Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

İthal Dilenci


Hüseyin KAYA
28 Ekim 2013 Pazartesi 12:50

Suriye’de iç savaşın başlamasıyla sınır komşulara mülteci akını başladı. Mülteci akınına maruz kalan ülkeler arasında Türkiye de yer alırken bu sığınmacılarla ilgili politikalarında hükümet eksik veya yanlış yol izlendi. Sınırları aşan Suriyeli sığınmacılar oluşturulan kamplarda tutulamadı. 

Türkiye de akrabalarının olduğunu beyan eden hiç kimse kamplarda tutulmadı. Hal böyle olunca da Türkiye’nin tüm vilayetleri Suriyeli mültecilerle doldu. Çok küçük bir kısmı gerçekten akrabalarının yardımlarıyla Türkiye de iş kurarak veya yatırım yaparak hem kendilerine faydalı oldular hem de Türk ekonomisine katkı sağladılar. Ancak sığınmacıların büyük bir kısmı da Türkiye’nin çeşitli illerine kontrolsüz, kayıtsız dağılarak şehir huzurunu bozmaya başladılar. Her cadde, sokak ve köşe başında dilenen, yol kesen Suriyeli sığınmacılarla doldu taştı.

Artık insanlar dışarıda rahat dolaşamaz oldu. Çünkü her üç beş adımda dilenen Suriyelilerle karşılaşmamak mümkün olmuyor. Eskiden yerli dilenciler bizi arada bir rahatsız ederken şimdi onlarda Suriyeli oldular. Baktılar ki Suriyeli dilencilere halk daha çok sadaka ve ya yardım ediyor artık onlarda Suriyeli olmaya başladılar. Hani haksız da sayılmazlar belki. Diyorlar ki Suriyeliler dilenmeye başlayınca biz aç kaldık. Eskisi gibi hasılat toplayamıyoruz. Tabi ki halk olarak biz de düşünüyoruz nedir bu başımıza gelen diye. Her köşe başında çoluk çocuk oturmuş veya yaya olarak dileniyorlar. Ailenizle rahat rahat dolaşamıyorsunuz.

Elbette Allah herkese yardım etsin. Allah kimseyi evinden barkından etmesin. Üzülüyoruz insan olarak Suriyeli sığınmacılara ama toplumun da bu konuda fazla yapacak bir şeyleri yok. Türkiye toplumu olarak yardım severiz, misafirperveriz ama bir yere kadar. Herkesin bakmakla yükümlü olduğu aileleri vardır. Ama yine de metaneti elden bırakmamak lazım.

İşin aslı başta da belirttiğim gibi hükümet mülteci konusunda sınıfta kaldı diyebiliriz. Ne yapmalıydı elbette bu sığınmacıların hepsini çeşitli kamplarda kayıtlı olarak tutmalıydı. Kimsenin akraba bahanesiyle kamplardan kaçmasına izin vermemeliydi. Yapılacak yardımları sadece kamplarda görevli ve yetkili şahıslar eliyle yapmalıydı. 

Kampların yaşam standartları emin olunki dışarıda güvensiz ve soğuk havalarda donmaktan daha iyidir. Evleri olmasa da en azında üstlerini saracak bir çadırları ve gelen yardımlarla da sıcak yemekleri vardır. İnsan dilenmektense şerefiyle, haysiyetiyle yaşamayı tercih etmeli bence.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com