Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Recep Akyol

“KENDİNİ KURTARAN ŞEHİR”


Recep Akyol
15 Nisan 2014 Salı 22:00


Yakın tarihçiler Şanlıurfa için  “Kendini Kurtaran Şehir” diye tarihe not olarak kayda geçmişlerdir. Fakat Şanlıurfalıların Kurtuluş Savaşı sırasında Çanakkale de tarih yazmış olup, 400 şehit ve 150 Gazi ile Çanakkale de en çok şehit sıralamasında 9. İl olarak etkin rolü olmuştur..

Yine aynı şekilde Kahramanmaraş ta ki Fransız İşgaline karşı Kahramanmaraş a giden birçok yiğit Şanlıurfalı genç ölmüş, yaralı ve Gaziler Savaş üzerine Türküler söyleyerek Kendi aralarında arkadaşlar ve kardeş Savaşçılar Ağıtlı Türkülerle Şanlıurfa’ ya dönmüşlerdir.

Şanlıurfalıların bu Kahramanlıklarını aynı zamanda, Gaziantep’te görmekteyiz. Fransızların aman dileyerek Şanlıurfa dan kaçarken, bir bölümü Gaziantep’e gitmek üzere , Suruç üzerinden giden Fransızlara Suruçlular izin vermeyip düşmanı imha etmişlerdir.

İlk önce İngilizler Bölgemizi işgal etmiş, daha sonra yerlerini Fransızlara bırakmışlardır. İngilizler Iraktaki Petrol bölgelerinde Araplara Devlet kurdurmuş Fransızlar ise özellikle Bölgedeki verimli topraklardan İplik üretmeyi planlamıştır.

Geriye dönüp baktığımızda Kendi kendilerini kurtaran Şanlıurfalılar Devlet-i Muazzama denilen Fransızları topraklarından söküp atmışlar. Yani o dönemin en büyük Sömürgeci gücünü yok etmişiz. Aynı Tarihlerde Anadolu’da çalışmalarını sürdüren Kuvvayı Milliye Başkanı Atatürk Şanlıurfalıların kurtuluş haberine sevinerek Urba’lılara kutlama mesajı göndermiştir.

Çetin geçen Savaş sırasında Fransızlar yenileceklerini anlayınca ,Fransa’dan ek Kuvvet istemişlerdir.Bunun üzerine Fransızlar General Normand Komutalarında bir Askeri Birlik askeri mühimmatları ile birlikte Carablus (Karkamış) demir yolu ile Şanlıurfa’ya gelip daha sonra Siverek e gitmişlerdir.

Savaşın kızgın ortamında  telgraf direkleri tahrip edilmiş olup, Siverek’ten Mühimmat istemek zorunda kalınmıştır. Kim Parola götürecek derken,Urfa Müftüsü
Hasan AÇANAL ortaya çıkmış,bu Vatan için bir değil , bin Hasan Feda olsun demiştir. Şimdiki Hocalardan bazılar da Amerika’da mesken tutmuş hizmet yerine ihanet yapıyorlar… Denizlerde ve Yazlık villalarda keyif çatıyorlar…


Siverek’te bulunan Cudi Paşa ve M. Emin Ağa General Normand ı Konaklarında karşılayıp Diyarbakır a gitmesine engel olmuşlardır, geceleri sabahlara kadar patlayan tüfek ve mermi seslerinden General Normand  CUDİ Paşanın kıvrak zekası sayesi ile ölüm korkusu nedeniyle tekrar geri dönmüş ve kaçmıştır.


Geçmişinde kahramanlıklar olan ülkemiz ve ilimiz Devlet-i muazzama denilen İngiliz ve Fransızları dize getiren dedelerin torunları yani bizler Geçmiş tarihinde büyük Kahramanlık bulunanlar Şimdi birbirlerini boğazlıyor.. Bir bilene sorabilsek dedelerimiz acaba niçin öldüler.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com