Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Emin YAPRAK

Kadının Adını Silmek


Emin YAPRAK
10 Mart 2016 Perşembe 16:29

Toplumun nüfusunun yarısından fazlasını teşkil eden kadınlara neden acımasız davranılmaktadır ki toplumun varlığı bile onlara bağlıdır. Temelde insanı oluşturan ve eğiten de onlardır. Toplumun eğitilmesinde en büyük pay ve değer kadına yani anaya aittir. Değersizleştirilen ve silikleştirilen kadın ile adeta her şeyin temeli sayılan kadın karşı karşıya getirilmekte ve herkesin nefretini çeken ve memnuniyetsizliğini ortaya koyan bir durum oluşturulmaktadır.

Bir defa kendisine değer verip, eşi veya sevgilisi olduktan sonra bir daha başkasının olmasını hazmedemeyen bir mal olarak görülen kadın, tepkisinin farklılığına göre kadın cinayetlerine kurban gitmektedir. Hayat sadece erkeğe aittir. Kadının istekleri ve adı yoktur. Onun adı kocasının veya sevgilisinin adıdır. Böyle olunca kendine ait bazı istekleri günyüzüne çıkınca ve kendisinin farklı bir kişilik olduğunu anlayınca çatışmalar ve nihayetinde ölümler meydana gelmektedir.
İstekleri doğrultusunda hareket eden bir kadın eğer, bilgisizlikten kaynaklanan ve cehaletle yoğrulmuş bir toplumun içerisinde kalmışsa töre cinayetlerine kurban olmaktadır. Erkek aynı fiilleri gerçekleştirse onlar için bir övünç vesilesi olacak durumlar için aile meclisi toplanıp uzlaşmaya ve erkek çocuklarını kurtarmaya çalışırken, kız çocukları için veya eşleri için ölüm kararları vererek onun adını kendi aile listesinden silmeye çalışmaktalar.
Yine cehaleti adeta kendilerine meslek edinen ve geçmişten kaynaklanan yanlış törelerle kızları eğitim sahasının dışında bırakarak, bir toplumun hepsinin eğitimsiz kalmasını sağlayan insanlar, o kadınların kurmuş oldukları aileleri cahil ve her şeyden habersiz çocukların yetişmesini körüklemiş olurlar. Anneler cahil olunca çocuklarda cehalet kurbanı olmaktadır. Dışarıdan alınan eğitimin sınırları doğrultusunda kendi geleceklerini şekillendirmeye çalışmaktalar. Kucağına düştükleri veya istekleri doğrultusunda, terörist, hırsız, baba, oğul, cahil, bilgili, doktor, polis vb. işler yapabilmekteler. Kızlar ise yine cehalet sınırları içerisinde kucaklarında çocuklarla hayat teknesinde yollarına devam etmekteler. Hatta bazen çocuk denecek yaşta on üç, on dört yaşlarında bile anne olduklarını görmekteyiz.
Yanlışlıklarla dolu olan bu hayat mücadelesinde kadını değersizleştiren ve silikleştiren bir durumda mirastan mahrum bırakılmasıdır. Kadının miras dağıtımında adını silmekte kolay, alması ayıp olur, başkalarına karşı “malını kardeşlerinden aldı” dedirtmemek için hakkından erkek kardeşleri lehine vazgeçmek, fakir ve sefalet içerisinde olsa bile hakkından feragat etmek, cahillik ve cehalet adına. Halbuki dini hukuk bile kadının hakkının verilmesi gerektiği, özellikle o konuda dikkat edilmesi gerektiği vurgulanırken onu bir çırpıda silen, hacılar, hocalar buna ne demeli? Sadece kendi istekleri ve gelecekleri zarar görmesin diye ahiret ile ilgili kendi yerlerini dar etmeleri onlara ne fayda sağlayacak? Üzerinde durulsa ve toplum bu konuda bilinçlendirilse İslâm’a gönül vermiş olan cahil halk, bu konudaki cehaletinden vazgeçmez mi?
Kadının adını silmeye çok sayıda yanlışlık toplum içerisinde yapılmaktadır. Kendini hapseden, istekleri olmayan, arzuları ve nefretleri bulunmayan kadın hep erkeğin arkasında kendini siperde gören bir yaşantı ile yaşamına devam etmektedir.
Öbür taraftan feminist anlayış ile olaylara yaklaşan zihniyetlerde kadını erkekle eşit statüde, hatta daha üstün gören ve sadece kendi varlığını ön plana çıkaran bir anlayış ile ütopik yaklaşımlarla televizyon dizilerine konu olan ve manevi değerlerden uzak olan yaklaşım ile kendini gösteren kadının adını silmeye çalışan bir yaklaşım vardır. Kadın adeta teşhir merkezi olarak kendini göstermekten ve sınırsız isteklerini tatmin etmekten kaçınmayan bir birey olarak kendini görür. Fakat bu teşhir ve yanlışlıklar sayesinde toplumda başkalarının haklarına saldırıp onların yanlışlıklara ve hatalara düşmesine yol açmaktadır. O durumda olan kadınların bile sınırsız istekleri son bulmamakta ve nihayetinde, eroin, kokain, içki ve nihayetinde intiharlar olabilmektedir. Özünden uzaklaşan bütün davranış ve tutumların sonu bu olsa gerektir.
Televizyon dizilerinde adeta kimin eli kimin cebinde mahiyetinde vurgun ve hırsızlığı gören insanlar kolay para kazanma yoluna düşüyor ve toplumda hırsızlar çoğalmaktadır. Yine aynı dizilerde kimin gözü kimin döşeğinde olduğu belli olmayan ve her türlü ilişkiyi kişinin istek ve arzuları olarak normal gören anlayış ile toplumun saf temiz bireyleri kendilerini bu duruma kaptırdıklarında iş işten geçmiş oluyor ve töre kurbanı olarak kendilerini mezarlarda buluyorlar.
Toplumun bir parçası olan kadının bu yanlışlıklardan sıyrılıp, geleceğimizin teminatı olacak, sevgiliye, eşe, anneye ve kıza dönüştürülmesi gerekir. Onun adının silinmesinden çok cennetin kazanılmasının bile anneler vasıtasıyla olduğunun bilincinde olarak onlara gerekli değerin verilmesi gerekmektedir.
Her türlü hak ve haksızlık hususunda onlara gerekli değer verilerek, toplumda en üst seviyeye çıkarılmalıdır. Onların nazik beden ve duygularına göre gerekli önem ve özen gösterilerek, toplumun daha iyi şekillenmesi sağlanmalıdır. Onları teşhir aracı olmaktan çok saklanması ve özen gösterilmesi gereken hazineler olarak muhafaza edilmelidir.
Her konuda temel olan şey cehaleti bir kenara bırakıp, bilgiye önem verilmesi gerektiğidir. Bütün yanlışlıkların sebebinin cehalet olduğunun bilincinde olarak olayları değerlendirip, toplumun iyi yetişmesi, hiç kimsenin adını silikleştirmeden, herkesin hakkını ve değerini vermek için “ilim erkek kadın her müslümana farzdır” anlayışını kendimize ilke edinmek ile gerçekleşeceğinin bilincinde olmalıyız.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com