Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Kur'an Sadece Ramazana Mahsus Değil


22 Nisan 2014 Salı 18:55

 

 

 

 

 

 

Allahın selamı üzerimize olsun. Ramazan ayı ve bazı sebeplerden dolayı uzun bir ara verdim yazılarımıza. Bizi buluşturan Allaha hamd olsun. Allah'u Teala böyle bir hizmeti layık gördüğü için hamd u senalar ediyorum.

Bu arada geçmiş Ramazan Bayramınızı kutlar, hayırlara vesile olmasını Rabbimden dilerim. Ramazan demek Kur'an, Oruç, Sadaka, Zekat ayı demek ve sevapların kat kat artığı ay demektir. Çünkü Allah-u Teala Ramazan ayında Kur'anı Levhil Mahfuzdan dünyaya indirmiştir. Kadir suresinde "Muhakkak ki biz o Kur'anı Kadir gecesinde indirdik" der.

Şimdi Şanlıurfamıza bakıyorum. Toplum olarak Ramazan ayı bereketini çok iyi yaşayarak geçirdik. Ramazan Ayında tüm camilerde ve kitle iletişim araçlarında hatimler indirildi. Fakat Kur'anlarımız bauramın gelmesiyle kılıflarına konularak kaldrıldı. Kur'an Ramazan ayında indirildi ama Ramazana mahsus değildir. Allah bütün zamanlar da okusun diye indirildi. Bu ayrıntıyı gündeme getirmek için bu haftaki yazımı Kur'ani Kerime ayırdım.

Kur'an okumanın fazileti nedir, Kur'an bize ne anlatmak istiyor, Kur'an bizden ne yapmamızı istiyor sorularına cevap bulmaya çalışacağım.Bu vesile ile yazım hayırlara vesile olur inşallah!...

Kur'an insanlara rehberdir. Doğru yolda ilerlemesini sağlar. Yolda ışık olur. İsra Suresinde "

Şüphesiz ki bu Kur'an en doğru yola iletir

(9)" der. Sadece okumak yetmez, Bu mesajlarını almak içiin anlamalıyız. Nebi (as) "İnsanların en hayırlısı Kur'anı öğrenen ve öğretendir(Buhari)" diyor. Yine "Kur'an okuyunuz. Zira Kur'an okuyanlara kıyamet gününde şefaatçı olarak gelir(Müslim)" buyurarak kıyamet dehşetinde koruyucu olacağı müjdesini veriyor. Başka Bir Hadis-i Şerifte "Kalbinde Kur'andan hiç bir şey olmayan kimse harabe ev gibidir (Tirmizi)".

İmam malik ise; "Bu ümmetin başı ne ile kurtulduysa sonu da ancak onunla kurtulur" diyor.

Hala "Kur'an okumayı bilmiyorum" diyorsanız "Öğrenmek için zamanım yok" diyorsanız, okumanın ve hayatımıza tatbik etmenin sevabını duyduğunuz zaman Kur'anı kerim okumayı ve anlamayı öğrenmek için can atarsınız. Yanı başı Kur'an, sonu Kur'an olan bir dünyada yaşıyoruz.

Hadistw; "Her kim Allahın kitabından bir harf okursa ona bir hasene vardır. Hasene ise 10 misliyke karşılık görür.

Allah bizleri afetmek için küçük te olsa bir kulluğumuzu ve acizliğimizi göstermemizi bekliyor.

Bir anımı sizinle paylaşmak istiyorum. Yaşlı bir kadın gelerek "Hocam ben Kur'an okumasını bilmiyorum. dinlesem o yolda olduğumu kanıtlamış olurmuyum? Hani karıncanın hacca gidiyorum, yetişmezsem o yolda ölürüm" misali gibi olur mu? demesi, iç dünyamda bir şeyleri kopartı. Kendi kendime düşündüm. Kur'an Kerim nimetini kıymetini tam olarak algıladık ve biliyormuyuz? Diye!...

Bu arada bazı kısa süreleri ezberlemede fayda var. (Aslında Kur'anı hıfz etmek en güzeli) Resulullah, İhlas süresi hakkında şöyle der; "Hiç şüphesiz Kur'annın üçte birine denktir(Müslim).

"Her kim akşam yatmadan önce Bakara süresi son iki ayetini okursa o iki ayet ona kafi gelir(Amenerreulu)

Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor: "Evlerinizi kabristana çevirmeyiniz. Şüphesiz şeytan, içinde Bakara sûresi okunan evden kaçar

(müslim)

"

"Her kim Kehf süresinden on ayet ezberlerse Deccalın şerrinden korunmuş olur(Müslim)"

Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyo

r; "Ya Ebul Münzil biliyormusun? Ezberinde olan Allahın kitabından hangi ayet daha büyüktür. Ben; Allahu la ilahe illa Hüvel Hayyul Kayyum

" dedim. bu cevabım üzerine Resullulah gögsüme elini vurarak "ilim sana kutlu olsun" dedi.

 

 

Bu hadislere kulak verelim. Kur'ansiz kalbi harabe eve benzetmesi insanı dehşete düşürüyor. Bu geçici dünya için evi alıp düşüyoruz ama baki dünya için harap evi (kalbi) umursamaz bir tavır takınmaktan imtina etmiyoruz.

Hasan El Benna şöyle diyor; "Kur'anı Kerim insanları karanlıktan ve tuzaklardan kurtarmak için gönderildiği ve kelepçeleri kırmak için gönderildiğini unutmayınız. Rabbini, yani marifetin gölgesinde insanların fikri ve ruhi hürriyet havasından yararlanmalarını sağlamak ve onların akıllarını özgürlüğe kavuşturmak için geldiğini aklınızdan çıkarmayın.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com