Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Müslüm Azizoğlu

İslam’a Göre Münafık Kimdir, Münafıklık Nedir?


Müslüm Azizoğlu
30 Nisan 2015 Perşembe 10:56

İslam Ümmetini kemirerek felç eden, Müslümanların arasına nifak tohumlarını eken ve mü’minlerin amansız düşmanı olan münafıkların, şerlerinden emin olmak için onların vasıflarını iyi bilmek gerekir.

Kur’an-ı Kerim itikadi yönde insanları üçe ayırmıştır. Müslüman, Kâfir ve Münafık... Kur’an mektebinin muallimi ve talimcisi tek önder Peygamber sav de Münafıkları itikadi ve ameli olmak üzere ikiye ayırmıştır. İtikadi  Münafıkların vasıflarını da sırdaşı olan Hz. Huzeyfe Ra’ ya öğretmiştir. Öyle ki Hz. Ömer Ra dahi, zaman zaman kendi durumunu gözden geçirerek, Hz. Huzeyfe’den ameli durumunu sormuştur. Zira münafıklık İslam tikadını kemiren, İbadetleri yok ederek küfrü semiren kaypak, karanlık ve gizli bir eylemdir.

Münafıklık hareketi İslam devleti kurulduktan sonra ortaya çıkmıştır. İslam hakim olmadan yanı Mekke de münafıklık yoktu. Çünkü İktidar zaten kafirlerde idi. Allah a ve Allah ın indirdiği Kitaba ve Gönderdiği Peygambere inanmayanlar Küfürlerini açıkça izhar ediyorlardı ve O hal üzre yaşiyorlardı. Yanı Mekke de iki inanç grubu vardı. Birisi İşittik ve İman ettik, diyen Mü’minler, diğeri de zulüm ve ölümlerini, sömürü ve talanlarını sürdüren Kâfirler, yani Müşrikler vardı. Ancak Medine de İslam Devleti yani Şer’i otorite kurulunca güç dengeleri değişti. İşte burada gerçek manada İman etmedikleri halde Korkudan, dünyevi hırs ve tamahtan, şahsi çıkar ve menfaatten dolayı dil ile iman ettiklerini söyleyen Hainler, İkiyüzlüler, münafıklar ortaya çıktı. Dolayısı ile Müslümanların hükümran olduğu, iktidar ve muktedir olduğu toplumlarda münafıkların sayısı hızla çoğalır.

Münafıklık “ ne-fe-ka” Fiil kökünden gelir. Bu fiilin değişik anlamları vardır. Bir kısım Lüğat alimlerine göre bunun aslı “nefak”tır. Nefak ise Yer altında bulunan ve bir ucundan girilip diğer ucundan çıkılan işlek yol(tünel) manasına gelir. Tıpkı bunun gibi tünelin sahibi onun içerisinde nasıl gizlenirse, münafık da İslam’ın perdesi altında öylece gizlenir. Sureti haktan görünür. Nitekim bunlarla ilgili olarak yüce Allah Kur’an-ı Kerimde; “ İnsanlardan bazıları da vardır ki, inanmadıkları halde “Allah a ve ahiret gününe iman ettik” derler.” Hükmünü beyan buyurmuştur. BAKARA SURESİ AYET 8.

Burada dikkatimizi çeken; Dinden, imandan bahsedenlere hemen kanmamak, inanmamak lazımdır. Çünkü dinli ve imanlı olmak büyük bir iddadır. Bu büyük iddianın ispatı sürekli olan Salih amellerdir. Küfürle, Şirkle, ilhadla, fitne ve fesadla mücadele etmektir, çarpışmaktır. Dürüstlük ve sadakattir. Yoksa kuru kuru iddialar havada kalır.

Münafıklar hem korkaktırlar ve hem de yalancıdırlar.

Münafıklar hep kötülüğü emrederler.

Münafıklar kendilerini akıllı sanırlar ve güzel konuşmaya çalışırlar.

Münafıklar daima tuzak kurmayı düşünürler.

Münafıklar meşakkatten kaçarlar ve rahat bir ikbale koşarlar.

Münafıklar Riyakardırlar, gösteriş için, desinler diye amel ederler.

Tüm bu anlattıklarımız İtikadi noktadaki Münafıklarla ilgilidir.

İşin bir de Ameli boyutu vardır ki, bu da çok tehlikeli ve bulaşıcı bir hastalıktır. İslami reçeteler ve teşhislerle tedavi olunması gereken bir durumdur. Aksi takdirde bütün bünyeye yayılır.

Evet Ameli Münafıklık; iki yüzlülüktür. Çıkar ve menfaat odaklıdır. Münafıklar, Giyinik kütükler gibidirler. Serap hükmündedirler. Münafıklık; bukalemun gibi Renkten renge girmektir. İhanet dengesinin cambazlığına oynamaktır. Mebusluk için deyyusluk yapmaktır. Yüksek ahlaki ilkeleri çiğnemektir. İlke, kural ve kaide tanımamaktır. İşte bunun adı da Sosyal ve SİYASAL MÜNAFIKLIK demektir. Beşeri münasebetlerde, Sosyal ve Siyasal ilişkilerde menfaati öncelemektir. Şahsi çıkar ve menfaatini her değerin önünde görmektir. Tevhidi hareketin Bereketi, Hürriyet  Peygamberi sav efendimiz bir hadis-i şeriflerinde; “Her kimde Dört şey bulunursa O halis ve Muhlis Münafık olur. Her kim de bunlardan bir tanesi bulunursa onu bırakıncaya kadar münafıklıktan bir haslet onun üzerinde bulunmuş olur.(Bunlar da) Kendisine bir şey emanet edildiği zaman hıyanet etmek, söz söylerken yalan söylemek, ahdettiği zaman ahdini tutmamak, husumet zamanında da hakdan ayrılmak, aşırı gitmektir.” Buyurmuştur.

Bu hadis-i Şerif günümüzde ki bir çok İnsanın Siyasi hareketlerinde, sosyal ilişkilerinde Münafıklık yaptıklarını açıklamaktadır.

Kendi şahsi çıkar ve menfaati için Ceketi kullanan, Trenden inen, trene binen, çakal gibi yol kenarına sinen, Parti parti dolaşan, Önce bağımlı, sonra bağımsız, önce Ak dediğine sonra kara diyen, önce öven, sonra söven ve bu şekilde hep yağ gibi üste çıkan Siyasi Münafıklar ne de çoktur. Bu gibi insanların yaldızlı laflarına ve Hamasi Nutuklarına karnımız toktur.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com