Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet CENGİZ

İYİ AMELLER İŞLEMEK


Mehmet CENGİZ
24 Aralık 2012 Pazartesi 11:37

Kelamı kibar olarak duymuştum” İnsan ölür eseri, merkep ölür semeri kalır. Demişler, Şu fani, geçici, dünyada bir yaşam boyu iyi işler yapmak, çığır açmak, tabi iyi yönde, eser bırakmak, her insanın asli görevidir. Tarih te nice insanlar, yaşantılarından, eserlerinden bahsettirirler. Hep onlar örnek gösterilir. Fakat çoğu zaman örnek alınmazlar. Bu vefasızlık örneğidir. İyi amellerde bulunmak hem ferdin rahatı, hem de toplumun huzurudur. Bu iyi işler yapmayı Camiye hapsetmek yanlıştır. Camilerde laik sistem müsaade ettiği kadar din anlatılıyor.

İyi ameller öğrenmede yapmada, toplumun tüm katmanlarında olmalıdır. İdarecide, siyasette, ekonomide, amir memurda, aile fertlerinde, yazarçizerde, sanatçıda, şairde, hukukçu da, iş adamın da, işçi de, patron da, kısacası toplumu meydana getiren her fertte olmalı iyi işler iyi ameller. Böyle olursa bir toplumda dereler misali de olsa, iyi ameller, gün gelir bunlar birleşirse sel olur, abı hayat suyu olur tüm toplum fertleri istifade eder. Bugün globalleşen dünyada teknikte yani teknolojide çok ileri gidilmişse tabloya bakalım ders çıkaralım. İnterneti ele alalım iyimi? İyi bir çığır, ancak içine baktığımızda kitle imha silahı gibi bilhassa gençliği yoldan, benliğinden koparabiliyor, aileler yıkılıyor, toplumdaki habis kokusu her ferdi vicdani rahatsız edebiliyor. Öyle ise marifet muhtevada, kullanmada, insana faydalı olmada, yoksa savaş silahından beter bir edevat yığını hükmünde, gençlik bir top peşinden koşturuluyor, neden ve faydasını anlamış değilim.

Ancak görünürde, fanatikleşme, kutuplaşma, hatta bir birini imha, yutma, karşı tarafa saldırma, aracı halinde, gençlik enerjisi boşa harcanmaktadır, insanlık için put haline getirilen taptırılan boş bir top severliğe, iyi bir çığır diyebilirmiyiz? Topun bir ucu da yönetenlerde menfaat şebekesi halinde, genelde olmasa özelde bu böyle görünüyor. Teknolojide bazı ülkeler güya ileriye gitmiş, bununla övünürler, zayıf ülkelere çalım çalıyorlar, tabloya bakıyoruz bu azgın ülkeler! elindeki bu silahlarla işgal, kan dökme, gözyaşı silmekten, başka bir şeyi görünmüyor. Buna iyi amel diyebilirmiyiz? Elbette diyemeyiz. Eline fırsat geçmiş, zalimleşmiş, Karunlaşmış toplum veya fertlerine iyi çığırcı diyebilirmiyiz?

TV. Ekranları bir noktada güzel, dünyadan haberler saniyelik, gel gör ki, çoğunluğu resmen şehveti tahrik görevi ile görevli, her gün evlerde tekrarlanıyor, buna iyi çığır diyebilirmiyiz! Mazlum halkın vergileri ile eğitim yuvaları kuruluyor, insan ın eğitimli olması çok güzel, çünkü ilim öğrenmek her kadın ve erkek için farzdır. Okul kitapları bedava da verilse, o göz kamaştırıcı okul nesil yetiştirmiyor. Çünkü on altı yıllık eğitim sırasında çocuğa kitap hamallığından başka bir şey kalmıyor. Kitabın içeriği, ideolojik, materyalist, ladinlikle dolu, gelecek kuşağa örnek gösterebilir miyiz? Çocuğumun okul kitabını parayla bana sat, kitabın içeriği ideolojiden uzak, maddi ve manevi müspet ilimleri muhteva, çocuğu ıslah edici olsun. O zaman iyi amel denilebilir, gelecek kuşaklar özenebilir. Milyonlarca insan yılbaşı geliyor diye (Noel Baba) devlet eliyle resmen haram olan Kumara teşvik ediliyor. Toto lotocu sistem kumar oynatmada başrolde, bu iyi bir amel, örnek alınacak bir şeydir diyebilirmiyiz?

Tabi ki diyemeyiz. İyi amelcilerin özellikleri: Hakkı üstün tutan, zalimden, sömürenden yana değil, mazlumdan yana olan, Faizci ve küresel güçlerden kaçınan. Gıdasını vahiyden alan, yönetim tarzı, siyonizmi insanlığın baş düşmanı olarak gören, şer ittifakına dayanmayan insan gücü, eğitimini madde ve manada hercu merc eden anlayış tipi, siyasette ceketle gelen, en çok palto ile dönen siyasi aktör tipi, Rabbine karşı hesap verme korkusu ile uykusu kaçan idare anlayışı olmalıdır. Bunlara ancak iyi ameller diyebiliriz, gelecek kuşaklar örnek alabilir. Tarih iyi çığır açan bahtiyar insanlarla doludur. Örnek alınmalıdır. Dünyada bir doğum sancısı var, insanlık bir Ömer, bir selahaddin, bir Halit Bin Velit arıyor. İyi çığır açanlar kalplerde de olsa büyüklüğünü muhafaza ediyor, ifsatçı, kötülük çığırcıları ise nefretle anılıyor. iyi çığır açan, iyi amellerde bulunanlara selam olsun.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com