Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

İntihar ve töre cinayetleri


22 Nisan 2014 Salı 18:55

Bilindiği gibi büyüklerimiz, 'kızını dövmeyen dizini döver' demişler.

 

Gerçi bu devirde dövmek hiç doğru bir davranış olmaz. Ancak baba erkek çocukları ile yakından ilgilenirken, anne de kız çocukları ile çok yakından ilgilenmeli. Özellikle bu devirde çocuklarımıza özel ilgi şart. Zira nesil bozulmuş. Televizyon programları, yanlış arkadaşlar, ailenin ilgisizliği çocuklarımızı bizlerden bile uzaklaştırıyor. Hele internet denilen illet, kötü kullanıldığında inancımızı bile adeta yok ediyor. İnancını tam anlamıyla yaşayamayan, hele Allah'tan korkmayan anne babasından bile korkmaz ki, yanlış yola sapmasın. Onun için aç kalmayacak, muhtaç olmayacak kadar çalışırken, zamanımızın büyük bölümünü de çocuklarımıza ayırmalıyız.

 

Son günlerde sizlerinde yakından bildiği gibi intihar olayları gittikçe fazlalaştı.

 

Bu intihar olaylarının perde arkasını hiç araştırdık mı? Neden bu insanlarımız intihar ediyor diye hiç düşündük mü? Evet değerli okuyucular intihar olayları ne yazık ki özellikle genç kızlarımızın yapması ayrı bir dert bu kızlarımızın sorunları sizce ne olabilir açıklayayım dertlerini birinci sırada aile baskıları ikincisi iman zayıflığı üçüncüsü ise cahillik ailelerin çocuklar üzerinde yapmış oldukları baskı çocukları intihara sürüklüyor veya evden kaçmalarına sebep oluyorlar. Bu ailelerin çok tutucu bir halde yaşamlarını sürdürmelerinden de kaynaklanmış olabilir.

Peki, bu intihar olaylarının önüne nasıl geçilebilir. Ailelerin çocuklarına karşı biraz özverili yaklaşırlarsa çocukların hatalarını birlikte çözmek isteseler sorunlarına ortak olurlarsa bu tür intiharlar olmaz kanaatindeyim.

 

Gelelim töre cinayetlerine intihar olaylarında olduğu gibi son bir ay içinde töre cinayetleri de artmış durumda. Aslına bakarsanız iki olayda birbirine çok yakın sebeplerden dolayı meydana çıkıyor bir cinayet neden işleniyor kızın aile baskılarına dayanamayarak evden kaçmasına neden olur ondan sonra deriz ki, neden kaçtı? Niye kaçtı? Namusumuzu lekeledi, hadi bunun cezası ölüm olmalı diyerek infaz kararı çıkar.

 

Peki, bu aileler hiç kendilerine sormaz mı; biz de hata nedir, biz suçlu değimliyiz? Sormazlar kardeşim sormazlar, kendi suçlarını hiç söylerler mi? O çocukların sorunlarıyla ilgilenmeyen aileler hiç sorurlar mı? Başkaları sorduğunda da, 'hiçbir sorunu yoktu, harçlığını verirdim, istediği her şeyi alırdım. Yediği, giydiği her şey vardı, neden evden kaçtı? Neden canına kıydı anlayamadık' derler. Oysaki madalyonun diğer tarafını hiç söylemezler. Kaçan çocuk sevdiği, birkaç kez istediğini ve aile tarafından, 'kızımı sevene ben kız vermem, nasıl sever benim kızı? Bende kız-mız yok, vermiyorum kardeşim. Dünya ayağa kalksa vermem' derler. Ondan sonra neymiş, 'namusu kirlenmiş, namus nasıl temizlenir? Öldürülerek' deyip o genç kızlarımızı öldürürler.

 

Ceza verilecek biri varsa o da, kızı sevdiğine vermeyen ailelerdir. Daha çok şey var yazmak istediklerimiz ama inşallah bu yazdıklarımızı bu tip aileler okur da çocuklarının sorunları ile daha da fazla ilgilenirler.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com