Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet Halit AYHAN

Kul hakkı


Mehmet Halit AYHAN
3 Eylül 2012 Pazartesi 19:08

Cenab-ı Hak insanı en güzel şekilde yaratmış, yarattığı insanoğluna  sonsuz nimetler vermiş ve yarattığı insanoğluna çeşitli kurallar koyarak yaşam alanını belirlemiş, yarattığı kullar arsında da birbirlerine karşı sorumluluklar yüklemiş bu sorumluluğun kırmızı çizgisini de kul hakkı olarak bizlere belirtmiştir.

 

Cenab-ı hakkın emirlerini çiğnemek günahtır ama Rabbimiz bu günahı tevbe ettiğimiz takdirde affedebileceğini belirtirken, Bir mü’minin başka bir mü’minin hakkını çiğnemesini, kul hakkını zulme uğrayan mü’minin iradesine bırakmıştır.

 

Cenab-ı Hak mü’minleri kul hakkından uzak durmasın şöyle emretmektedir: “Aranızda mallarınızı bâtıl sebeplerle yemeyin. İnsanların mallarından bir kısmını, bile bile haksız yere yemek için, mallarınızı hâkimlere rüşvet olarak vermeyin.”

(el-Bakara, 188)

“Ey îmân edenler! Karşılıklı rızâya dayanan ticâret hâli müstesnâ, mallarınızı bâtıl (haksız ve haram yollar) ile aranızda yemeyin…” (en-Nisâ, 29)

Resülullah(s.a.v) ‘de Kul hakkı yiyenlerin kıyamet gününde nasıl bir azap beklediğini şöyle belirtmektedir: “Bir kısım insanlar, Allâh’ın mülkünden haksız bir sûrette mal elde etmeye girişirler. Hâlbuki bu, kıyâmet günü onlara bir ateştir, başka bir şey değil.” (Buhârî, Humus, 7)

“Kimin üzerinde din kardeşinin ırzı, nâmusu veya malıyla ilgili bir zulüm varsa, altın ve gümüşün bulunmayacağı kıyâmet günü gelmeden evvel, o kimseyle helâlleşsin. Yoksa kendisinin sâlih amelleri varsa, yaptığı zulüm miktârınca sevaplarından alınır, (hak sâhibine verilir.) Şayet iyilikleri yoksa, zulüm yaptığı kardeşinin günahlarından alınarak onun üzerine yükletilir.” (Buhârî, Mezâlim 10, Rikâk 48)

 

Yine birgünRasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- ashâbına:

“–Müflis kimdir, biliyor musunuz?” diye sormuştu. Onlar:

“–Bize göre müflis, parası ve malı olmayan kimsedir.” şeklinde cevap verdiler.

 

Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu: “Şüphesiz ki ümmetimin müflisi şu kimsedir: Kıyâmet günü namaz, oruç ve zekât sevâbıyla gelir. Fakat şuna sövdüğü, buna zinâisnâd edip iftirâda bulunduğu, şunun malını yediği, bunun kanını döktüğü ve şunu dövdüğü için iyiliklerinin sevâbı şuna buna verilir. Üzerindeki kul hakları bitmeden sevapları biterse, hak sâhiplerinin günahları kendisine yükletilir ve neticede cehenneme atılır.” (Müslim, Birr, 59; Tirmizî, Kıyâmet, 2; Ahmed, II, 303, 324, 372)

 

Kul hakkının daha tehlikeli bir bölümüde  Toplumdaki tüm kulların hakkını yemektir.BazıMü’minlerelektiriği kaçak kullanmaktadır.Bu kullanılan kaçak elektirik tüm müminlere fatura edilerek tüm toplumdan tahsil edilmektedir ve böylece kaçak elektirik kullanan mü’minler tüm toplumun hakkını gaspetmektedir.Kıyamet gününde tek tek o hakkını gaspettiğimü’minlerle nasıl helalleşecek?

 

Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- bir hadîs-i şerîflerinde şöyle buyurmuşlardır:

“Şehîdin, kul hakkı dışındaki bütün günahlarını Allah Teâlâ mağfiret eder.” (Müslim, İmâre, 119)

 

Canını ve kanını Allah yolunda  kurban eden şehidin bile bu şekilde muamele göreceği mahşer meydanında ,Bizlerin ne kadar dikkatli olmamız gerektiğini düşünemiyorum bile.

Bir de toplumumuzu saran kanser dedikodu.Sürekli birbirimizin etini yiyip duruyoruz.Sürekli birbirimizin hakkını gasp ediyoruz dedikoduyla. Kendime diyorum ki sevabını dağıtmak isteyen mü’min kardeşlerimiz varsa Kul hakkını yemeye devam etsin.Yok benim dağıtacak sevabım yok ben mahşer meydanında  sırat köprüsünden nasıl geçerim  benim sevabım bana yeter mi diyen Mü’min o zaman kul hakkına riayet edecek ki dünyada biriktirdiği sevaplar kendine kalsın ve o sevaplar kendini cennete götürsün.

 

Değerli kardeşlerim  Kul hakkına ri’ayet edelim. Dünyada yaptığımız her anın hesabını vereceğimizi unutmayalım. Ona göre yaşayalım, ona göre ölelim. İnşallah rabbim bizleri huzuruna vardığımızda kul hakkını sormaz. Birbirimizle helalleşelim, üzerimizde kul hakkını taşımayalım. Rabbim bizleri kendine layık kul, Peygamberimize layık ümmet olmayı nasip etsin.AMİN

Detaylı bilgi için; http://ayhan46.blogspot.com a bakabilirsiniz.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com