Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet CENGİZ

İnsanlık Arayışta


Mehmet CENGİZ
22 Nisan 2014 Salı 18:55

Bütün İnsanlar ruhlar âleminde (misakla) Allah'a söz vermekle kendisini Rab, yaratıcı kabul etmişlerdir. Onun için, her doğan çocuk İslam fıtratı üzerine doğar. Anne babası, çevresi, yönetim şekilleri ile şekillenir. İnsanı diğer varlıklardan ayıran özellik, doğuştan ölümüne kadar aklı sayesinde çok şeyi bilmemesidir. Ta ki iyi veya kötüyü ayırt edebilsin. Sonradan öğrenmesi gerekir. Öğrenmesi de doyumsuzdur. Bilmedikleri ile Ahiret'e göçer, yani ölür. Hz. Ali (R.A.) "Bilmediklerim ayaklarımın dibine toplansa başım Gökyüzüne değer" der. "O kadarki bilmediklerim çoktur." Berzah âleminde ise Dünya'daki yaşadığı ömre göre, ameline göre, insan yaptıklarından hesaba çekilir. Ya cennetliktir ya da cehennemlik. Ancak zerre kadar iman sahibi olan kişi cezasını çektikten sonra ancak cennetin semtine varabilir. Çünkü cennet ucuz değil, Cehennem de lüzumsuz değil. Doğuştan ölüme kadar sıratı müstakimden ayrılmayanlara müjdeler olsun.

İnsanı cehennemden uzaklaştıracak iyi amellerdir. İyi ameller işlemek her Müslüman'ın görevidir. İnsanı dininden koparan beşeri sistemlerdir. Kötü çığır açanlarda cehennemin yolcularıdır. Hz. Ömer (R.A) "Hayatta bir şey için her zaman ağlar, bir şey içinde gülerim." der. "Cahiliye döneminde kız çocuğumu diri diri toprağa gömerken, elleri ile sakalımı sıvazlayarak, "Ebu Ebu" haykırışı beni her zaman ağlatır. Diğeri ise, sabah evde helva yapardık kâbeye götürür onu put şekline sokar ve tapardık acıkınca da hemen o helvayı yerdik, işte buna da gülerim." Hz. Ömer'i Ömer yapan dindir. İşte cehalet böyle bir şeydir. İnanmayanlara bir diyeceğimiz yok, onlar inanmadıklarının gereğini yapıyorlar. İnanlara ne oluyor, Hz. Ali (R.A) Diyor ki; "Su ördekleri suyun içinde oldukları halde hiç ıslanmazlar." Yaşayışında dinden nem almayanlar gibi.

İslam coğrafyası kan gölüne çevrilmiş, her gün Müslüman kanının akması sanki kadermiş, kim bu kanı döken? İslam ülkelerinde ki toplumlar da cahil bırakılmış, Dünyevi bazı şeylerle avutulmuşlardır. Yeni direnişler varsa da bir diktatörü def, bir diktatörü davetten ibarettir. Bu da kurtuluş çaresi değildir. İçki fabrikasının Müdürünü değiştirmekle, üretim şeker olur mu sanılıyor? İnsanlık şunu kesin bilmelidir ki, ilahi vahye dönülmediği sürece insanlık bataklıktan kurtulmayacaktır. Demokrasi, Laiklik, havarileri istediği kadar şişirmeye çalışsınlar uygulamaları ile bugünde yarın da temelinde kan, işgal, zulüm, sömürme, gözyaşı, tecavüz, nefret mevcuttur. Zalimler yarının sömürü tuzaklarını kurarken, Rabbimizin de bir tuzağı vardır ve kesindir, hem de yakındır. Zinayı serbest bırakmakla yuvaları yıkanlar, Din yerine laikliği benimseyenler, Sporun her çeşidini din haline getirenler, boş yere gençliği arkasında koşturanlar, Dini camilere hapsedenler, Din âlimleri rejimlerine dil uzattıkları için ipe çekenler, ifşad şebekelerine fırsat verenler, faizle milleti inim inim inletenler, alkolün her çeşidini serbest bırakanlar, eş başkanlıkta şerre alet olanlar, İslam ülkelerini vurmak için füze kalkanını ülkemize dikenler, Müstehcenlikte sınır tanımayanlar, yayanlar, Allah'ın Haram kıldığını helal, Helal kıldığını haram sayanlar, sabun köpüğüne kanmayın, Allahtan korkun kendinize gelin. Güneşe karşı taş atıyorsunuz. Boşuna yorulmayın. Kibirlenmeyin. Allah'ın azabı çok çetindir. Ey inananlar yalancılara kanmayın dini ketim edenleri elinizle itin. Haram yemeyin, Faizin semtine uğramayın, Sporun hiçbir çeşidine taraf olmayın, Zina ve binalardan kaçının, yalan söylemeyin, iftira etmeyin, internetten uzak durun, Kapitalizm'in hortumu olan marketlerden değil, mahallenizdeki bakkaldan alışverişinizi yapın, Kuranı çok okuyun, anlayın yaşayın, sünnetten taviz vermeyin, Fıkıhtan her gün bilmediklerinizi öğrenin, Namaz kıldım, oruç tuttum demekle kurtulamazsınız. Cihat etmek farzdır kaçırmayın, Pazartesi, perşembe günleri oruç tutmak, gece teheccüd namazı kılmak, kuşluk namazı kılmak, akşam namazından sonra evvabin namazı kılmak, sakal bırakmak kuvvetli sünnettir. Ümitsiz olmayın zafer inananlarındır, Müşrikler istemese de. Dış görünüşün iyi olabilir, kesen dolu olabilir. Araban son model olabilir. Bütün yaşantın İslam'a uymuyorsa boştur.


Kuran'ın şu hitabına muhatap olmaktan kurtulamazsınız. "Sizi bazı şeylerle imtihan ederiz sınarız."

1- Korku

2- Açlık, Maldan eksiltmekle

3- Nefislerden

4- Canlardan

5- Meyvelerden eksiltmekle imtihan ederiz.

"Bunlara karşı sabredenleri müjdele buyurur." Bakara 155 İnsanların razı olması değil Rabbimizin razı olması esastır. İnsanlık imtihanla karşı karşıyadır. İnsan ölüm anına kadar bilmediklerini öğrenmek, yaşamakla mükelleftir. Okullar açılıyor materyalist eğitimin insana vereceği bir şey yoktur. Mevla'm hepimizi muhafaza eylesin. 11 Eylül 12 Eylül Kan, gözyaşı dökmede kardeştir, beni ilgilendirmiyor. Yalnız Dün ağlatanlar şimdi kendileri ağlıyor. Dün çektirenler şimdi kendileri çekiyorlar. Kimsenin hakkı kimsede kalmaz heveslilere ders olsun.
Diğer bazı canlılar böyle değildir. Dünyaya gözünü açar açmaz, doğuşu ile öğretilenlerle hemen irtibat kurar. Yumurtadan çıkan civciv gibi, doğar doğmaz dış etkenlerden kendisini korur, anne sinin kanatlarına sığınmayı becerir. Elmanın içindeki kurtta çalışmadan rızkını temin eder. Müslümanlarda israf had safhada çünkü modaya uyuyor. Sünnete uyması lazımdır. İnsan fertleşmişse, güven kalmamışsa, kimse kimsenin işini görmüyorsa, İslam'dan kopuşumuza bağlıdır. Devrilen çınar ağacı tekrar büyümeye matuf. Kayıp edilen şeyleri kayıp edildiği yerden arayın. Eleştirilerim şahıslara değil, kokmuş rejimleredir.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com