Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet CENGİZ

Kadir Şinas Bir Mahalle (Ahmet Yesevi Mahallesi)


Mehmet CENGİZ
9 Aralık 2012 Pazar 15:16

 

Ahmet Yesavi Mahallesi kaderine terk edilmiş bir mahalle, köyden kente yerleşen insan topluluğu, İl merkezine yerleşirsem belki rahat ederim denmiş. Köyden bin beter yaşam tarzı var Ahmet Yesevi Mahallesi halkına, Belediye bina yapımı için imar vermiş üç katlı binalar yapılmış.

ne acıdır ki, Mahallenin alt yapısı yok, her taraf lağım suyu ile dolu, yolları hiç yapılmamış bu kış günü çamurdan geçilmiyor, anneler okula giden çocuklarını sırtına alarak ana yola getiriyorlar, çamurdan ayaklarına poşet bağlayarak, günde en az dört beş saat elektriği kesilir mahallenin, çokça müracaatlarımıza rağmen belediye topu müteahhit’e müteahhit görevlileri de belediye ye atar.

Mazlum halk yaşamını bu şekilde devam eder. Mahallemizi bu hale reva görenleri Allah’a havale ederken, Köy yollarını yapıyorum, çağdaş bir kent, belediye çalışıyor, Urfa kazanıyor nutukları atanları da acil göreve davet ediyorum.

Mahallenin sosyal yaşantıdaki meziyetlerinden bahsetmek istiyorum. Mahalle halkı %90 Kürt kökenli, Bu hafta içinde Suriyeli kardeşlerimiz için yardım toplanıyordu. Cuma günü Mahallede bulunan esed efendi Camii İmam Hatibi Haydar Ali ATAY Hoca Yardım toplanacağını Camii cemaatine ilan etti, Önce Camide Cuma namazından sonra nakit para yardımı toplandı, toplanan para miktarı nakit 1.400 TL. Bu nakit para Müftülüğe teslim edildi, Cuma hutbesinde hoca efendi ey Cemaat! Suriyeliler için Camimizde Un Battaniye, yiyecek, giyecek, ilaç yardımı devam edecektir dedi. Hoca efendi hemen bir komisyon kurarak, çalışmaya başladı. Yardım eşyası getiren getirene, 09.12.2012 Tarihi itibarı ile 4 günlük kısa zaman zarfında,  yetkililer Osman GEREM, Veysel POLAT, daha adını bilmediğim birkaç görevlilerle sabah 09 da boş bir tır ile Caminin önüne geldiler, eşyalar tır’a yüklendi, yapılan yardım sayısı şöyle! 272 Torba un 25 er Kg. 16 torba bulgur, 150 adet battaniye, 24 halı, 100 Çift ayakkabı,12 adet döşek, 2750 adet giyecek küçük büyük ebatta, bir koli ilaç, bu yardımlar halen devam etmektedir. Örnek olsun diye bir kesit. Esed efendi Camii İmam hatibi yatsıdan sonra çocuklara kuran dersi verir. Ara sıra bende yardım ederim. Cumartesiyi pazara bağlayan gece yatsı namazından sonra ders bitti. Camii çıkışında iki genç dersten çıkan gençlerden biri çıkardı hocam al yardım için bende 15 TL. Var diğeri al hocam bendede 3 TL var bunu al Suriyeli kardeşlerime gönderin bizlerde o parayla makarna aldık. Yardım kolilerine bıraktık. Camii Cemaatin sırtından paltolarını çıkararak yardım kolilerine bırakanları gördüm. Bu tablolar insanı duygulandırmaz mı?

İşte bu mahalle halkı kadirşinas değil de nedir? İleriye dönük en az bu kadar daha yardım toplanacak kanaatindeyim. Yardımseverlik bu milletin mayasında var. Yardım yapan kardeşlerimizin hayrını Mevla kabul eylesin. Zalim diktatörlerin saltanatlarına tokat olsun. Bu anlayış komşusu açken kendisi tok yatamayanın anlayışıdır. Irkçılık yapanlara ders olsun. Milletin başörtüsü ile uğraşanlara ders olsun. Çünkü bu Millet fedakâr bir millettir. Mahallesinde yolu olmasa da, elektriği kesilse de, alt yapısı olmasa da, bu millet genel anlamda (GÜNAH VE HADDİ AŞMAK ÜZERİNDE DEĞİL, İYİLİK VE TAKVA ÜZERİNDE YARDIMLAŞMASINI BİLİR) Maide suresi ayet 2 ilahi emri dustur edinir.

Yardımlaşma konusunda önderimiz Rehberimiz Hz. Muhammed (S:A:V:) İse “Müslüman kardeşi için, ona fayda sağlamak üzere adım atan kimseye Allah yolunda cihad edilmişlerin sevabı verilir ”Müslim 2569 İbn. Hibban 269 “ kim Müslüman kardeşinin bir hacetine koşarsa işi görülsün, görülmesin Allah onun geçmiş gelecek bütün günahlarını af eder. Ve kendisine iki berat yazılır. Biri cehennemden kurtulmak, biride münafıklıktan kurtulmak ”Taberani Buyurur az bir şey mi? Ne mutlu bu şuurda olanlara. Böylesi bir millet için elbise biçmeye çalışanlar utansın. Urfa’mızın kenar mahallesinde ki bu tablo tüm Müslümanların aynasıdır. Ahmet yesevi Mahallesinde bulunan esed efendi Camii İmam Hatibi fedakâr çalışkan, şuurlu dil hun Haydar Ali Atay hocayı tebrik ediyorum. Diğer din görevlilere örnek olmasını diliyorum. Camimizde iş kur tarafından görevlendirilen Mustafa CENGİZ’İN Gayretleri de takdire şayandır. Müslüman her zaman mazlumun yanındadır, Dünya da bir milyara yakın insan zalimler tarafından aç bırakılırken, Müslüman nasıl evinde rahat edebilir. Bizler görevimizi halk olarak yapıyoruz. Gerisi yönetenlerde Suriye için beşli çete ne düşünüyor bilemeyiz, onların bir hesabı varsa Rabbimizin hesabı daha çetindir. Kışın sonu bahardır. Haklı davalar bedel ödenmeden kazanılmaz. Rabbim mazlumların yar ve yardımcısı olsun.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com