceden okumaları, okumak bilmiyorlarsa dinin din görevlisi Hocalarımızdan, konuyu öğrenmeleridir. yoksa sevap kazanayım derken, günah kazanırlar. İbadetler yapılırken, ilahi kanunlara bakmak, sünnete bakmak, fıkha bakmak zarureti vardır. Ta ki ibadetlerde yaşantımızda yanlış yapılmasın.
Dededen, babadan gelenekten görme ile ibadetler yapılmaz. İnsanımız, üstüne başına, yeme içmesine, evin güzelliğine, Cep telefonuna, arabasına, ticaretine, önem verdiği kadar, Dinine o kadar önem vermiyor. Dinini sanki öğrenmek istemiyor. Lakayttır. Dini Şahıslarda görüyor. Aklı, başkasının cebinde.Bu yaşantılar felakettir.Toplumu zedeler,her Müslüman Günde en az dinin bir rüknünü öğrenmelidir.Dert edinmelidir.Bu sakat dini yaşantımızdandır ki,insanlar dinden, din adamlarından uzaklaşıyorlar,Çok şey bilmekte bir şey ifade etmez,iyi bildiklerini yaşamak lazım.Üstat Bediüzzaman hazretleri (Lisani hal lisani kaldan iyidir der)Yani çok konuşmaktan,söylemektense yaşamak daha tesirlidir. Çokbilmiş diplomalılar, rütbeliler.mevki makam sahipleri, bakın başımıza neler getirmişler. Her şey ayan beyan ortadadır. Dinimizin tüm konuları,her gün Camilerimiz de anlatılmalıdır.

Ama anlatılmıyor. İmamın tembelliğinden, Müftünün dert edememesinden olsa gerek, yoksa anlatılır. Merkezi sistemle vaazlar bazı camilerimizde halen devam etmektedir. DİB. Başkanlığı yasak kalkmıştır dediği halde, Müsebbipleri o camilerin görevlileridir. Çünkü o görevliler başka işler peşinde koşuyorlar. Cemaati aydınlatma dertleri yoktur. Müftülükçe de sit alanlarıdır. Bir Müftü, Kaçak elektrik yakmanın, devlet memuru birisinin rapor almasının haram olduğunu, günah olduğunu söyleyebiliyor veya söylettiriliyor ise, elbette ki söyleyecek, neden zina, uyuşturucu, dağılan yuvalar, boşanmalar, Tefecilik, Faiz, başörtüsü, örtünme, kısaca niçin dinin tümü anlatılmıyor. Ahlaki değerler sıfıra inmiş, Aileler bozuluyor, bunların en büyük ilacı dindir neden dinin ilacı verilmiyor Anlamış değiliz.

Bir zamanlar solcu geçinen birisi demişti! Camiler elimizde olsaydı çoktan komünizmi getirmiştik ülkeye, doğru demiş az bile demiş, Minberlerden, Kurban derilerinizi THK'na veriniz az mı söylediler. Belki halen söylüyorlar. Kurban derileri paralarının nerelere gittiği her kesin malumudur. Söylemleri ile gerçekten Milletin değerlerine saygılı, THK'na değil bir deri bağışlamak bir maaşımı yine bağışlarım. Bu böyle biline. İbadetin yasağı olmaz, gaspı da olmaz geçmişte yalanlarla İslami kesimi çok kemirdiler,sömürdüler, şimdi de bazı guruplar, kurban alımı, kurban kapmanın yarışı içindedirler.

Kurban kesecek kardeşlerimizin çok dikkatli, uyanık, olmaları gerekir benden söylemesi. Kurban alınacak mı? Kesilecek mi? Kim kesecek? Neden kurban eti üçe bölünür? Nereye dağıtılacak? Kurban etini dağıtanlar kimler, Sorularına muhatap olmalıyız. Sevap gayesi ile kurban paralarını herhangi bir guruba yatıranların, ülkedeki, mahallemizde ki fakirleri de göz ardı etmeleri yanlıştır. Gayemiz kurbanın İslam'a göre kesilmesidir. Başka art niyet aranmamalıdır. Kurban Hanefi mezhebine göre Vacip, Şafii mezhebine göre ise Müekked sünnettir. Kurban Bir emri yerine getirmenin, sosyal dayanışmanın, sevgi yumağının kopmaz ipidir. Kurbanın kemik ve kanında hikmetler vardır.

Basit bir ibadet şekli değildir. Önemlidir önemini kavramak daha da önemlidir. Zekâtta olduğu gibi paramı verdim kurban kesilmiyorsa günahı kesmeyene demek, insanı günahtan kurtaramaz, Müslüman, yani insan ne kandırır nede kandırılır. En güzel kurban şekli kişinin eliyle kestiği, dağıttığı ve havasını teneffüs ettiği kurbandır. Kurban avcılarına Veyl olsun. Kurban bayramı gelip geçecek. İlimizde, Köyümüz de, Mahallemizde yıllarca bir lokma et yüzünü görmeyen bir fakir kalırsa vebalı Kurban baronlarınadır. Dinin yaşanmadığı yerde, toplumlar da, Kan,göz yaşı, haksız kazanç, ırkçılık,neme lazımcılık,aile yuvalarının dağılması,boşanmaların çoğalması,kadına şiddet,Trafik kazları,kısaca o an insanın lezzet alacağı şeylerde sonradan pişmanlık ve ızdırap vardır. Ne mutlu o kimseye ki Dinini gerçekten öğrenen,öğreten,yaşayan,toplumun dertlerini dert edinen,Kurbanını ıslama göre kesendir.
Bilinçlenmiş İslami duygularla donanmış,fertten toplumu olma dileklerimle.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com