Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Müslüm Azizoğlu

İslam Şeriatı Ve Aşiret Olgusu


Müslüm Azizoğlu
4 Haziran 2015 Perşembe 14:04

İnsanların kendi fikir ve kanaatleriyle dünyaya gelmedikleri sabittir. Ve yine kendi arzu ve istekleriyle seçmedikleri bir ailesi, aşireti ve kavmi vardır. İnsan dünyaya gelirken kendi rengini ve dilini de seçme hakkına haiz değildir. Bu tamamen Sünnettüllahtır. Ve hiç kimsenin bu sünnettullah’a itiraz etme hakkı yoktur. Nitekim Kur’an-i Kerim de Yüce Allah bu konu ile alakalı olarak şöyle buyurmaktadır.” Ey insanlar hakikat biz sizi bir erkekle (Adem) bir dişiden(ve Havva) yaratık. Sizi (sırf) birbirinizle tanışmanız için büyük büyük Şüublara (yanı aşiret) ve Küçük küçük kabilelere ayırdık. Şüphesiz ki sizin Allah nezdinde en şerefliniz, takvaca en ileri olanınızdır.” Hücurat s.a 13

Demek ki İslam dinine göre Kavimler, Aşiretler, renkler ve diller vardır. Ancak Kavmiyetçilik ve Aşiretçilik yapmak yoktur. Aşiretçilik yaparak; benim bu kadar gücüm var, bu kadar oy um var diyerek Çıkar ve menfaat ve Siyasi rant elde etmek yoktur. Bu gibi durumlar tamamen yasaklanmış, haram kılınmıştır. İnsanların Kavim ve Aşiret halinde yaratılmış olmaları bir üstünlük ve kaba kuvvet sebebi değil, Onların birbirlerini tanımaları, birbirleriyle ülfet ve muhabbet kurmaları içindir. Bir Kavmin, Bir Aşiretin, bir Ailenin üstünlüğü; Allah a karşı görevini hakkı ile ifa etmesine, Toplumsal bazda İnsanlara iyilikler ve güzellikler sunmasına bağlıdır. İnsanlar; ancak insanlara yaptığı hizmetlerle üstün olabilirler. Yoksa herhangi bir kavme, aşirete ve aileye mensup olmakla insan bir değer kazanmaz ve kazanamaz.

Bu konuda Büyük Metefekkir İbn-i Haldun büyük bir çalışma yapmış: “Kavim, aşiret, aile, asabe ve devlet” kavramlarını değişik açılardan tahlil ederek birçok gerçekleri tesbit etmiştir. Aynı kökten gelen insanlar Yanı kavim ve Aşiretler; Sadece bir birlik duygusunu değil, ortak bir yaşayışı ve teşkilatlanmayı ve dayanışmayı beraberinde getirir tespitinde bulunmuştur. Allah yolunda olan, Allah’ın dininin yer yüzüne hakim olması için çalışan, gayret eden Aynı Kavme ve aynı aşirete mensup olan insanların yardımına koşmak, onlara destek vermek İslami ve insani bir görev olduğu gibi aynı zamanda bir akrabalık hakkıdır. Ama şerde, düşmanlıkta, haksızlıkta, baskı ve şiddete aşiretine ve akrabasına yardım etmek Cahili ve şeytani bir ameldir ve yasaklanmıştır, haram kılınmıştır. Bu da bizim aşirettendir, bu da bizim ırkımızdan ve kavmimizdendir diyerek, sadece aşiret bazında onlara destek olmak mümkün değildir.

Bu konuda yüce Allah şöyle buyuruyor. “ İyilik ve takvada birbirinizle yardımlaşın. Kötülük ve düşmanlıkta ise birbirinizle yardımlaşmayın.”

Peygamber efendimiz sav de ; “İnsanları Asabiyete, yanı aşiretçiliğe, ırkçılığa ve kavmiyetçiliğe çağıran, Bunlar için savaşan, mücadele eden ve asabiyet uğruna ölen kimse bizden değildir.” diye buyurmuştur. İslam Fıkıh Âlimleri; “ Zulüm ve haksızlıkta aşiretine, kavmine yardım eden ve savaşan kimse O esnada ölürse cenaze namazı kılınmaz” hükmünde ittifak etmişlerdir. Müftabih olan, geçerli olan kavil de budur.

Ama İslamin temel hükümlerinin gerçekleşmesi için kavmine/aşiretine yardım eden kimse Salih bir amel işlemiş olur. Her Müslüman Mensubu bulunduğu, Aşiretini/kavmini aynı dili konuşan insanları Hakka davet etmesi, Ma’rufu yayması, onlardan kötülüğü def ederek münkeri nehyetmesi şartır. Bu farz ibadetler terk edildiği zaman büyük musibetler, büyük facialar ortaya çıkabilir ve nitekim çıkmaktadırlar. Günümüzde en küçük bir olayda hemen Aşiretini ve kavmini, kabilesini öne süren hasta tipli çok insanlara rastlamaktayız. Aşiretleri iyilik ve takva aracı değil de şahsi çıkar ve menfaat için kullanan, benim bu kadar oyum var diyerek aşireti adeta pazarlayan, aşiretçilik oynayan insanlarla karşı karşıyayız. Bu hastalığın tedavisi İslami ve insani ilkelere sımsıkı sarılmaktır. Hemen hemen her seçim döneminde aynı aşirete mensup bazı insanların bir araya gelerek çıkar ilişkileri içerisinde aşiretçilik oynamaları son derece sakıncalı bir durumdur. Normal şartlarda doğru ve dürüstlükte Aşiretine sahip çıkmak, dertleriyle hemhal olmak, onları toparlayıp Allah’ın emirleri doğrultusunda birlik ve beraberliklerini sağlamak dürüstlüğün ve devamlılığın göstergesidir. Bu güç dengesi sağlandığı zaman Aşiretin gücü ve kuvveti doğal olarak bilindiği için birçok kimseler tarafından zaten dikkate alınacaktır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com