Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Prof. Dr. Musa Kazım YILMAZ

İsrail'in Misket bombaları yahut Dannone yoğurtları


Prof. Dr. Musa Kazım YILMAZ
22 Nisan 2014 Salı 18:55

1900'lerin başında, Osmanlı'nın 1492'de İspanya'nın zulmünden kurtarıp Türk topraklarına yerleştirdiği Yahudilerden yüz bini Selanik'te yaşıyordu. Karasu'lar ailesi önde gelen ailelerden biriydi. İzak Karasu tıp öğrenimi yaparak Selanik'ta bir muayenehane açmıştı. Sonra evlendi; bir oğlu ve iki kızı dünyaya geldi. Balkan savaşlarında Selanik Yunanistan tarafından işgal edilince,  Osmanlı'nın kıymetini bilemeyen Musevi'lerin çoğu, yeni bir katliamla karşı karşıya kalarak Avrupa yollarına düştüler. Kalan Yahudiler ise yıllar sonra yok edilmek üzere Alman'ların toplama kamplarına gönderildiler.

Dr. İzak Karasu, ailesiyle birlikte İspanya'ya göç etti.  İspanya 1492'de Museviler'i topluca sürmüstü, ancak vatandaşlıktan çıkarmamıştı. Yahudiler 420 yıl sonra, kovuldukları topraklara geri dönüyorlardı. Karasu ailesi de 1912 yılında Barselona'ya yerleşti. İzak Karasu zeki bir adamdı; önce adını Latin alfabesine uyarladı. Dr. İzak Karasu bu kez İsaac Carasso oldu. Sonra Barselona'da bir muayenehane açtı. Ama ilk zamanlar az hastası vardı; bu yüzden geçinmek için zeytinyağı ticaretine başladı.

Birinci Dünya Savaşından sonra Avrupa'daki yoksulluktan İspanya da nasibini almıştı. O günlerde Barselona'da çocuklar arasında salgın bağırsak hastalığı patlak verdi. Gözleri yaşlı ana babalar kucaklarında bir deri bir kemiğe dönmüş yavrularıyla doktorlara başvurup "Kurtar cocuğumuzu" diye yalvarıyorlardı.   Ama doktorların elinden pek bir şey gelmiyordu.

 Dr.Carasso gözünün önünde ölüp giden çocukların acısıyla uykusunun kaçtığı gecelerin birinde, belleğinde maziden kalma bir ses yankılandı:"Yoğurtçu geldi. Kaymaklı yogurtlarm var"… Birden irkildi; Selanik'te günaşırı evlerine bir tepsi kaymaklı yoğurt bırakan Türk satıcının sesiydi bu ses…
Dr. Carassu hamamdan dışarı Fırlayan Arshimed gibi yataktan fırladı. Çünkü Osmanlı toprağı Selanik'te bağırsak hastalıklarının tedavisinde yoğurt kullanıldığını hatırlamıştı. Hastaya, günde üç öğün birer kâse yoğurt yediriyorlardı ve birkaç günde sağlığına kavuşuyordu. Hemen ertesi gün, evinin bodrumunu mandıra haline getirdi ve yoğurt imalatına girişti. Yıl 1919.

 Avrupa'da yoğurt bilinmiyordu. 1500'lü yılların ortalarına doğru Kanuni Sultan Süleyman bağırsak enfeksiyonuna yakalanan Fransa Kralı I. François'ya bir yoğurtçu göndermişti. Kral iyileşince yoğurtçu sırlarıyla birlikte İstanbul'a dönmüştü. İsaac Carasso, ürettiği şeyin doğuda yaygın bir gıda maddesi olduğunu anlatmak yerine, yoğurtları ilaç olarak eczanelerde satmaya başladı.     

Hastalarda etkisi çok çabuk görüldü. Paris'teki Pasteur Enstitüsü'nden fermante edilmis laktik getirterek pastörize yoğurt haline getirdi ve yoğurdun ömrünü uzatmayı başardı. İlaç tutulunca, sıra ilaca patent almaya gelmişti. Onun için de bir ad koyması gerekiyordu. Neden oğlunun adı olmasın? Yani minik Daniel'in?    Barselona'nın yaygın dili Katalanca'da küçük Daniel'in karşılığı "Danon" idi. Ancak bu özel ad olduğundan marka adı olarak tescil edemeyeceğinin düşündüğü için sonuna bir "e" ekledi. Hoş geldin "Danone yogurtları!"…

 Yogurtçuluk çok kısa sürede Dr. Isaac'ın asıl mesleği haline gelince oğlu Daniel'i eğitim için Fransa'ya gönderdi. Önce Marsilya'da ticaret lisesinde okuttu. Ardından Paris'teki Pasteur Enstitüsü'nde bakteriyoloji stajı yaptırdı. Daniel öğreniminden sonra Fransa'da kaldı, çünkü babası, Dr. Isaac Carasso dünyadan göçmüştü. Oğlu Daniel 6 Subat 1929'da, Paris'te 18'inci bölgedeki bir dükkânda "Danone Yogurtları Paris Şirketi" ni açtı.

Böylece Danone imparatorluğu doğdu. Bugün bu imparatorluk beş kıtada at koşturuyor. Cirosu 15 milyar Euro'nun üstünde… 100 bin kişi çalıştırıyor… Sütlü ürünlerde dünya birincisi:18 ülkede (Türkiyedâhil) 48 fabrikası var.  Şişe suyunda dünya ikincisi: 13 ülkede  (Türkiye dâhil) 97 fabrikası var. Bisküvi ve kahvaltı ürünlerinde dünya ikincisi: 21 ülkede 53 fabrikası var.

Düzenli bir şekilde İsrail'deki silah fabrikalarına yardım eden Daniel Carasso şu anda 101 yaşında ve Barselona'da yaşıyor.  İslam ülkelerinde hatta Gazze'de satılan Dannone yoğurtlarından toplanan paralar Filistinlilere misket bombası olarak geri dönüyor.

Yoğurtçu geldiiii… Kaymaklı yoğurtlarım vaaar… Misket bombaları geldiiii…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com