Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Recep Akyol

İSTİKRARSIZ EĞİTİM


Recep Akyol
10 Aralık 2014 Çarşamba 09:06

Dilleri, Dinleri ve renkleri ne olursa olsunlar bizim çocuklarımız... ülkemizin geleceği olan çocuklar ve genç öğrenciler bir türlü istikrarlı bir eğitim ortamı bulamadıklar ve yaşamdıkları bir gerçektir.
Tek tip Türk kültürü dışında hiçbir dile ve hiçbir dine hayat hakkı bile tanınmaması diğer kültürlerin Türk kültürüne adapte edilememesi birçok sorunları da berbaerinde getirmiştir.
Çocukları kazandım veya kazandık derken kaybettiğimiz çok oluyor. Onların kaldırabileceği yük ve sorunların hesabını kitabını yapamazsak Bilim ve Medeniyet dediğimiz seviyeyi asla yakalayamayız. Bilimselliği toplumun önünden kaçırmış oluruz.

Bir öğrenci anne ve babası olarak yapılan eğitim şurasına neden görüş ve düşüncelerimize önem verilmez. Çocukların ev ortamında kaç saat çalıştığını veya kaç saat çalışabildiğini öğrenci velisinden başka kim bilebilir ki. Çocukların davranışlarını ve anne-baba olarak yeterli derecede verilen ilginin ne kadar etkili olduğunu kimse bilemez.
Sosyal hayat ve toplum kültürünü çocuklarımıza hangi ölçüde verebiliyoruz. Tüm bunları hesaba katmadan yapılan en ufak bir yanlışlık bizleri geri dönüşü mümkün olmayan hatalara götürür. Bu nedenle bir çobanda olsa öğrenci velisinin görüş ve düşüncelerinden ortak bir fikir elde edilip dikkate alınmalıdır.
Klasik alışagelmiş Eğitim ve Öğretim müfredatlarından vazgeçilip "görsel eğitim ve öğretimde" daha aktif bir öğretim metodu ile değişik yöntemle başarı elde edilmiş olunur. Her okulda görsel eğitim metodu olmasa da zamanla kırsal köy okullarında da etkili bir eğitim yöntemi ile gelecek nesiller kazanılmış olunur.

Anadolu'da ve mezepotamya'da çok zengin kültürlerin varlığını kimse inkar edemez. Bu zengin kültür mozaiği toplum hayatından sökülemez. Her dilin ve her dinin ayrı ayrı bir kültürü vardır. Bu zengin kültür mozaiğini ayrıştırıcı değil birleştirici yapmalıyız.
Biraz da Şanlıurfa eğitim alanında başarısızlık ve geri kalmışlığın sebeplerini irdelemeliyiz... Bunu yapmadığımız zaman yapılan bireysel hatalar sonucu eğitimdeki geri kalmışlığın önüne geçemeyiz. Bu anlamda okul tatil dönemlerinde Avrupa ülkelerine yapılan geziler ve masraflar eğitimde geri kalmışlığa verilmiş bir ödül olur.
Cinsiyet istismaraları göz ardı edilmekle. Bunların hesabı sorulmaması halinde aslında yeni istismaraları davetiye çıkarılmış olunur.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com