Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet Halit AYHAN

Kanaat ehlimiyiz?


Mehmet Halit AYHAN
3 Şubat 2013 Pazar 23:05

Değerli Kardeşlerim Kanaat Yüce Rabbimizin takdir ettiğine razı olmak,Başkalarının kazancına göz dikmemek,Başkasının daha çok kazandığını görünce onu kıskanmamak manalarına gelmektedir.

Dünyaya imtihan için gönderilen insan bazen ne için yaratıldığını,ne için dünyaya gönderildiğini,yaratılış maksadını unutarak dünyanın hırsına kapılarak daha çok mal sahibi olmaya çalışmaktadır.Bu çalışma insanı ahiretten uzaklaştırmamalıdır.Çünkü Yüce Rabbimiz mahlükatın rızkını verendir.Kullarının da kanaat sahibi olmalarını istemiştir.Ayette:

“Yeryüzündeki her canlının rızkını Allâh üstlenmiştir…” (Hûd, 6)

“Orada hem sizin için hem de rızıkları size âit olmayanlar için (gerekli) geçim vâsıtaları yarattık.” (el-Hicr, 20)

“Nice canlı var ki rızıklarını kendileri taşıyamaz (temin edemez.) Ama onları da sizi de rızıklandıran Allâh’tır. O her şeyi hakkıyla işitir ve bilir.” (el-Ankebût, 60)

“…Rızkı Allâh katında arayın!..” (el-Ankebût, 17)

“Şüphesiz bu, bizim verdiğimiz rızıktır, onun bitip tükeneceği yoktur.” (Sâd, 54)

Buyurarak Rızk hazinesinin Yüce Rabbimizde olduğunu belirterek mü’minlerin bu rızk kapısına sığınarak Yüce Rabbimizden rızkı beklemelidir.

Peygamber Efendimiz, kanaatkâr kimseleri şöyle medheder:

“Müslüman olan, kendisine yeteri kadar rızık verilen, Allâh’ın kendisine verdiği nîmete kanaat eden kimse, şüphesiz kurtuluşa ermiştir.” (Müslim, Zekât, 125)

Yine Rasûl-i Ekrem Efendimiz:

“Allâh’ım! Muhammed ehlinin rızkını, ihtiyaç miktarı kıl.” (Müslim, Zekât, 126) diye duâ ederdi.

Kanaat sahibi olmayan mü’min daima huzursuzdur.Ne kadar kazanırsa kazansın,Ne kadar mal sahibi olursa olsun doymak bilmez,sürekli huzursuz ve mutsuzdur.Çünkü daima daha fazlasını ister.Sevgili Peygamberimiz:

“İnsanoğlunun bir vâdi dolusu altını olsa, bir vâdi daha ister. Onun gözünü topraktan başka bir şey doyurmaz. Fakat Allâh, tevbe edenin tevbesini kabûl eder.” (Buhârî, Rikâk, 10; Müslim, Zekât, 116-119)

“Sizden biri, mal ve yaratılışça kendisinden üstün olana baktığı zaman, nazarını bir de kendisinden aşağıda olana çevirsin.” (Buhârî, Rikâk, 30)

Buyurarak Sevgili Peygamberimiz bizlere malın bizleri Rabbimize yaklaştıran bir meta olması gerektiği hususunu,maddi olarak bizden üstün olana değilde bizden aşağı olana bakmamamız gerektiğini böylece mal hırsının azalıp kanaat sahibi olabilmemizin formülünü bizlere belirtmiştir.

Kanaat sahibi mü’min gözü toktur.Yüce Rabbimizin verdiğine kanaat eder insanlardan bir beklenti içerisine girmez.Sevgili Peygamberimiz:

“Cebrâîl bana geldi ve şöyle dedi: «Yâ Muhammed! İstediğin kadar yaşa, (sonunda) mutlakâ öleceksin! İstediğini sev, (sonunda) mutlakâ ayrılacaksın! İstediğin şeyle amel et, (sonunda) onun karşılığını elde edeceksin! İyi bil ki, mü’minin şerefi, geceleri kâim olmasında; izzeti ise, insanlardan müstağnî kalmasındadır!»” (Hâkim, IV, 360-361/7921)

Buyurarak Mü’minin insanlara el açmamasının kendisi için daha hayırlı olduğu,kanaat sahibi olan mü’minin huzuru ilahiye çıktığında kazanacağının müjdesini vermiştir Sevgili Peygamberimiz.

Bizler Rabbimize sığınarak ondan Rızkı bekleyip onun rahmetine sığınmalıyız.Peygamberimiz:

“Kim ihtiyaç içine düşer de bunu insanlara açarsa, ihtiyacı kapanmaz. Kim de ihtiyacını Allâh’a arz ederse, Allâh’ın, hemen veya ileride o kimseye rızık vermesi umulur.” (Tirmizî, Zühd, 18/2326; Ebû Dâvûd, Zekât, 28/1645)

Buyurarak sadece Rabbimize sığınmamız gerektiği, halimizi ona arz ettiğimizde,ona sığındığımızda rızk’a ulaşabileceğimizi bizlere bildirmiştir.

Değerli Kardeşlerim maalesef günümüzün en büyük hastalıklardan biriside doyumsuzluk,kanaatsizliktir.Büyüklerimiz bizlere anlatırlardı bir veya iki elbiseleri olurmuş bunu yama yapıp giyerlermiş yokluk ve kıtlık içinde büyümüşler.Bizim dolabımızda kaç tane elbisemiz var ama doyuyormuyuz.Diğer önemli bir hususta cebimizde olmayan parayı harcıyoruz veya gelirimizden fazla harcama yapıyoruz kanaat edip elimizdekiyle yetinip hamd edersek çok mutlu ve huzurlu olacağız.Malesef medyadan takip ettiğimizde insanımızın kanaat etmeyip kredi kartı ile sanki beleş alıyormuş gibi,sanki o yaptığı harcamayı geri ödemeyecekmiş gibi harcama yapıp sonrasında ödeyemeyince bunalıma düştüğüne şahit oluyoruz.Elimizdeki ile kanaat edersek mutlu ve huzurlu oluruz.Rabbim bizleri kanaat ehli olan kullarından eylesin.Rabbim bizleri kendisine layık kul,Sevgili Peygamberimize layık ümmet etsin.AMİN

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com