Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

İMAN VE İNKAR EDENLERİN KALPLERİNDE TAŞIDIĞI KORKU


22 Nisan 2014 Salı 18:55

Rabbin meleklere vahyetmişti ki: "Şüphesiz ben sizinleyim, iman edenlere sağlamlık katın, inkar edenlerin kalblerine amansız bir korku salacağım…" (Enfal Suresi, 12)

Allah, inkar edenlerin kalplerine çok farklı korkular verebilir; ölüm korkusu, kaybetme korkusu, gelecek korkusu, felakete uğrama korkusu, aç kalma korkusu, sevdiklerini kaybetme korkusu gibi birçok korkuyu kalplere salabilir.

İnkarcılar, özellikle de ölümden korkarlar; ahirete kesin bilgiyle inanmadıkları için ölümü bir son olarak düşünürler. Ölümün dünyada sahip oldukları ve bağlandıkları her şeyi kesip bitireceğini; yok olacaklarını düşünürler. Kuran’ın yine bir başka ayetinde Allah, Kendisi'ne ortak koştukları için inkar edenlerin kalplerine korku saldığını, “Kendisi hakkında hiçbir delil indirmediği şeyi Allah'a ortak koştuklarından dolayı küfredenlerin kalplerine korku salacağız. Onların barınma yerleri ateştir. Zalimlerin konaklama yeri ne kötüdür.” (Al-i İmran Suresi, 151) ayetiyle bildirir; bunun sonucunda uğrayacakları kaçınılmaz son ayette de haber verildiği üzere kesin, kaçınılmaz ve sonsuz azaptır.

Bediüzzaman Said Nursi, insanın Allah’a teslimiyetsizliğini, hareket halindeki bir gemide yükünü sırtında taşıyan kişinin durumuna benzetir. O kişi boşuna güç harcamaktadır; gemi onu ve yükünü zaten taşımaktadır.

Allah’tan yüz çevirmiş kişiler ellerindeki maddi-manevi her şeyin tek sahibi olarak kendilerini görürler. Allah’ı veli, dost edinmemeleri ve her şeyin Allah’tan bağımsız olduğunu düşünerek dünya hayatına sıkıca bağlanmaları nedeniyle birçok korkuyla yaşam sürerler. Tek ve gerçek dostu Allah’a gönülden teslimiyet gösteren mümin ise kalbinde yalnızca Allah korkusu taşır. Çünkü bilir ki; her olay ve her durum Allah tarafından hayır ve hikmet üzere yaratılmıştır.

İnsanlar, gerçek Kuran ahlakını yaşamadıkları takdirde bu endişelerden kesinlikle kurtulamazlar. İman eden insanların durumu ise çok farklıdır, onların yaşamında bu gibi endişelere yer yoktur. Çünkü her şey Allah'ın kontrolündedir; O’nun “ol” demsiyle olur. Mümin yalnızca Allah’ı dost ve yardımcı edinmiştir ve zorluk durumunda da kendisine yardım edecek olan tek güç Allah’tır. Müminler, “İşte bu şeytan, ancak kendi dostlarını korkutur. Siz onlardan korkmayın, eğer mü'minlerseniz, Benden korkun.” (Ali İmran Suresi, 175) ayetinde bizlere bildirildiği gibi yalnızca Allah’tan korkarlar; ayrıca bu korku müminlerin Allah’a yakınlığını, O’na sevgilerini hatta O’nun hoşnutluğunu kazanma yönündeki çabalarını da artırır. Kendileri için en güzelini, en hayırlısın ve en hikmetlisini dileyen Rabbimiz’in yarattığı kadere teslim olan müminlerin bakış açıları Kuran’da bizlere şöyle bilgisi bildirilir:

De ki: "Allah'ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiçbir şey isabet etmez. O bizim mevlamızdır. Ve mü'minler yalnızca Allah'a tevekkül etmelidirler." (Tevbe Suresi, 51)

Mümin gönülden Allah’a yöneldiğinde, samimi olduğunda Allah onu ayakları üzerinde sağlamlaştıracak; dosdoğru yol üzerindeki çabasının karşılığında ona, Kendi Katından yardım gönderecek ve koruyup kollayacaktır. İnsan her an Allah’ın yakın takibini ve gözetimi altında olduğunu unutmamalıdır. Ayrıca kalplerin Allah'ın elinde olduğunu ve dilediği kalbe dilediğini ilham ettiğini de unutmamalıdır. Allah müminlerin üzerindeki ağırlıkları, tehlikeleri kaldıracak, kalplerine huzur verecektir; inkarcıların da kalplerine korku salıp onların güçlerini azaltacaktır.

Asıl yurt olan ahirette insanlar geçici dünya hayatında yaptıklarını karşısında hazır bulacaktır.  Allah, Kendisi’ne inananlarla inanmayanların arasını hak ile ayıracak ve sonsuz adaletinin tecellisini kullarına, cennetinde ve cehenneminde sonsuza kadar gösterecektir.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com