Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

İlk Dış Müdahale


Hüseyin KAYA
14 Haziran 2013 Cuma 11:30

              İstanbul gezi parkı eylem ve gösterileri kontrolden çıkıp önce ülkenin sonrada dünyanın çeşitli ülkelerine yayıldı. Yani Türkiye ’de yaşanan bir olay dünya gündemine hızla oturtuldu. Fırsat bekleyen (eş-dost…!) karşıt güçler ortaya sazan balığı gibi atladılar. Dostluklarını bir kez daha alenen gösterdiler.  

Başlangıçta taksim ve gezi parkı eylemcileri demokrasilerde yer alması gereken eylem ve protesto haklarını masumane bir şekilde ortaya koymaya çalıştılar. Ve yoğun destek de buldular daha da önemlisi hükümetinde dikkatlerini üzerlerine toplamayı başardılar. Ancak bu eylem ve göstericilerin arasına bazı uç gruplar karışarak halkı galeyana getirip polisle çatışma ortamı oluşturdular. Amaçları protestodan ziyade sadece sistemin gücüne karşı çatışmak ve halkı polise siper ederek kendi amaçlarını gerçekleştirmeye çalıştılar. 

Bu çatışma hedeflerini tutturmak için ateşler yakıp, iş yerlerinin camlarını, tabelalarını, bankaların ATM’lerini yakmak, yıkmak ve kırarak çevreci gösterileri adı altında esnafın malına ve canına kast ettiler. Buna karşılık polis de canları ve mallarına kast edilen esnaf ve vatandaşları korumak ve kollamak için bu şiddet yanlısı göstericileri durdurma tedbirleri almak zorundadır. bu karşılaşma ve güvenlik güçlerinin toplum huzurunu sağlama çabasının sonucunda kargaşa ve şiddet ister istemez ortaya çıkmaktadır. 

Son günlerdeki taksim ve gezi parkındaki gösterilere dikkat ederseniz aktivistler ve eylemciler eğlenerek müzik çalarak, oyunlar oynayarak ve ıslıklarla seslerini duyurmaya çalışırken bazı şiddet yanlısı gruplar ise polise taş, Molotof, havai fişeklerle saldırarak ortalığı cehenneme çevirmeye ve kaos oluşturmaya çalışıyorlar hatta bazı aktivistler bu gruplara müdahale edince şiddet yanlısı gruplar sağduyulu vatandaşlara da şiddetle karşılık vermektedirler. Eğer toplum olarak bunların farkına varırsak hiçbir oyuna gelmeden sağduyulu davranarak amaca ulaşmış olmanın verdiği rahatlıkla eylem ve gösterilere son noktayı koymaya çalışırız. 

Bu yazımı okuyan karşı fikirli okurlar bana ne kadar da devletçi veya polis yanlısı çıktın kardeşim sende dediklerini duyar gibiyim. Ama yanlış anlaşılmamak adına toplumsal gösterilere, demokratik hak taleplerine, yapılan ve yaşanılan yanlış uygulamalara karşı halkın sesine polis şiddet ve müdahalelerine asla ve asla taraftar değilim. Elbette ki kargaşada amacını aşan polis şiddeti ortaya çıktı ve medyaya yansıdı. Bunları  tasvip etmek elbette mümkün değildir.      

Siz kedinizi taksim ve gezi parkı çevresindeki esnafın ve sakinlerinin yerine koyarak empati kurun. Ev ve iş yerlerinizin kapıları, camları , kepenkleri kırılıp ateşe veriliyor. Siz ne düşünürsünüz Allah aşkına demez misiniz polis neden canımızı malımızı korumuyor. İşte polis o insanların can ve mal güvenliklerini sağlamak adına şiddet yanlısı göstericilere karşı otoriteyi sağlamaya çalışıyor bu arada ister istemez bazı istenmeyen görüntüler ortaya çıkıyor. Burada yorum yaparken veya polis şiddetini konuşurken tek taraflı düşünmeyelim olaylara bir bütün bakalım ve öyle suçlamalarda bulunalım.  

Biliyorsunuz buğun Avrupa parlamentosu Türkiye deki gösteri ve sözde polis şiddetini kınamak ve tavsiyelerde bulunmak üzere toplanıp karar aldılar. Böylece ilk dış müdahale ve ses verilmiş oldu. Yani bütün Avrupa ülkelerinde yaşanan polis şiddetini görmezden gelip sadece Türkiye de yaşanan olaylar dikkatlerini çekmiş ve sözde çevrecilere destek vermek için kabullenilmesi mümkün olmayan öneri, tavsiye ve kınamaları dayatarak Avrupa’dan daha demokratik olan ülkemize Türkiye’mize  ön ayak oluyorlarmış. Türk halkına demokrasi dersi vermeye kalkanlar kendi halklarına uyguladıkları demokrasi ve şiddeti gözden geçirsinler. 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com