Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet İMRE

KIŞ’IN SONU BAHARDIR


Mehmet İMRE
31 Ekim 2011 Pazartesi 14:53

Şu an yaşadığımız üzücü olaylar, terör belası ve Van depremi ile ülkemiz adeta kış mevsiminin çetin şartlarını yaşamış ve tüm halkımız derin üzüntüye boğulmuştur. Ama Van depremi ve önceki depremler doğal afetler inananlar için bir imtihandır, bu imtihanlara sabır gösterip şükür etmemiz gerekir. Bu doğal afetler karşısında yekvücut oluşumuzu terör karşısında da göstermemiz gerekir ki baharı görelim, kışın sonu bahar olsun. İslam tarihinde böyle olaylar yaşanmış ve din kardeşliği vesilesi ile en zor durumlarda bile zorlukların üstesinden İslam kardeşliği sayesinden gelinmiştir.
Depremle sarsılan Van'a Türkiye'nin dört bir yanından destek ve yardım yağıyor. 7'den 70'e her kes’ Doğu'dan Batı'ya güney’den kuzey’e Türk, Kürt, Laz, Zaza, Çerkez, Arap, Boşnak bütün Türkiye yaraları sarmak için elinden gelen ne varsa fazlasıyla yapmaya çalışarak, dosta-düşmana ‘kardeşlik, birlik’beraberlik’ mesajları veriyor. Kimisi maaşını bağışlıyor, kimisi cebindeki harçlığını, kimisi bir çocuk emzirebileceğini söylüyor, kimisi oyuncağını gönderiyor, kimisi de üzerindeki kazağını Vanlı kardeşleri ile paylaşmak için koşuşturuyor. Elbette ki acılarımızı da sevinçlerimizi de paylaşacağız tarih boyunca bunu yapmadık mı? Son kırk yılda nifak tohumu atanlar utansın. Özellikle insani yardım kampanyalarında öncülük eden tüm sivil toplum kuruluşlarını, devlet kurumlarını, bizzat oralara gidip nice canları enkazlar altında kurtaran sivil savunma ekiplerimizi, ortak yayınla kampanya’ya katkı yapan, ve o gece reklâm gelirlerinin tamamını bağışlayan TV kanallarını, duyarlı vatandaşlarımızı SMS ile destek veren gizli hayırseverleri yürekten kutluyorum Allah hepsinden razı olsun ve hayırlarını kabul buyursun inşallah. Hemen şunu belirteyim canlı yayına telefonla bağlanıp bin, ikibin, üçbin TL bağış sözü veren bazı holding yöneticileri ile bağış şovmenleri umarım sözlerinden caymazlar söz verdikleri meblağı oralardaki insanlara gönderirler de reklâm, şov ve gösterişte kalmaz.
İnşallah, Kızılay da bu hizmeti hakkaniyete dayalı adil bir şekilde yapar da halkın gözü arkada kalmaz. Bu birlikteliğimiz düşmanlarımızı çatlatıp dostlarımızı sevindiriyor dosta güven düşmana korku veriyor. Çünkü İslam kardeşliği ve dayanışmasını görünce ağızları açıkta kalıyor. İslam düşmanlarını ister istemez bir korku sarıyor. Ve gelecekteki Türkiye üzerine kurdukları hayallerinin suya düştüğünü gördüklerindendir. Ellerindeki tek koz terördür, bu konuda çok çaba sarf ediyorlar ama nafile, bu halk her düştüğünde Allah’ın izni ile kalkmasını bilmiştir. İmanı dağlar kadar büyük olan bu halkın yardımcısı Yüce Allah’tır O,ne güzel yardımcıdır, O,bize yeter, yeter ki kardeşlik duygularımızı yitirmeyelim, şeytanın ve şer odaklarının oyunlarına gelmeyelim. Mevla’m kardeşliğimizi baki kılsın, kardeşlerimize de yar ve yardımcı olsun. Bu musibetten ders çıkarıp doğruya hakikate bize emrettiklerine yönelmeyi, yasakladıklarından kaçınmayı lütfeylesin inşallah.
Tabi bu durum bazılarının umurunda olmayabilir, hatta bazı kesim insanlar bu kardeşlik havasından rahatsız olabilirler, Allah onları da ıslah etsin. Din kardeşliği, kan kardeşliğinden öte bir toplumuz. Şunu açık yüreklilikle belirtelim ki, Bu toplum Din kardeşliği dışında hiçbir tutkalla yan yana gelemez. Tarihi seyir bunu göstermiştir. Çünkü inananlar birbirinin din kardeşidir.
Üstat Bediüzzaman “DİN HAYATIN HAYATI, HEM NURU HEM ESASI, İHYAYI DİNLE OLUR ŞU MİLLETİN İHYASI”DİYE BUYURUR. Çözümlerde din önceliklerimizden olmalıdır. İhmaller sonucu bir mazlumun gözyaşı dünyaya bedeldir. İhmal sonucu bizi ağlatanlar da ağlamalıdır. Yoksa mazlumların ahları bizi yutar. Yapılan yardımlar da sadece Allah için yapılmalı, insanların bizden razı olması veya gösteriş için değil, yaratıcının bizden razı olması esastır. Ayrıca ırkçılık gözlüğü ile bakan bazı guruplar, nutuklar atarak Meydana gelen bir felaketi “ilahi adalet” olarak değerlendirmenin birden çok sakıncası vardır.
Bunlardan ilki ve kuşkusuz en önemlisi Allah tarafından biz insanlara yaşatılan şeylerin nedenini asla bilemediğimiz ve bilemeyeceğimizdir. Bu vesile ile hayatlarını kayıp eden kardeşlerimize Allah’tan Rahmet, yaralılara acil şifalar, hayatta kalanlara sabırlar diliyorum. İnadına kardeşlik duygularımızın pekişmesi, Kurban bayramımızın hayırlara vesile olmasını, kesilen kurbanların Allah indinde kabul edilmesini ve kışın sonunda baharı görmek ve yaşamak dileklerimle…


Mehmet İMRE
01.11.2011


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com