Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

İlimizde Su


22 Nisan 2014 Salı 18:55

Suyun insan hayatındaki önemi çok büyüktür. Dünya haritasına baktığımızda da yeryüzünün dörtte üçü sularla kaplıdır.

İnsan vücuduna bakarsanız yüzde 60-70'i sudan oluşur, bir insan açlıktan günlerce yaşayabilir, fakat susuz üç gün dahi yaşayamıyor. Hayvanlar, bitkiler her şey suyun var olmasıyla oluyor. Suyun faydası anlatılamayacak kadar uzundur, kısa da olsa değinmek istedim. İlimizde de GAP'ın gelmesiyle birlikte kuru ve çorak topraklar suya kavuştu.

Ancak suya kavuşması birçok yerde fayda dan çok zarar getirdi. İlk zararı insanların basit sebep ve dikkatsizlik sonucu kanallarda boğulmasıdır. Geçen yıl kanalda boğulma sonucu ölenleri televizyon da izlerken çok etkilendim. Kendi kendime dedim ki bu kanal kenarlarına neden tel örgü yapmıyorlar diye düşündüm. Bu düşüncemi gerekli yerlere söyledim aldığım cevap çok manidardı. Evvelki yıllarda tel örgü yapılmış orda ki kötü niyetli köylüler bu tel örgüleri söküp hurdacıya satmışlar.

Düşünebiliyor musunuz insan hayatını hurdacıya satıyor nasıl bir mantık bu,  etrafında suda boğulanları görünce annelerin feryadı kulaklarını inletmiyor mu acaba soruyorum kendilerine?

Bugünlerde kanallara tekrar su bırakıldı isteğimiz bu yıl üzücü durumlar yaşanmaz. Gelelim çiftçinin suyu bilinçsiz kullanmasına çok su, çok ürün düşüncesinde gittikleri için topraklarda tuzluluk oranları artmaya başladı. Çiftçi kendini eğitmeli yoksa topraklar elden gidecek seviye ye gelecek.

 Diğer bir konu büyük toprak sahipleri suyun gelmesiyle daha çok ve çeşit ürün ekerek kendi köylüsünü yanında çalıştırarak faydalı olması gerekirken, topraklarını kiraya vererek yan gelip yatmayı tercih ediyorlar nasıl bir mantıksa bir anlam veremiyorum.

Gelelim en önemli konuya sulama birliklerine, çiftçi olanlar çok iyi tanıyor bunları birçoğu devlete borçlu durumda, fakat çiftçiden aldıkları paraya bakarsan bu borç bir yılda biter.

Çiftçiye soruyorsun hizmet gelmediğinden dertli sulama birliğine soruyorsun ödeme yapılmadığından dertli ama herkes de başkanlığı almak için kıyasıya yarışıyorlar. Sulama birliklerinin seçim zamanlarında büyük para iddiaları bazen de büyük kavgalar çıktığını görünce olayın vehametini anlıyoruz. Seçim kazanılınca da kalabalık yemekli davetler veriliyor her halükarda insanlar kendine ve yandaşlarına çalışıyor. En iyisi yetkililer buraya kökten bir çözüm bulmalıdır, ya tamamen devlet memuru yolu ile veya müfettişin devamlı başlarında olması gerekiyor.

Kanaatimce bu bölgenin kendi kendini yönetmesi zor su gibi hizmet veren kurumlar için başkanlık sistemi iyi olmuyor anlattığım gibi kendine oy verene hizmet götürüyor. Temennimiz yönetme biçimini iyi öğrenmektir. Yoksa yönetmek yerine sorunlar doğurursunuz… Sağlıcakla kalın
  
 GÜZEL SÖZLER
İman, namazdan daha iyidir. Çünkü namaz beş vakitte, iman ise her zaman farzdır… Mevlana

Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır. (Necip Fazıl Kısakürek)

Her ferdi, hatta her cemiyeti hoşlandığı yem ile avlarlar. (Hüseyin Rahmi Gürpinar)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com