Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet AKBAŞ

KIRMIZI KİTAPLAR


Mehmet AKBAŞ
23 Ekim 2015 Cuma 23:36

Pek çok insanın hayatına incelik,insicam veren ‘kırmızı kitaplar’ benim de başucu kitaplarım olmuştur. Tanıdığım günden beri okuyorum; istifade ve istifaze etmeye çalıştığım kitaplar bereket, hikmet ve anlam yüklü eserlerdir. Okuyucusunu, talebesini ilim ve iman ile donatır; sefine-i Nuh (as) misali takipçilerini mübarek mekan ve sahil-i selamete ulaştırması…
Söz konusu kitapları okuyan veya okumuş kişiler ‘okumayı severler, sevmişlerdir’. Okumak, okumayı sevmek çok erdemli bir eylem ve tercihtir. Öğrencinin nazarını kitap ve hikmete çeviren, çocukların kalbine ‘okum sevgisini’ eken muallim en başarılı olandır. Her öğretmen bunu başaramadığı gibi her kitap da kendini okutturamiyor. Bazen bir kitabın kapağına bakmak ya da önsözünü okumak kafi iken, bazen de akıl midesinin işba olamadığı; zihin ve ruhun doyamadığı eserler vardır
Elbette bahsettiğim eserler ya da kırmızı kitaplar Risale-i nur tefsiri, külliyatıdır. Risalelerle ilk temasta, karşılaşmada bir yabancılık ve gariplik duyguları insanı kuşatabilir. Çünkü kitapların dili gibi müellifinin de lisanı, hayatı farklı ve garip olmuştur. “Ne mutlu insanların bozduğunu düzelten gariplere”. Evet, nebevi yolun temsilcileri dünyayı bir misafirhane, kendileri de birer misafir veya bir yolcu olarak kabul etmişlerdir. “Elbette en bahtiyar odur ki: dünya için ahiretini unutmasın; ahiretini dünya için feda etmesin; hayat-i ebediyesini hayat-i dünyeviye için bozmasın; malayani şeylerle ömrünü telef etmesin; kendini misafir gibi telakki edip misafirhane sahibinin emirlerine göre hareket etsin;selametle kabir kapısını açıp saadet-i ebediyeye girsin” (mektubat/74) Bu bakışla, mana- harfi cihetiyle varlığa bakmışlar. Yani,Allah hesabına varoluşsallığını anlamlandırmış.
Belki malumu ilam kabilinde olabilir,ancak gayret sarfetmeden , bir şeyi istemenin aşamaları olan merak,talep ,aşk, iştiyak ve incizap düzeyinde şiddetli istek oluşmadan amaca ulaşmanın pek zor olduğu aşikardır.
Cemil Meriç, “risaleler batıya karşı doğunun,üniversiteye karşı medresenin, küfre karşı imanın haykırışıdır” şeklinde yorumlar. Dikkat kaynağını azami derecede kullanıp bu kitaplara eğilenler, sanırım Risale-i nur'un bir 'kültür ansiklopedisi' olmadığının farkına varacaklardır.
Başta Kur'an-i kerim olmak üzere bütün İslami dinamikleri hayatın her karesinden çıkarıp, sadece camiye ve vicdan mahkum etmeye çalışan Avrupa'nın Aydınlanma felsefesi'ne ve yansımalara karşı çıkan ve çürüten akli, kalbi ve vicdani intibahtır.
Evet, risaleler akla karşı bir mektep oluğu gibi,kalp ve ruh için bir medrese ve 'fıtrat-ı zişuur' olan vicdanlara karşı da bir tekye'dır. İnsanı sadece akıldan ibaret zannedip,akıl gibi 'cep feneri'ni bir duyusunu ilahlaştıran adına intibah dedikleri aydınlanma düşüncesin; elbette,burada aklı küçümsemiyoruz;Aydınlama düşünce sisteminden sonra yalnız cerbeze ve muğalata da kullanılan aklın,Orta çağ boyunca da tefrit düzeyinde ya da hiç kullanılmiyor dahası adavet ediliyordu.
Yani,Orta çağ süresince tefrit ve cehalet zulmetinde dolaşan Avrupa, düşünce ve sair devrimlerden sonra da 'hakk ile batılı karıştırmak'' anlamına gelen cerbeze'yi esas alan bir düşünce,toplum ve medeniyet inşa etmeye çalıştılar. Aklın 'hakkı hakk bilip imtisal etmek; batılı batıl kabul edip içtinap etmek' manasına gelen hikmeti mertebesini yakalayamadılar.
Hikmet,akıl kuvve ve duyusunun üç mertebesinden (tefrit,vasat,cerbeze) biri olan vasatın adıdır.Kime hikmet verilmişse ona büyük hayır verilmiştir. Hikmet'in başı Allah korkusudur. Hikmet-i hakikiye Kur'an-i Hakim'dir. Bele, hikmet yüklü olan kırmızı kitapları bir makale ile izah etmek mümkün değildir.

Risale'ye ilişkin daha çok yazılar yazmak ümidiyle...


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com