Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet CENGİZ

KADINLAR GÜNÜ


Mehmet CENGİZ
22 Nisan 2014 Salı 18:55

Yüce Rabbimiz buyurur(EY İNSANLAR, BİZ SİZİ BİR ERKEKLE BİR KADINDAN YARATTIK. TANIŞASINIZ DİYE SİZİ MİLLETLER VE KABİLELER HALİNDE KILDIK, ŞÜPHESİZ ALLAH KATINDA EN DEĞERLİ OLANINIZ TAKVADA EN İLERİ OLANINIZDIR. ŞÜPHESİZ ALLAH HER ŞEYİ BİLENDİR, HER ŞEYDEN HABERDARDIR.) Hucurat Suresi Ayet 13 buyurur.

Yaradılış bir kadın ve bir erkekledir. Üstünlük erkek veya kadın olmada değil, takvadadır. Takva Allahtan çok korkma, emirlerine yapışma, yasaklarından da kaçınma ile olur. Bu ölçüyü bilmeden kavramadan kadın ile ilgili yazı yazmak isabetli olmaz. Fıtri olarak(yaradılış icabı)Kadında olan bazı meziyetler erkekte olmayabilir. Erkekte olan da kadında olmayabilir. Bu yaradılış kanunudur. hiç kimse bunu değiştiremez.Kadın erkek bir birbirinin tamamlayıcısı dır.İslamiyet gelmeden önce kadınlar diri diri toprağa gömülürdü.  doğan çocuğun kız olması uğursuzluk sayılırdı,isim bile konmazdı. numara verilirdi.İslam dini geldikten sonra Kadına hayat hakkı tanındı, hürriyete kavuştu,Hz. Ömer R.A.Hayatımda bir şey için hep ağlarım bir şey içinde gülerim nedir? Ya Ömer Dediklerinde Cahiliye döneminde kendi kız çocuğumu diri diri gömerken, onun yakarışı, için ağlarım. İkincisi ise helvadan put yapardık onca zahmetten sonra acıkınca o helvayı yerdik. İşte buna da gülerdim. Cehalet böyledir. İnsanı insanlıktan bile çıkarır. Hz.Aişe validemiz  anlatıyor. Allah Resulü susadığında su içmeye kalkardı bize dönerek size de getireyim mi? derdi getir deseydik hemen suyu bize getirir di. Allah Resulü Kızı fatimayı çağırır Peygamberin kızısın diye bana güvenme seni ancak amelin kurtarır buyururdu. Cennet kadının ayakları altındadır. Kadın şefkat kahramanıdır. Dokunulmazdır. Çoluk çocuğunun eğitimcisidir. Edep hayâ timsalidir. Kadını bir gün hatırlamak cehalet eseridir. Bizim için kadın her gün değerlidir. Kadın hemen atılacak bir meta da değildir. Yerine göre amirdir, siyasetçidir, öğretmendir, barış kahramanıdır, Yuvası nın süsüdür, eşinin aile fertlerinin dayanma kalkanıdır. Eş aramada dindarının tercih edilmesi bundandır.

Sözde çağdaş dünyada kadın sömürü aracı olarak kullanılmaktadır. Sindirilmektedir. Önü kesilmektedir insan olmaktan öte şehvet aracı olarak görülmektedir. Gelir getiren ticari şirkette kadın birinci derece piyasaya sürülmekte. Hatta soyulmaktadır, kadınlık değerleri kazanca kurban edilmektedir. Başörtüsünden dolayı yuvaları yıkılan kadının neyine değer veriyorsunuz. İslam coğrafyasında savaşlarla dul bırakılan kadınların neyine değer veriyorsunuz töre cinayetine kurban giden kadının neyine sahip çıkıyorsunuz Kadını ticaret aracı yapanlar, şehvet ötesi değer vermeyenler kadın dostu veya kadın sevgilisi olamazlar. Aileye önem vermeyen, Nikâhsız yaşamayı, metres hayatı sürmeyi çağdaşlık sayanlar, hangi yüzle kadın gününden bahsediyorlar.

        Irak’ta, Bosnada, Afganistan’da, Çeçenistan’da, Dünyanın birçok yerinde tecavüze uğrayan kadınların dertlerini dert edinmeyen medeniyetsizler, hangi yüzle kadınlar gününden, sevgisinden dem vuruyorlar, örtüsünden dolayı seçilecekleri halde, bir hiç uğruna kadını TMM ye sokmayanların kadın gününü kutlamalarına ne hakları var. Erkek Müslümanlığının hüküm sürdüğü dünyamızda ,kadını hep iten, horlayan, ötekileştiren, şiddet uygulayan, sömürü aracı olarak gören zihniyetin, sistemlerin, kalemşorların, kadından bahis etmeleri ne derece samimidir. TV ekranlarında, dergi ve gazetelerinde kadını şehvet aracı olarak pazarlayanlar, kadın dostu olamazlar. Kadın yaptı diye töre kararı ile kadını yok edenlerin ,günlerce televizyon ekranlarında haber yapanların, erkek yapınca, erkeği kahramanlaştıranların, bu çirkin âdete ses çıkarmayanların, tepki göstermeyenlerin, kadın sevgisinden,Kadınlar gününden,ahkam kesilmeleri en azından kezzaplıktır.kadına hakaret ve saygısızlıktır.Kadını soğan gibi soyarak, moda dünyasına peşkeş, çekenlerin, gelir elde etmek için kadına çıplaklığı kadar değer verenlere yazıklar olsun.

         Kısacası dinimiz İslamda kadın erkek portresi çizilmiştir. Başka tarife gerek yok ailenin temel taşı olan, anne, terbiye edici, öğretmen, şefkat kahramanı yuvanın bereketi eşinin çok değerli emanet ve yardımcısı edep ve hayâ timsali kadınlara ihtiyacımız var Allah sayılarını artırsın. Kadınlarımızı her zaman sevelim. Selam ve dua ile

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com