Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

İsmi Değiştirilen Köylerin Etkenleri Söyleşi


24 Aralık 2012 Pazartesi 23:54

1 – Cumhuriyet tarihi boyunca 12 bin 211’i köy ismi olmak üzere 28 bin isim, asimilasyon amaçlı olarak değiştirildi. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

 

Değerli kardeşim:  şahsıma bu söyleşi fırsatını verdiğiniz için teşekkür ederim. Ben Rize Çayeli Büyük köyde  yaşıyorum. Bizim’de bir çok köy isimleri değiştirildi. Halk değişen isimleri tercih etmiyor. köy girişlerindeki tabelalardaki isimler onlar için önem addetmemiş durumda, gençler yeni isimilerin daha kibar olduğunu düşünerek yeni isimlerle hitap ederken,  sözlü tanıtımlarda çelişkiler yaşanıyor. Tanıtılan şahıs “asıl ismi nedir. ben o köyü bilmem” diye hayıflanıyor. Bu nedenle gençler sakladıkları ve kaba buldukları eski köy isimlerini söylemek durumunda kalıyor. Tanıyan kişi cevaben Rize şivesiyle “ haa şole desene  ya evladum. ne bıleyum o köyu eskü aduni  bileyrum daa. Şimduk anladum nerelu olduğunu daa” diyerek sohbete başlıyor.

Şahsımın köy isimlerinin değişmesiyle ilgili fikri şöyledir. Kökleşmiş bir neslin tarihi ismine tecavüz edilmesi gibi, tarihi çınarı yerinden sökmeye benziyor. Ermenice yada Süryanice isimlerin yoğunlukta olması Türkiye olmamıza engel teşkil etmiyor. Trakya gibi Van gibi şehir isimlerini de değiştirmek gerekir o zaman. Dillerin artık sorun olmadığı ve herkesin kendi dili ve inancı ile yaşamaya başladığı bir ülkede tarihi isim kırımları yaşatmak çok yanlış. İsim kırımlarının. Demokratik olması gerekirdi. Azınlık olan köy halkına önerge hazırlanmalı ve sonra demokratik sistemlerle halkın oyuyla değiştirilmeliydi. Kabul etmeyen köylere dokunulmamalıydı. Zira yüz yıllık asırlık köylerin köy halkına sormadan isimlerini değiştirmek dillerini değiştirmeye benzer. Elbette ki çirkin olan anlamı hoş olmayan “ delice, bohçalı, deliler,” vb gibi halkını bile rahatsız eden köy isimlerdi vardı. Ancak dediğim gibi demokratik olmalı da değişimler. Bu arada isimlerin en çok değiştiği bölgelere de bakılırsa neyi anlatmak istediğim aşikar dır.

 

 

 

2 – Haritadan silinen isimlerin geri alınması için başlatılan imza kampanyası için düşünceleriniz nelerdir? Ve siz neden imzaladınız?

 

Bu çok doğru bir kampanyadır. Demokrasinin içinde olmayan yapılandırmalar faşizmin parçalarıdır. Özelliklede bu kökleşmiş tarihlerle alakalı olursa. Türkiye içerisinde, bir Türkiyeli olarak söylüyorum ki! Tarih haritadan silinemez bu nedenle yazılarımla bir yazar olarak ve bu ülkede de halk olarak imza kampanyasına katıldım. Önemli olanda halkın sesine imzalarına değer verilmesi bu hatanın demokratik olarak hemen düzeltilmesi gerektiğini düşünürken. İsimleri Kırımlaşmış köy vs halkının ve onları destekleyenlerin çabalarının boş çıkmayacağına inanıyorum.

 

3 – Ahmet Sarı, siz sıfırdan bir köy kursaydınız, ona ne isim verirdiniz? (sebebini de açıklayarak)

 

