Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

İlimizdeki Odalar


22 Nisan 2014 Salı 18:55

Başlığı okuyunca belki de aklınıza ilk gelen halkımızın sıra geleneğinden sonra gelen oda geleneğidir. Anlatmak istediğim konu dernek ve odaların durumu bunların oluşması için olan ortamda genelde gece oturulan odalardır. Bunların artılarını ve eksilerini anlatmaya çalışacağım. Bu odalarda insanlar bir araya gelir genelde geyik muhabbeti hakimdir.

Aslında buraların ilimizin gelişmesine fayda sağlayan fikirlerin merkezi olması gerekir, bu minvalde bazı dernek ve oda yönetimleri buralardaki birliktelikten çıkmıştır. Oda geleneğindeki zihniyet kurulan dernek ve oda yönetimlerinde de devam etmiştir.

Örnek vermek gerekirse oda geleneklerinde başkan hakimiyeti yoktur, ilimizin tabiriyle herkes başkandır. Fakat resmi olarak kurulan derneklerde bir kişinin başkan olması gerekir. İşte bu noktada sorun başlıyor yıllardır gezdiği tuz ekmek olduğu arkadaşını kabullenemiyor ve kısır çekişmesi başlıyor. Başkan olan kişide elinden başkanlık gitmesin diye bütün dengeyi bunun üzerine kuruyor.

Bu tür kabullenemezlikten zamanla dernek veya oda asli işlevinden çıkarak adeta  tabela  derneği oluyor.  Bugünlerde bu dernek ve odaların seçim yıl dönümünü yaşıyoruz. Sivil toplum kuruluşlarımız olan bu dernek ve odalar kendi alanında faaliyet göstererek kendi sorunlarını ve isteklerinin savunucusu olacak iken, maalesef seçimden seçime açılan dernekler var. Diyeceksiniz ki bu derneğin başkanı ne yapıyor? Bu başkan rozet takıp düğünlere çelenk gönderip kendi reklamını yapıyor.

Fakat seçim zamanı oldu mu hummalı bir çalışma başlıyor.

Eğer o hızla devam etse tabiri caizse Fatihin İstanbul'u fethetmesi gibi, ama seçim kazanılınca arabanın istop etmesi gibi istop ediyor. Bu insanların çoğu belki kendi tüzüklerini okumamışlar. Kendi sorunları olunca tek yapılan şey iktidar partisine başvurmak tabii ki başvurulacak.

Fakat birçok konunun muhatabı mahkemeler buradan daha kısa zamanda çözüm bulabilir. Kınamamak gerek bilmiyorlar ama öğrenmek içinde çabada sarf etmiyorlar. İşte bu öğrenmeme noktasında kim varsa hepsini kınıyorum. İşin en tuhaf yanı da seçimi kaybeden kişi başkan adayı olduğu dernekten ayrılıp başka isim adı altında yeni bir dernek kuruyor.

Seçimi kaybetmeyi yani demokrasiyi içine sindiremiyor, illaki başkan olması gerekiyor. Bu saydıklarım tabi ki bütün oda ve derneklerde yok. Fakat iyice incelersek ilimizde bunlarla karşılaşıyoruz. Hangi noktalarda faydalı olmaları için bazı önerilerde bulunacağım, amacım buradan onları yönetmek değil yönlendirmek olacak. En önemli konu oda ve derneklerin kendi üyelerine Türkiye' de ve içinde bulunduğumuz süreç olan Avrupa birliğinden kalkınma adı altında projeler var, bunların çoğunun tamamı hibe, bazısı da yarı hibeli olmak üzere birçok proje var.

Ayrıca istihdam oluşması için yeni yerler kuruluyor ve yeni yeni kanunlar çıkartılıyor.

Bunlardan üyelerini haberdar etmeleri ve bu projeleri gerçekleştirirken oluşacak sorunları toplu bir şekilde gerekli mercilere bildirmeleri ve takipçisi olmaları bunu yaparken kendisine yakın olan kişilere değil de bütün üyelerine adaletli bir şekilde yapması gerektir.

Diğer bir konuda toplumsal olaylarda sağduyulu bir şekilde görüş bildirerek çözümü için öneriler sunmalı veya kınanması gereken olayları kınamalarıdır. Bizde burada varız diyebilmelidir, tepkisini ve gerektiği yerde teşekkürünü etmelidir. Son olarak bu sivil toplum kuruluşlarını oluşturan insanların hakkını araması açısından bulunduğu ortama göre derneğe, vakfa veya odaya üye olmalı ve buralardan hakkını aramalıdır.

Avrupa'da yaşayan insanlar ayda çok az bir miktar para ayırarak bununla düşüncesine göre gazeteye ve dergiye abone oluyor.

Ayrıca dernek, vakıf, oda veya partiye üye olup aidat yatırıp hakkını arıyor gerektiği zamanlarda bizim insanımızın bu noktada Avrupa'yı örnek alarak bunları yapması gerekiyor. Sosyal bir yaşantı içinde yaşamaya kendimizi alıştırmalıyız.

Bugünlerde yapılan sivil toplum kuruluşlarının seçimlerinde yeni yüzlerle tanışılıyor. İlimiz bunlardan kendi dallarında yenilik ve çalışma bekliyor hepsine başarılar diliyorum. Temennim uyarılarımızı dikkate almalarıdır..
      
     GÜZEL SÖZLER
"Ateş, nasıl odunu yer yutarsa, haset de iyilikleri yer yakar ve mahveder." (Hz. Muhammed)

"Geminin içindeki su, gemiyi batırır. Geminin altındaki suysa, gemiye arka olur." (Mevlana)

"Çalışanlar, kötülük düşünmeye vakit bulamazlar. Çalışmayanlar ise, kendilerini kötülükten kurtaramazlar."      (Hz. Ali)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com