Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

Kaybolan Değerler


Hüseyin KAYA
5 Ağustos 2013 Pazartesi 13:31

             Allah’u Teâlâ yeryüzünde yaratığı bütün nimetleri insanoğluna bahşetmiştir. İnsanoğluna değer vermiş onlara verilen nimetlere karşı ibadet ve şükür etmesini istemiştir. Kullarının itrakı için akıl, Sevgi ve merhamet vermiştir. yapılan iyiliklere karşılık iyilikle cevap vermesini kullarından istemiştir.

               Ancak İnsanoğlu nankör bir varlıktır. Dostluklar, arkadaşlıklar hepsi koca bir yalandan öteye gitmiyor. Her şey menfaat, her şey çıkar olmuş. Kim ben sadık dostum, ben hiçbir zaman çıkar peşinde olmadım dese de muhakkak zamanı gelince veya en güvendiği dost, arkadaş bildiği kişi tarafından aldatılınca o da zamanla çıkar ve menfaat ilişkisiyle hareket edecektir.

                Düşünün ki çok değer verdiğiniz bir yakınınız, dostunuz, arkadaşınız zor durumda ve siz iyi niyetle, saf kalbinizle olması gereken gibi davranıp onu düştüğü sıkıntıdan kurtarmaya çalışıyorsunuz ve elinizden geleni hiçbir karşılık beklemeden yapıyor onu rahata veya düştüğü sıkıntıdan kurtarıyorsunuz.

              Haliyle hem kendiniz hem de sıkıntıdan kurtardığınız eş ve dostunuz mutlu ve huzurlu oluyor. Gel zaman git zaman hiç beklemediğiniz bir anda siz aynı sıkıntıya maruz kalıyorsunuz, haliyle gözleriniz etrafınızdaki eş ve dostlarınızı arar oluyor. Veya iyilik yapıyorsunuz bu iyiliği maddi olarak düşünün; siz onu borç sıkıntısından kurtarıyorsunuz o ana kadar sizden daha iyi bir dostu yokmuş gibi davranıyor yani sizin saf ve temiz dostluğunuzu kendi çıkarları için başka kişiliklere bürünüyor.

            Ama siz onu hala gerçek bir dost eş olarak yanınızda barındırıyorsunuz. Gün geliyor iyilik yaptığınız kişi refaha kavuşuyor. Kendinizce bekliyorsunuzdur herhalde borcunu öder diye ama ne yazık ki o dost bildiğiniz şahız, zat oralı olmuyor. Hatta sizden nedense ona karşı yaptığınız tüm iyilikleri unutarak tam tersine minnet borçlu olması gerekirken size karşı tavır takınarak sanki hiçbir şey yaşanmamız gibi davranırsa içte o zaman durup düşünürsünüz; ben şimdiye kadar kimle ve kimlerle dostluk arkadaşlık etmişim dersiniz.

           Büyük bir hayal kırıklığı yaşarsınız muhakkak. Ama yine de Allahın size verdiği sevgi ve merhametle onun doğruyu bulmasına, kalbindeki şeytanı uzaklaştırmaya çalışırsınız. Bekli de bir an öfkelenir; ben bu zata kimsenin yapmayacağı bir yardımda bulundum onun sıkıntıdan kurtulmasına vesile oldum, oysa onun bana yaptığına bak deyip aklınıza çeşitli şeytanı fikirler gelebilir. Ama şu gerçek var ki insan Allah’tan başka hiç kimseden korkmaz. Haklı olduğu sürece Allah’u Teâlâ o insanın yüreğine Hz. Ömer’in cesaretini verir. Haksız olanın ise kalbi körelir ve kalbi korkuyla dolar.

Allah bizleri haklı olan ve yüregi cesaretle dolanlardan eylesin. (amin)

 

KAYBOLAN DEĞERLER

Dünya nimet, kulluk ibadet

Şeref namus haysiyet

Kalmamış kimsede şahsiyet

Kimisi paraya dalmış

Kimisi zevk sefaya

Vicdanlar atılmış

Namus beş paraya satılmış

Unutulmuş rabler

Kazınmış kalpler

Satılmış bedenler

Nerde şahsiyet

Nerde haysiyet


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com