Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet OYMAK

İstiklal Marşı'nın TBMM’de Kabulü (2)


Mehmet OYMAK
30 Aralık 2014 Salı 10:54

MEHMET AKİF ŞİİRİNİ YAZIYOR

            Israrlar ve ricalar sonunda, Akif İstiklal marşını yazmaya ikna edilmiştir. Gerçi daha 1910'lardan itibaren yazdığı şiirlerde marşa girebilecek çok mısra vardır.Ama aldığı görev büyüktür. Her an, mecliste, yolda mekan tuttuğu Taceddin Dergahında, İstiklal Marşını düşünüyor, onunla yatıp onunla kalkıyordu. Akifle kalmakta olan yakın dostu "Hafız efendi"anlatır: akif bir gece aniden uyandı, kağıt aradı, bulamayınca da kurşun kalemle, yer yatağının sağındaki duvara, İstiklal Marşının aşağıdaki kıt'asını yazdı:

                Ben ezelden beri hür yaşadım, hür yaşarım

                Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? şaşarım!

                Kükremiş sel gibiyim; Bendimi çiğner aşarım;

                Yırtarım dağları,  enginlere sığmam taşarım

Bu sebeple Marşın yazıldığı mekânlardan en önemlisi olan Taceddin Dergâhının önemi dile getirilir. Duvarları şahittir. ?

                Sonunda Mehmet Akif Şiiri 10 kıt'a 41 mısra olarak tamamlamıştır.

                        TBMM' NE TEZKERE GÖNDERİLDİ

            İlgili Komisyonun çalışmaları ilerleyince Milli Eğitim Bakanlığı, İstiklal Marşı konusunu bir tezkere ile meclise sunar.

            Elde yarışmada seçilen 6 Şiir ve birde Mehmet Akifin Şiiri vardır.

TBMM'deki müzakere sırasında bazı şiirler gündeme gelir.

Şimdi bunu TBMM'nin 26 Şubat 1921 tarihli ictimainden takip edelim.

 

            TBMM 26 Şubat 1339 (1921) yüz elli yedinci ictima

                                      TEZKERELER

1- İstiklal Marşı hakkında Maarif Vekâletinden mevrut tezkere

            REİS - Efendim, evrakı varideye başlıyoruz. İstiklâl marşı hakkında Maarif Vekâleti'nden mevrut tezkereyi tensip buyurursanız Maarif Encümeni'ne gönderelim.HAMDl NÂMIK B. (İzmit) - Reis Bey müsaade buyurun, bunun içinde Maarif Encümeni'nden bir zatın da bir marşı vardır. YAHYA GALİP B. (Kırşehir)-Efendim İstiklâl Marşı hakkında Maarif Vekâleti'nden gönderilen parçaları tabettirelim. REİS - Efendim, Maarif Encümeni'ne gönderiyoruz. Rüfekayi kiramdan edebiyata merakı olanlar, e'debiyatta ihtisası olan zeval lütfen toplansın, tetkik etsinler.  YAHYA GALİP - Tabedilsin, biz de bir defa görelim. BESİM ATALAY B. (Kütahya) - Maarif Encümeni toplansın. Mütalâa edelim. Şûaraya yazılsın, herkesin mütalâaları alınsın efendim.. Mevzuu müzakere olmak için bir tanesinin intihabı lâzımdır, o da tabedilir. HAMDİ NÂMIK B. (İzmit) - Malûmu âliniz Maarif Encümeni'nin Reisi Mehmet Âkîf Bey'in de bir şiiri vardır. Onun için ayrıca bir encümen intihabını teklif ederim. HASAN BASRİ B. (Karesi) - Mehmet Akif o zilleti irtikâp etmez, katiyen ona tenezzül etmez (Gürültüler). HAMDİ NÂMIK B. - Fakat Maarif Encümeni'nin reisidir, bitaraf olmak lâzım gelir. (Gürültüler). REİS - Encümenden geldikten sonra müzakere edersiniz efendim (Gürültüler). HAMDİ NÂMIK B. - Öyle Maarif Encumeni'yle olmaz, bunu erbabı ihtisastan mürekkep bir encümen tetkik etsin. REİS - Maarif Enc ümeni'ne havalesini kabul edenler lütfen el kaldırsın. BESİM ATALAY B. - Olamaz, erbabı ihtisastan müteşekkil bir encümen ister. REİS - Tab'ı tevziini kabul edenler el kaldırsın. İndiriniz ellerinizi, aksini kabul edenler el kaldırsın. Tab ve tevzi edilecektir.

 

                        1 MART 1921 SALI: ŞİİRLER TBMM' DE

            Yarışmaya gönderilen 724 şiirden 6 tanesi seçilmiş birde Mehmet akif'in şiiri alınmış meclis genel kuruluna sunulacaktır: 1 Mart 1921

            Bu toplantıda Hasan Basri Bey, Mehmet akifin şiiri ile başlamasını teklif etmişti.

            Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey; O gür ve tok sesi ile çok içten bir hal ile şiiri okumaya başladı. Şiirin mısraları okundukça, alkış kopuyor, büyük bir heyecan yaşanıyordu.

            Mehmet Akif ise büyük bir tevazu ve mahcubiyet içerisinde, başı kolları arasında sıraya yumulmuştu.

            Şimdi o günü TBMM'nin kayıtlarından izliyelim.

DEVAMI GELECEK....


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com