Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

KURAN HER TÜRLÜ SORUNA ÇÖZÜM SUNAR


22 Nisan 2014 Salı 18:55

Bazı insanlar zorluk ve sıkıntı içinde olduklarında içki ve kumara yönelmektedirler. istediği bir şey gerçekleşmediğinde, üzüldüklerinde ya da ellerinde olanları kaybettiklerinde hemen içkiye veya geri kazanmak adına kumara yönelirler. Dini yaşamadıkları için zorluklar karşısında nasıl davranılacağını bilmeyen bu kişiler içki ve kumarı tek çözüm yolu olarak düşünürler. Allah’a sığınmak, O’ndan ummak, zorluk anında sabretmek gibi güzel ahlak özelliklerinden habersizdirler.

Çıkış yolu olduğunu zannettikleri aslında onları daha da batırmakta, başta kendileri olmak üzere etrafındaki tüm kişilere zarar vermektedir. İçkiye yönelen bir insan kendisini kontrol edemez. Çünkü içki insanın şuurunun kapanmasına neden olur. Şuurunun kapanması ile hareketleri düzensizleşen bu kişi artık etrafına sözlü ya da fiili saldırmaya başlar. Bu duruma kumar oynayan kişilerde de rastlamak mümkündür. Nitekim Allah, Kuran’da şeytanın içki ve kumar ile insanları zulme ve düşmanlığa sürüklemeyi amaçladığını bildirmektedir.

“Ey iman edenler içki, kumar dikili taşlar ve fal okları ancak şeytanın işlerinden olan pisliklerdir. Öyleyse bunlardan kaçının, umulur ki kurtuluşa erersiniz. Gerçekten şeytan, içki ve kumarla aranıza düşmanlık ve kin düşürmek, sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz, değil mi?’’ (Maide Suresi, 90-91)

Ayrıca hemen her gün gazetelerde okuduğumuz, televizyonda izlediğimiz bu olaylar bazı insanlar tarafından normal olarak karşılanmaktadır. Oysa biraz düşünüldüğünde insan, bu yollara başvurmanın ne kadar anormal bir durum olduğunu ve bunlara başvurmadan sorunların çözülebileceğini ya da gayet mükemmel bir şekilde yaşanılabileceğini anlayabilir. Ancak insanlar “bir kereden bir şey olmaz” mantığı ile bu olaylara başlamaktadırlar. Bu mantık ile başlayıp kısa bir süre sonra içki, uyuşturucu ve kumarın bağımlısı olmaktadırlar. Örneğin borçlu olan bir insan borçlarını kapatabilmek için “bir kere oynayayım, bundan bir şey olmaz” diyerek kumara başlamakta, daha sonrasında ise kumardan kurtulamamaktadır ya da sıkıntılı bir insan sıkıntısını dağıtabilmek, o anki sıkıntısını unutabilmek için “sadece bir bardak içeyim” mantığı ile başlamakta ve sonra her sıkıntı hissettiğinde hemen içkiye yönelmektedir.

Bu kişiler, yalnızca Allah’ı dost edinmedikleri için çevrelerinde gelişen olaylara karşı kendilerini yalnız, çaresiz ve güçsüz hissederler. Tek düşündükleri, her şeyi unutmak ya da kısa yoldan en çabuk nasıl kurtulacaklarıdır. Dolayısıyla çıkış yolunun sadece içki, kumar ya da uyuşturucu olduğuna kanaat getirirler ve bunu kendilerine empoze ederler.

Din ahlakını yaşayanlar ise dinin içki ve kumarı yasakladığını bildiklerinden dolayı asla içki ve kumara meyletmezler. Her ne olursa olsun Allah korkuları nedeniyle bu konuda taviz vermezler. İşte din ahlakına bağlı insanların huzur ve güvenlik içinde olmalarının nedeni, her şeyin çözümünü Kuran’da aramalarıdır.

İnsanlar dinin rehberliği olmadan asla çıkış yolu bulamazlar. Dinden yüz çevrildiğinde ve Kuran rehber olarak görülmediğinde insanlar içinde bulundukları sıkıntı ve zorluklarla başa çıkamazlar, kendilerini çıkmaza sürüklerler.  Allah insanlara her dönemde ihtiyacı olan tüm bilgileri Kuran ile bildirmiştir. Ayrıca Kuran’ı anlayıp, uygulayabilmeleri için de akıl, irade ve vicdan bahşetmiştir. İnsanlar, Allah’ın verdiği bu nimetler ile her şeyi Kuran’da arayıp bulabilirler ve ancak Kuran’da bildirilen hak dini uyguladıklarında güzel bir hayata kavuşabilirler.

“Erkek olsun, kadın olsun, bir mümin olarak kim salih bir amelde bulunursa, hiç şüphesiz biz onu güzel bir hayatla yaşatırız ve onların karşılığını, yaptıklarının en güzeliyle muhakkak veririz.’’ (Nahl Suresi, 97)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com