Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Recep Akyol

KÜLTÜR MİRASIMIZ VE MİLLET HANI PROJESİ


Recep Akyol
29 Haziran 2014 Pazar 09:29

         İlimiz Dünya Kültür mirası bakımından yukarı mezopotamya coğrafyasında kadim halkların ve milletlerin zengin kültürleri ile yaşadıkları topraklarda olmamız turizm potansiyeli yönünde bizlere çok önemli avantajlar sağlamaktadır.
      Yahudi, Hristiyan ve İslam Dini olarak farklı kültür ve zenginlik açısından diğer Şehir ve  Bölgelere oranla birçok avantaja sahibiz.                   Tek eksik olan farklı kültürlerin birarada yaşamı hakim hale getirmesidir...
      Bu yazıyı 45 gün önceden yazıp hazırlamıştım. Fakat Sanki Turizm ile ilgili bazı şeyler olacak ve Hususen Tarihi MİLLET HANI ile ilgili eksik ve bilgilendirici gerçekler bu sayfalarda yerini alacakmış… .
      Bu anlamda Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Cihat KÜRKÇÜOĞLU Hocamıza  Kent Konseyi Başkanı Sayın Sabri DİŞLİ Kardeşime ayrıca teşekkür ederim.
     Toplumlar arası İnsani Dayanımanın yapıldığı Osmanlı dönemindeki çeşitli azınlıklara yönelik Osmanlı nın İnsani tüm Faaliyetleri Millet Hanı nın Resorasyon İşleri ile canlanıp Tarihe Yolculuk  yapacak yapılaar insanlık tarihine kazandırımış olacaktır..
     Bu anlamda Özel Turim Firmalarına Tarihi yapılarının kazandırılmasında katkı sağlayan ve Destek veren tüm kuruluşları tebrik ediyorum..
     Şanlıurfa Büyükşehir Statüsü ile zengin kültür birikimi ve farklı kültürlerin çekim merkezi haline gelmesi bakımından Büyükşehir Belediye Başkanımız Celalettin GÜVENÇ mevcut turizm potansiyeli ile Şanlıurfa halkı ve esnafına ekonomik olarak çok daha avantajlı hale getirmesi mümkündür.
      Şanlıurfa’ya yakın Göbeklitepe kazıları ve çıkan arkeolojik tarihi kalıntılar 12 bin yıllık geçmiş hakkında bilgiler vermektedir. Böylece Dünya genelinde Şanlıurfa  tarihi eserlerle Dünya gündemine gelmiştir.
     Bunların içinde  Tarihi Millet Hanı Projesi ile ortaya çok muhteşem bir yapı çıkarken.Binlerce insanımızın bu sektörde çalışacak olması çok önemli bir gelişme..
       İlimiz Büyükşehir Belediye Başkanlığı bu avantajı iyi kullanacağı görüşündeyim. Sayın Başkanımız Celalettin GÜVENÇ  bu bilgi ve birikime sahiptir. Büyükşehirin Büyük Belediye Başkanı Büyük Projelerin hayata geçirilmesi Şanlıurfa için büyük kazanç..
      Göbeklitepe’de bulunan tarihi kalıntıların resimleri çekilerek Almanya’da sergilenen resimler ile büyük gelirler elde edilirken bu eserlerin bulunduğu ilimizede ekonomik getirisi çok daha büyük olacağı görüşündeyim.
       İsveç Hastanesi ve Alman yetimhanesi Projeleri ile  Tarihi Millet Hanı Projesi Avrupa ve Dünya çapında tanıtım yapılması Şanlıurfa’ya ve Bölge halkına latkı sağlar..
      Türkiyenin Avrupa Birliği ile bu tür Projeleri ortaklaşa sahiplenmesi Türkiye’nin elini güçlendirir.. Avrupa Birliği Bakanlığı ve diğer Hükümet yetkililerinin Millet Hanı Projesine destek vermesi kaçınılmaz hale gelmiştir…
     Tarihi kentler başkenti Şanlıurfa’da toplanan Belediye Başkanları, Turizm Bakanları ve Türkiye’nin önde gelen Turizm Yatırımcıları,Sivil Toplum Kuruluş Başkanları ortak değerlendirmede  “ Çok zengin bir tarih ve kültür mirasının üstünde bulunduğumuz dile getirilmiştir. “
     Tarihi eser ve tarihi yapıtları restore edip günümüze kazandıran Müze Şehir için önemli katkılar yapan A. Eşref FAKIBABA ‘YA ayrıca teşekkür ederiz. Din ayrı Kin ayrı diye bir laf vardır..Bizimkise öyle olmalı Şanlıurfa tarihi eski konaklama evlerini Butik otel olarak hizmete sunulması  yerli ve yabancı turist sayısını gittikçe artıracaktır.
      Şanlıurfa’da toprak altında yatan tarihi kalıntılar gün geçtikçe çoğalıyor. Balıklıgöl Platosunda çıkan mozaik resimleri görenleri hayrete düşürmekte. Ben öyle inanıyorumki Tarihi Millet Hanı içinde çok daha zengin Kültür Mirası yapıları vardır. Fakat bunların önemli olan bu yapıların ortaya çıkarılmasıdır..
       Bu güzel tarihi yapılar Bacası tütmeyen fabrika gibi ekonomik getirisi ile Şanlıurfa esnafına büyük katkı sağlayacaktır…
Bu nedenle tüm şanlıurfa esnafına yetecek bir canlılık ve alışveriş merkezi olmamız ayrı bir sevinç kaynağıdır.
       Atatürk barajı ve çevresindeki kıyı kesimlerinde yaz tatili bölge halkı için büyük imkanlar sağlarken artık yaz tatili için Adana, Mersin gibi illere gitmenin bir anlamı kalmamiştir.
      Bacasız fabrika dediğimiz ve tarihi değerleri ile dünya çapında ön plana çıkan Şanlıurfa birçok insanımıza da ekmek kapısı olmuştur.      Turizm eğitiminin Lise ve yüksekokul ile beraber Turizm fakültesinin Üniversitelerimizde açılması turizm sektörüne kalifiye elemanlar yetiştrilmesi ile çok daha iyi hizmetler sunulucağı görüşümdeyim.


YORUMLAR
 • yorum2014-07-01 19:16:16Hayri SAZ

  Yazar arkadaş boiver aklından müsellehi..Herkes herkesi çoktan tanıyor...

 • yorum2014-07-01 10:13:00R.AKYOL

  Huca ....Hoca biz bu Ülkede Mazlumlara ait elbiseleri satmadık......Biz Bu Ülkede Engellilerin Parasıyla Tatil Köylerinde keyif çatmadık....Aç yattık...Tok uyandık....

 • yorum2014-06-29 15:21:35bedih satoğlu

  Şanlıurfa tarihi eski konaklama evlerini Butik otel olarak hizmete sunulması yerli ve yabancı turist sayısını gittikçe artıracaktır......ancak mevcut değerler siyasi rant uğruna,ağa babasına hoş görüneyim diye şartsız,şurtsuz biat edenlere dini,imaniPeyğamberi hata hatta İlahi Kavramı ve kavramları kullanan elmali şekerli lere nedemeli ..önce değerlerimize sahip çıkalım

 • yorum2014-06-29 14:43:33Berat güçlü

  çok zengin bir kültürel mis zenginliği içinde yosulluk ve sefalet çekiyoruz....on ayak olmak lazım

Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com