Bu muhteşem soru karşısında duygulandığımı söylemek isterim. Şuanda hiç düşünmeden cevap veriyorum.  İnsan köy koyardım. Çünkü. Allah cc Kuran’ın birçok ayetine başlarken kullarına şöyle hitap eder. “Ey insanlar” der.  Irk yok, ırkçılık yok, dil yok, din yok. Hitap siz hepiniz aynısınız. Etten, kemikten, kandan. Hepinizin nefisleri var, ruhları var. Özgürsünüz. Galübelada da insan dedi. İncilde de ,Zeburda da, Tevratta da, son evrensel kitabımız Kuranda da ( insan) dedi. Galubelada yaratılan insan ruhları tertemizdi. Hepsi “bela” demişti iman etmişti. Dünyaya geldikten sonra, bozgunlar kan dökülmeleri. İnaçsızlıklar vs vs bu güne kadar arttıkça arttı. Ve Mevla galübela tarihindeki hitabını milyonlarca yıl sonra söylemeye devam etti. Sonra Allah cc hitablarına. ”ey iman edenler, ve ey iman etmeyenler diye iki kısma ayırdı. “insan” sözcüğündeki özgürlük zuhur etmişti. İnsanlar kendi özgürlükleri ile isimleri değiştirmişti. Yukarıdaki demokratik isim değişimden kastımda budur.

 

4 – Ülkemizin en çok hangi şehrini seviyorsunuz ve en çok neyini seviyorsunuz?

 

Evet, can damarıma girdiniz diye bilirim. İnsanın canı ruhudur. Ruh ancak beslendiği şeyleri sever benim ruhumu besleyen ve bana huzur veren tek şehir Peygamberler şehri Şanlı Urfa dır. Urfa ya gittiğim de peygamberlerin ve nice âlimlerin rüzgârının bana esmesini, insanların yaşam şeklinin Osmanlıyı hatırlatmasını, bu hatırlatmanın da beni Osmanlının döneminde yaşıyormuşum havasına sokmasını seviyorum. İmkânım olsaydı orada ömrümü tamamlamak isterdim.

 

5 – Nehirler yönünden oldukça zengin olan ülkemizde, en çok hangi nehrimizin ismi hoşunuza gidiyor?

 

Değerli arkadaşım. Şüphesiz bu, cennetten akan anlamına gelen ve ülkemizde çıkıp dünyadaki tüm denizlere dökülen, tıpkı ilim damla damla aktıkca kalpte derya olan ve bu deryayı dünyaya yayan alimler gibi. Suyu dünyaya yeten nehirdir. Adı “Fırat” tır.

 

6 – Desem ki, ben de ikinci bir Ahmet Sarı  olmak istiyorum, bana ilk yapacağınız uyarı ne olurdu?

 

Bu toplum ikinci bir Ahmet Sarı yı kaldırır mı bilmem : ) ama tek uyarım şu olurdu.

 

Allah ve Rasulü dediyse başkasını boşver. Sen söyle ve cesaretini sürdürmeye devam et. Nice Hallaçlar, nice Arabîler, Hakkın emrettiği hakikatleri söyleyip şehit oldurlar. Aman Ahmet aman Hakikati ve şehitliği terk etmemeye devam et. Ne dünya malı nede koltuk. İlla ilim illa hakikat illa cesaret.  Bunları yapmaya devam et! S

 

7 – Dünyadaki 6 milyar insana aynı anda hitab etme şansınız olsaydı dünyaya neler söylemek isterdiniz?

 

Ey insanlar! Ey Kullar! Ey Cenneti isteyenler! Ey Kendi kırallıklarını kurmak isteyenler! Ey zengin olmak isteyenler. Ey makam ve şöhret isteyenler! Ey sihirbaz olmak isteyenler! Ey çalışmadan rahat yaşamak ve hizmetkârlarının olmasını isteyenler! Ey peygamberini ve Rabbini görmek isteyenler! Ey haksızlığa uğrayıp hakkını arayanlar! Ey anne ve babası olmayan, anne baba isteyenler! Ey kavuşamadan mecnun olanlar! Ey doğaya âşık olmuşlar! Ey temizlik sevdalıları!  Ey hasetliklerin ve kinciliğin düşmanlığın ve soygunculuğun olmadığı yer isteyenler! Ey tadılmamış lezzetleri tatmak isteyen nefsi yemeye düşkünler! Koşun1 koşun! Aradıklarınız cennet pazarında baki, ebedi satılır. Bedeli birbirinize zulüm etmemeniz gereken üç günlük dünyadır.! Derdim.

 

Benimle yaptığınız bu güzel söyleşi için teşekkür ederim. Sanki özenle benim kalbimden geçen sorular sordunuz. Gönül bahçemde gezindiniz ve fırtınamı buldunuz. Selam ve dua ile kalın. Allahın özgürlüğünü yaşayan bir dünya bir insanlık dileğiyle hoşçakalın.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com