Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Cennet NEVA

İmtihan Zor


Cennet NEVA
27 Ağustos 2015 Perşembe 14:02

İmtihan zor zanaat inanın çok zor zanaat, yaşamak insanlığını koruyarak yaşamak zor zanaat. Şimdi diyeceksiniz hayırdır, evet hayrolsun inşeallah, ama şahit olduğum olaylar gerçi çok büyük Şeyler değil bana göre anlatsam, size göre de değildir mutlaka, amma her şey küçük, küçük başlarlar önünü alamazsanız büyür ve içinden çıkılmaz hallere dönüşürler. Misal, tanık olduğum bu olayı anlatayım. Aslında kimsenin yabancı olmadığı bu konu bu imtihan belki de her birimizin başından geçen, geçmekte olan şuan bile ailemizde yaşanan sorunlardır.

Bir zamanlar anne ve babalarımızın kardeşleriyle yaşadığı bir birlerini çekememezlik mal, miras davasını dinlerken ister istemez annemizinse eğer bu sorun ondan yana yok, babamızınsa ondan yana olurduk. Eları  düşman körü der belki bu haklı veya haksız gelişmenin her neresinde olursak olalım sesimizi çıkarmadan Allah'a havale edilir ya, aslında bir bakıma doğru da yapılır. Avukatlara gitmeyiz olmaz elâlem ne der, deriz. Otururuz yıllar geçer geçim dediğiniz olay bizlerin başına gelir, bir zamanlar anne babamızın kardeşleriyle yaşadıkları konular sürtüşmeceler günler geçmiştir nasıl geçtiğini anlamadığımız o günler, sıra bize gelmiştir. Şimdi teyze, dayı, amca veya hala ile yaşanan o sorun bizim evlatlarımızın arasını açmakta bozmaktadır. Bırakın bu mal davasını, sen ona öyle bana böyle davranıyorsun, ona iş yaptırmıyorsun benden istiyorsun. Arada ki farkı anlamazlar bir anne gözüyle bir baba gözüyle bakamazlar. Her biri evlat, beş parmağın beşi de bir olmaz, parmağın hangisine kıyarsın.

Ahh!  Bu evlatlar. O babalar ki sabah işe giderler ne tatilleri vardır ne sefaları, ne zorluklar altında evlatlarım mağdur olmasın hiç bir şeyi başkasında görüp özenmesin diye bin bir çileyle, ne soğuk ne sıcak ne yüksek ne alçak ne ağır ne hafif demeden, ne zahmet ne alın teriyle kazanırlar rızıklarını. Birde anneler destekse iyi kötü belki bahçesinden belki bir memurluktan belki temizlik işinden belki aşçılıktan sonuçta rızkının peşinden koşarlar koşarlarda, peki evlatlar aklı bir karış, dili bir karış derler eskiler. Yok, öyle bir karış falan değil şimdikilerin aklı da, dili de acaba metreyle ölçülebilirmi? Akledersen cüz'î irade devreye girer ve mutlaka ortaya iki şık seçenek çıkar, ya doğru yâda yanlış. Düşünürken o hareketi o sözü söylediğinizi farz edin birde sonrasını acaba daha sonra ondan da sonrasını babam duyarsa falan duyarsa. Her şeyden önce karşınızdaki ya babanız veya annenizdir. Bütün bunların nelere mal olabileceği nelere sebebiyet verebilirliği düşünülmez. Acaba? Bize her türlü fedakârlıkla bu günlere gelmemize vesile olan hatta bize emekleri geçmese bile sonuçta dünyaya gelme sebeplerimiz anne ve babamızdır. Cahillik mi desek, akletmemezlik mi, düşüncesizlik mi, öfkemi, haset mi yoksa buğz etmek mi? Her ne dersek diyelim bu söylediklerim nefisin afetleri, karşısında ister evlat konumunda olalım ister ebeveyn her halükârda nasıl olursak olalım insan yaptığını kendi kaşığına koyarda farkında olmaz.
Ana baba hakkı var bilinir mi kıymeti, Bilenler iki cihan mutlu olur demişler. Yaradan peşin öder, hizmetin bedelini
Apaçık delillerle, bize haber verilmiş. Rabbim yapmış olduğumuz gerek eyleme döktüğümüz hareketlerimiz sözlerimiz olsun, gerek kalbimizden geçirdiklerimiz olsun hesabı çabuk görendir ayetlerde dediği gibi.
8 - 2-BAKARA / 202:
İşte onlar ki, onların, kazandıklarından (kazandıkları derecelerden dolayı) nasibi vardır. Ve Allah, hesabı Çabuk görendir.
Ana baba uğraşır, üç beş evlat büyütür, Yemez içmez giyinmez, çocukları okutur
Velâkin yaşlanınca, beşi birden unutur, Asi olan evladın, hali harap demişler
6 - 14-İBRÂHÎM / 51:
(Bu azap), Allah'ın bütün nefslerin kazandığının karşılığını (ceza veya mükâfat) vermesi içindir. Muhakkak ki; Allah, hesabı Çabuk görendir
.
Her bir derde devadır, ana baba duası, Alınmışsa sağlıkta, görülüyor faydası
Bu şekilde tecelli, yoktur bunun şakası, Manevi esrarını, göz önüne sermişler
2 - 40-MU'MİN / 17 :
Bugün bütün nefsler, (herkes) kazandıkları sebebiyle cezalandırılır veya mükâfatlandırılır (karşılığı verilir). Bugün zulüm yoktur. Muhakkak ki Allah, hesabı Çabuk görendir.
Ağaçlar yıkılınca, belli eder yerleri, Bir daha görülmüyor, o mübarek yüzleri
Gelir yakalar kulu, tutmadığı sözleri, Son pişmanlık nafile, onlar çoktan gitmişler

4 - 24-NÛR / 39 :
Ve kâfirlerin amelleri düz arazideki serap gibidir. Susamış olan, onu su zannetti. Ona ulaştığı zaman, bir şey bulamadı. Ve yanında (karşısında) Allah'ı buldu. Böylece (Allah), onun hesabını ona tam olarak ödedi. Ve Allah, hesabı seri Çabuk görendir.

O halde eğer her ne yaparsak yapalım, her iyi veya kötü insan başına gelmeden bu âlemde yaşamadan son nefesimizi vermezmişiz. Bu durumda ey evlatlar  bir gün anne ve babamızın yerine geçeceğimizi düşünüp onların Gücü'nün yetmeyeceğinden fazlasını istememeliyiz. Yettiğini farz edin vermedikleri yapmadıkları durumlarda biz onları yaşlarının ve yaşadıkları hayatın, getirileri olarak neden hoş görmeyiz.
O’ halde onlara kalplerini kıracak bir söz söylemeyelim ve elimizden geldiğince iyi davranıp ana babamızın hayır duasını almaya çalışalım. Ve şunu unutmayalım ki ana baba hakkı ne parayla ne de başka bir şeyle ödenmez. Rabbimiz atalarına karşı vefalı olan kullarından eylesin İnşeallah.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com