Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Kriz üretenler spor ile uğraşmasınlar


22 Nisan 2014 Salı 18:55

Defalarca sporun tanımını yaptım ve hal böyleyken daha çok tanım yapacağız gibime geliyor. Spor insanı mutlu etmek için bilimden de faydalanılıp toplumun mutluluğu, istikrarı, gelişime ışık tutmak için yapılan ve vazgeçilmemesi gereken bir aktivitedir.

 Önceliği topluma fayda sağlamak olduğundan doğası gereği içinde sevgi taşıması gereken insan için zamanla spor bir tutkuya dönüşür. Buna spor aşkı ve futbol aşkı da denilir. Hele bu aşk ve tutku uzman kişilerce bir şekilde bilinçli ve programlı bir sistemle insana aşılanırsa yani insan bilerek öğrenip gelişim sureci içersine girer ise öğreten ve öğrenen arasında iyi bir iletişim kurulursa bilgiyi ve tekniği iyi alan öğrenen pozisyonundaki sporcu gelişir toplum ile bütünleşir dolayısıyla bu sayı çoğalınca ülkede mutlu olan insan sayısı çoğalır ve toplum da mutlu olur. Bu tanımda ve sporun amacında herkes hemfikir olduğunu söyleyebiliriz. Fakat günümüzde sporun çeşitli dallarında bazıları sporda bilerek veya bilmeyerek kriz yaratmaya çalıştıklarını görüyoruz. Bizler aldığımız formasyonla yani spor adamı olarak bu krizlere meydan vermemek için yoğun çabalar içersine girip mevcut krizleri çözüm yoluna giderek ülkemiz ve insanlarımız için fırsatlara çevirerek olumsuzlukları engellememiz gerekmektedir. Bir çok kriz akıl ve mantık ile fırsata çevrilmiştir. Spor adamları olarak art niyetli insanlara fırsat vermeden bir bütünlük içersinde mevcut ve olabilecek sorunları çözebilme yeteneği taşımalıyız.

Şanlıurfa'daki Bazı Krizler; - Bazı kesimler Şanlıurfasporu ve sporunu kendi tekellerine alarak bazı krizlere sebep oluşlardır.      Bu krizi Şanlıurfa da yaşayan bütün halka Kulübün kapısını açarak ve üye olmak isteyen herkesin üye yapılmasıyla çözülebilir.

Bazı yöneticiler taraftarların bir kısmını provoke ederek ayrıştırıp huzurun bozulmasına sebep olmaktadırlar. Şanlıurfaspor yöneticilerine düşen görev taraftarları anlayıp onların bütünleşmesi için kimseyi dışlamayarak eleştirilere açık olup şiddete sebebiyet vermeden birlik beraberliği sağlayarak krizi çözebilirler.

-Bilimsellikten uzak çalışmalar yetenekli gençlerimizin önünü tıkamakta ve gençlerimiz futboldaki geleceklerini ve ümitlerini Şanlıurfa'nın dışında arama durumuna sokmuştur. Bilinçli bir yapılanmayla gençlerimizin gelişimine katkı sağlanarak Şanlıurfa spor'da forma şansına kavuşturulur ise kaynaklar etkin kullanılmış olur. Olumsuzluk gençlerimizin lehine çevrilerek kriz çözümlenebilir.

Amatör takımlarımıza ait saha olmadığından yapılması gerekli atılımlar yapılamamaktadır. Tarsus Belediyesinin yaptığı çalışmaları model alarak Amatör takımlarımızın bu sorunları giderilebilir. Şanlıurfa Belediyesi her yıl bir saha yapabilse idi son yedi yılda yedi tane amatör takımımız  iyi olanaklara kavuşmuş olurdu.

- Valiliğin ve Şanlıurfa belediyesinin Şanlıurfaspora parasal destek sağlamaları güzel fakat yönetim bu kaynakları sağlıklı kullanamadığından Kulüp yerinde saymaktadır bu bir krizdir.

Krizin aşılabilmesi için profesyonelce düşünen yöneticilerin iş başına getirilip spor mesleğine sahip kişi sayısının Şanlıurfa yönetiminde çoğalıp kulübü kurumsallaşmasına olanak sağlanarak aşılabilir.

Unutulmamalıdır ki; Kendini spor ailesinin ferdi olarak görmeyenler sosyal sorumluluk alamayıp ve sporu basamak olarak kullananlar topluma zarar verenlerdir.

On beş yaşında profesyonel BeşiktaşlıBarselona'nın transfer teklifi yaptığı ve Yıldırım Demirören'in ''O bizim gözbebeğimizdir'' diyerek teklifi reddettiği; Beşiktaş'ın minik yıldızı Muhammed Demirci bu yıl süper ligde oynamak için profesyonelliğe imza atacak. Beşiktaş'ın altyapı antrenmanlarında Milli takım maçlarında seyrettiğim oldukça yetenekli olduğunun canlı şahidi olduğum Muhammed demirci için Altyapı hocalarıyla yaptığımız bir sohbette şunu söylemiştim. ''Ben Mustafa Denizli'nin yerinde olsam Muhammed'e süper ligde formayı hemen verirdim'' Bu sözüme Başta Gökhan hoca olmak üzere bütün altyapı hocaları bana katıldıklarını fakat bu konu Mustafa hocamızın tasarrufunda olduğunu belirttiler. Öngörümün bu sezan kabul olacak olması ve gelişim sureci içersinde Muhammet Demircinin bu sezon profesyonel takımda yer alacak olması gençlerimiz için sevindirici. Yabancı kontenjanının artırıldığı bir dönemde minik Muhammed'i kadroda görmek Türk futbolu adına oldukça heyecan verici bir durumdur. Dünyada yaş kategorilerinin içersinde yetenekli futbolcular arasında göze çarpan Muhammed Demirciye başarılar diliyorum. Van'dan gelip dünya futbolunun yıldızları arasında gösterilmek son derece önemlidir. Allah nazardan saklasın….      


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com